Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Tomasz Kaczmarek | środa, 6 mar, 2019 | komentarzy 10

Biorą sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy osiedla Leśnego w Czapurach od samego początku jego powstania zmagają się z wieloma problemami, o których informacja co jakiś czas pojawia się w mediach; za wąskie drogi lub ich brak, brak oświetlenia, miejsc parkingowych, placów zabaw i miejsc w których mieszkańcy mogliby się spotykać.

Wymienione problemy nie wyczerpują tej listy, a wraz z powiększaniem się osiedla i wzrostem liczby mieszkańców, będą one narastać. Póki co rozwiązania tego problemu nie widać, a mieszkańcy osiedla muszą sobie radzić jakoś sami.

Elżbieta Przyjazna i jej syn Przemysław - Czapury

Elżbieta Przyjazna i jej syn Przemysław – Czapury

Z tego też powodu grupa mieszkańców szeregowca z ulicy Żurawinowej zagospodarowała fragment terenu między ich budynkiem, a rzeką Głuszynką. Inicjatorem tych działań oraz „generalnym wykonawcą” była pani Elżbieta Przyjazna. W pracach pomagali jej synowie.

przygotowywane zejście dla kajakarzy - Czapury

przygotowywane zejście dla kajakarzy – Czapury

Rozplanowano zalegającą hałdę ziemi, a teren wyrównano i zagrabiono. Wykonano nasadzenia z iglaków oraz postawiono karmnik dla ptaków. To jednak nie koniec ich planów. Wizja tego miejsca przyjaznego dla mieszkańców jest znacznie bogatsza.

Czapury - osiedle Leśne - mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce

Czapury – osiedle Leśne – mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce

Mile widziani są tutaj też kajakarze przepływający czasami Głuszynką oraz osoby chcące skorzystać z dogodnego dojścia do rzeki. Pan Przemysła Przyjazny, syn pani Elżbiety, który również brał udział w pracach, sam jest kajakarzem i bliskość szlaku kajakowego zachęciła go do zamieszkania w Czapurach. Jego marzeniem jest ożywienie tego zapomnianego szlaku kajakowego. Wskazuje na konieczność wykonania spiętrzenia przy ujściu Głuszynki, gdyż jak mówi – już w okolicach maja w rzece brakuje wody.

teren przygotowywany dla kajakarzy - osiedle Leśne w Czapurach

teren przygotowywany dla kajakarzy – osiedle Leśne w Czapurach

Pełna optymizmu postawa mieszkańców szeregowca przy ulicy Żurawinowej i ich chęć do działania budzi podziw zważywszy na to, że deweloper nie wywiązał się jeszcze ze swoich zobowiązań i nie wykonał utwardzenia nawierzchni wokół budynku. Jego brak uniemożliwia im korzystanie z garaży.

teren przygotowywany dla kajakarzy - rzeka Głuszynka w Czapurach

teren przygotowywany dla kajakarzy – rzeka Głuszynka w Czapurach

Takie działania oczywiście nie rozwiążą problemów z jakimi borykają się mieszkańcy osiedla Leśnego. Pokazują natomiast, że zależy im na mieszkaniu w ładnej okolicy i że ich działania nie ograniczają się tylko do narzekania. Bo gdy trzeba, to potrafią wziąć sprawy w swoje ręce.

rzeka Głuszynka w Czapurach

płynąca w tym miejscu rzeka Głuszynka w Czapurach

Elżbieta Przyjazna i jej syn Przemysław

Elżbieta Przyjazna i jej syn Przemysław – Czapury

Elżbieta Przyjazna i jej syn Przemysław - CZapury

Napisano przez Tomasz Kaczmarek opublikowano w kategorii Aktualności, Audycja radiowa, Audycje, Blog

Tagi: , , ,

Tomasz Kaczmarek

Dziennikarz, radiowiec, organizator spływów kajakowych.

Wasze komentarze (10)

 • W temacie
  środa, 6 mar, 2019, 10:21:12 |

  Gratuluję pomysłu. Widać włożony olbrzymi wkład pracy. Firma na niwelacji i porządkowaniu terenu zaoszczędziła sporo pieniędzy, mogłaby je zainwestować w nasadzenia. Przy okazji, warto zrezygnować z założenia trawnika, generuje jedynie wydatki, pracę i odpady (pokos). Rozwiązania typu łąka są dużo przyjemniejsze dla oka i korzystniejsze dla ekosystemu.

 • mieszkaniec
  środa, 6 mar, 2019, 12:55:02 |

  Podziwiam chęci i wykonanie. Ale skąd pewność że za miesiąc developer nie wjedzie tam koparką albo czymś innym równie subtelnym?

 • Gość
  środa, 6 mar, 2019, 14:34:29 |

  Dobrze napisał @mieszkaniec…
  Deweloper będzie miał do tego prawo.
  Co wtedy napisze @W temacie by ukoić gniew i nerwy mieszkańców, którzy włożyli w przedsięwzięcie tylepracy?

 • deweloper
  środa, 6 mar, 2019, 14:40:03 |

  Budowa pewnie jest w trakcie, więc za wszystko co dzieje sie na placu budowy odpowiada wykonawca. Widać jednak w gminie Mosina obowiązują inne standardy, i każdy ma prawo za właściciela decydować o jego gruncie i pracach, jakie na nim wykonuje.

 • Przemysław Przyjazny
  środa, 6 mar, 2019, 21:02:21 |

  1) teren został zniwelowany ciężkim sprzętem dzięki kierownikowi budowy zgodnie ze wskazówkami mieszkańców. Tutaj trzeba oddać sprawiedliwość Panu Tomkowi, że trochę to zajęło ale nie robił pod górkę.
  2) budowa oficjalnie skończyła się dwa lata temu, jeśli ktoś lubi mieszkać w syfie i czekać na niewiadomoco w tym momencie to proszę uprzejmie. Mama sobie chodzi i pracuje, a mogłaby przecież jako emerytka na foteliku bujanym w przód i w tył, w przód i w tył plus telewizorek. Jednak ma inne hobby, co widać na załączonym obrazku.
  3) Mama zajęła się terenem konsultujac to z dostępnymi na miejscu mieszkańcami. Ten teren to część wspólna działki szeregu.
  4) zejście w skarpie, to po prostu zagospodarowanie wyrwy zrobionej przez wodę. W pierwszej kolejności wywieźlismy z niej taczkę śmieci. Potem była łopatologia stosowana oraz wyciąganie szkła i opon z wody.
  5) Mama jako magister inżynier rolnictwa
  z półwieczną praktyką ogarnia zieleń w sposób fenomenalny. Co widać na załączonym obrazku.

  Polecamy jako formę rozrywki ogarnąć przestrzeń wokół siebie. My sobie poradzimy
  Zgodnie z zasadą mniej gadania więcej roboty. Pozdrawiam serdecznie komentujących.

  • mieszkaniec
   czwartek, 7 mar, 2019, 8:19:18 |

   nie rozumiem tego tłumaczenia. Wszystkie komentarze (poza developerem) są raczej przychylne i wyrażają podziw że się komuś chce.
   PS. Mniej gadania więcej roboty – a sam wywalił najdłuższy wpis :)
   Również pozdrawiam :)

   • gość
    czwartek, 7 mar, 2019, 9:41:59 |

    Komentarze nie są nieprzychylne. Raczej zabrakło informacji, którą przekazał @ Przemysław Przyjazny. To ona wiele zmienia w tej dyskusji i powinna pojawić sie na samym wstępie lub nawet w materiale przygotowanym przez GMP.

    • mieszkaniec
     czwartek, 7 mar, 2019, 13:21:07 |

     Jak nie są przychylne? To co napisał p.Przemysław niczego nie zmienia. To nadal jest z jednej strony samowola mieszkańców, z drugiej ogromne „niedociągnięcie” developera. A działanie jako takie pomimo że szczytne to jednak bez większego sensu, bo mieszkańcy robią coś, czym w ogóle nie powinni się zajmować. Czytaj – wyręczają developera. I dają mu kolejny powód żeby postępować tak jak postępuje. I to nie jest dobre. Sama akcja że komuś się chce – jak najbardziej na plus.

  • Robert
   czwartek, 7 mar, 2019, 11:40:16 |

   Panie Przemysławie, bardzo fajna inicjatywa. Nie idźmy w stronę, że wszystko musi za nas robić ktoś inny. Bardzo popieram taką inicjatywę i jest to piękny przykład do naśladowania przez innych! Brawo!

 • Robert
  środa, 6 mar, 2019, 23:21:02 |

  Podziwiam. Ciekawa inicjatywa. :)

Skomentuj