Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | środa, 18 gru, 2019 | komentarzy 8

Zagrożenie ASF – wirus rozprzestrzenia się w Wielkopolsce (aktualizacja)

Wirus ASF rozprzestrzenia się w Wielkopolsce. Mieszkańcy powiatu kościańskiego oraz sąsiadujących gmin otrzymali alertem RCB (sms) ostrzeżenie informujące o zagrożeniu Afrykańskim Pomorem Świń. U naszych sąsiadów w Czempiniu i Kościanie zwołano też posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Aktualizacja 03.01.2020 r. – obszar objęty ochroną (kolor żółty) już na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Wirus ASF w Wielkopolsce

Komisja Europejska zadecydowała o objęciu obszarem ochronnym części Wielkopolski: okolic Leszna, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla, Czempinia i Kościana.

W Wolsztynie zostały znalezione padłe dziki. Po pobraniu próbek i przesłaniu ich do laboratoriów okazało się, że zwierzęta były zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Las w okolicach wsi Kębłowo w powiecie wolsztyńskim został zabezpieczony i odgrodzony wysokim murem od reszty regionu.

Już po postawieniu ogrodzenia, w tym samym miejscu 7 grudnia znaleziono 10 martwych dzików, 11 został postrzelony przez myśliwych. To mała wataha, co do której było podejrzenie, że została zarażona wirusem ASF. Próbki badań wysłaliśmy do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Ich wynik jest dodatni. Spodziewaliśmy się, że zwierzęta padły z powodu wirusa ASF- powiedział w rozmowie z Głosem Wielkopolskim Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

ASF dzik

Sytuacja w Kościanie i Czempiniu

U naszych sąsiadów już pod koniec listopada odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Kościanie, jego członkowie  zapoznali się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościanie Katarzyny Szulańczyk na temat ryzyka związanego z wystąpieniem ASF i działaniami na rzecz zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Ze względu na bliskie sąsiedztwo wystąpienia ogniska ASF i ryzyko dalszego jego rozprzestrzeniania, podczas posiedzenia omawiano również zasady współpracy i zadania poszczególnych służb, inspekcji i straży oraz jednostek samorządu terytorialnego w przypadku pojawienia się ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu kościańskiego.

posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie ASF – Starostwo Kościan

„Uwaga! Zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF. Nie wchodź do lasu. O padłych dzikach poinformuj policję, urząd gminy lub weterynarza.” – treść alertu RCB.

Rozprzestrzenianie się ASF jest stosunkowo łatwe. Mogą go przenosić m.in ludzie na butach czy odzieży, dlatego ważne jest przestrzeganie zakazu wstępu do lasu, jeżeli taki został wydany. Choroba ta nie jest niebezpieczna dla ludzi, natomiast śmiertelna dla trzody chlewnej.

Komunikat w sprawie ASF – wyniki badań w Wielkopolsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie z dnia 16.12. 2019, że na podstawie wyników badań uzyskanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie kolejnych 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski m.in.; 48 przypadków w województwie lubuskim, 2 przypadki w województwie dolnośląskim, 3 przypadki w województwie wielkopolskim. Wśród 53 przypadków afrykańskiego pomoru świń dodatnie wyniki badań otrzymano od 88 padłych sztuk.

Dzik - Locha

Locha dzika

Afrykański Pomór Świń (ASF) stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszej ekonomii rolnej

– Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy startom ekonomicznym w przemyśle mięsnym – apeluje Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

ASF – akcja informacyjna

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

 1. Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
 2. powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
 3. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
 4. Należy pamiętać, że osoba, która:
  • miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
  • znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

ulotka ASF - znalezienie padlego dzika

Aktualna Mapa ASF - woj. Wielkopolskie i Lubuskie

Mapa ASF – woj. Wielkopolskie i Lubuskie 08.12.2019 r. (archiwum)

Informacje dot. afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

Informacje związane z ASF można także uzyskać pod numerami telefonów:

 • 22 623 20 89
 • 22 623 17 17

Aktualizacja 03.01.2020 r. – aktualny obszar objęty ochroną i ograniczaniami

Mapa ASF 03.01.2020 r.

Mapa ASF 03.01.2020 r.


ASF

Czym jest ta choroba, skąd się wzięła i co nam grozi? Odpowiedzi na te pytania w wywiadzie z Dariuszem Lisiakiem, doktorem nauk rolniczych.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • Gość
  środa, 18 gru, 2019, 12:27:26 |

  Zastanawia fakt dlaczegóż w Kościanie i Czempiniu mieszkańcy są informowani, a 5 km dalej już nie. Populacja dzików w okolicach WPN jest śmiem twierdzić, większą.

 • Gala
  środa, 18 gru, 2019, 17:26:51 |

  A czy to jakaś nowość, że my o wszystkim dowiadujemy się najpóźniej?

 • Wit
  środa, 18 gru, 2019, 23:07:27 |

  Problem dotyczy też Chiny, które są największym producentem mięsa wieprzowego na świecie. Polska negocjuje z nimi umowy handlowe. Czy to więc przypadek, że problem epidemia ASF występuje właśnie teraz? Nie sądzę.

 • Brudna prawda
  czwartek, 19 gru, 2019, 0:55:25 |

  Teraz tylko czekać na masowy odstrzał dzików. Murowane. Kolejny powód masakry zwierzyny przed zbliżającymi się świętami (jak przed każdymi zresztą) W końcu ceny szybują. Jak nie zostanie wykryty wirus w mięsie to normalnie idzie na handel. A jak test będzie pozytywny? Proszę bardzo, mamy piękną sytuację roznoszenia go przez człowieka, który ma kontakt z wirusem. Chore.

  • Gość
   piątek, 20 gru, 2019, 4:27:50 |

   Masakry ?? Przecież pogłowie dzików jest zdecydowanie za duże !! Za tzw.komuny oscylowało w granicach ok.100 000 sztuk i dzik siedział w lesie.Teraz zaś mówi się o pogłowiu od 400 000 do nawet 1 000 000 sztuk !! Coś z tym trzeba zrobić !

 • Rafał
  czwartek, 19 gru, 2019, 9:27:48 |

  Myślę, że nic na tym świecie nie dzieje się już przez przypadek. Zawsze ktoś znajdzie jak np. chorobę zwierząt wykorzystać do celów zarobkowych.

 • Kada
  piątek, 20 gru, 2019, 7:54:56 |

  Niemcy już płoty budują na granicy aby chore dziki do nich nie przeszły.

 • piątek, 3 sty, 2020, 18:30:52 |

  Aktualizacja 03.01.2020 r.
  ASF w Wielkopolskim Parku Narodowym. Aktualny obszar objęty ochroną i ograniczaniami (mapa).

Skomentuj