Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 6 sty, 2020 | komentarze 3

Znaleziono padłego dzika

Jak poinformowali strażacy z OSP Luboń dzisiaj (06.12.), natrafiono na ciało martwego dzika. Ze względu na zagrożenie ASF (wirus dotarł już do naszego regionu) zwierzę zostanie zbadane przez weterynarzy.

Dzik został znaleziony nad Wartą, przy plaży miejskiej w Luboniu. Na miejsce wezwano Ochotniczą Straż Pożarną w Luboniu oraz Policję.

W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych znaleziono dryfujące ciało dzika w Warcie. Na miejsce wezwano policję. O godzinie 17:00 o pomoc poproszono zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboniu. Strażacy w specjalnych skafandrach udali się na ulicę Rzeczną do dyspozycji policji. Na miejscu okazało się że dzik znajduję się dwa metry od brzegu. Wyciągnięto go na brzeg, następnie przetransportowano go na wał, gdzie przekazano go firmie KOM-LUB. Ciało zostanie jutro poddanie badaniu przez weterynarza. Nie wykluczone, że dzik brał udział w zderzeniu z samochodem osobowym, o którym pisaliśmy kilka dni temu. – informuje portal luboni.pl

Jutro dowiemy się czy dzik został potrącony, zarażony wirusem czy może padł z przyczyn naturalnych.

dzik wyłowiony z Warty

dzik wyłowiony z Warty fot. luboni.pl

ASF – akcja informacyjna

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

 1. Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
 2. Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
 3. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
 4. Należy pamiętać, że osoba, która:
  • miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
  • znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

aktualna mapa obszaru objętego ochroną przed wirusem ASF w Wielkopolsce – 06.01.20 r.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  poniedziałek, 6 sty, 2020, 21:18:49 |

  Ciekawe jakie będą wyniki badań.

 • Nowy
  poniedziałek, 6 sty, 2020, 21:32:00 |

  Prawdopodobnie został potrącony przez samochód, na pewno warto sprawdzić.

 • 4dzik
  wtorek, 7 sty, 2020, 22:16:49 |

  Dwa powyższe komentarze wniosły nic. Mój też.

Skomentuj