Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Ewa Kazimierska | sobota, 21 mar, 2020 | komentarze 4

,,Rysunek jest dla mnie śladem.” E-zwiedzanie Galerii Sztuki w Mosinie

W trosce o zdrowie swoje i innych większość z nas zostaje w domu. Rezygnujemy nie tylko z wyjść na zakupy czy ze znajomymi. Na bok poszła niestety także kultura i sztuka. Z powodu pandemii koronawirusa zamknięte zostały muzea, kina, teatry.

Jednak wiele takich miejsc uruchomiło możliwość wirtualnego zwiedzania. Obecnie możemy za pośrednictwem internetu obejrzeć eksponaty znajdujące się setki kilometrów od nas. Wirtualne zwiedzanie wprowadziły najsłynniejsze muzea na świecie, takie jak, np. Luwr w Paryżu. Również nasza, lokalna Galeria Sztuki w Mosinie świetnie dostosowuje się do obecnej sytuacji i wprowadza e-zwiedzanie.

Bez wychodzenia z domu możemy podziwiać wystawę autorstwa Agnieszki Berety „Mosinianki Pokolorowane”, o której pisaliśmy już tutaj, a także niezwykłe rysunki prof. Marii Targońskiej na wystawie pt. „Materia”.

Melania Stern Mayer

Jedno ze zdjęć z wystawy pt. ,,Mosinianki pokolorowane” zorganizowanej przez Agnieszkę Beretę.

Maria Targońska ,,Zabawa"

Prof. Maria Targońska ,,Zabawa” – rysunek z wystawy pt. ,,Materia”

– Prof. Maria Targońska, jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wystawę jej prac w mosińskiej Galerii Sztuki czekaliśmy przeszło trzy lata. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że w momencie, kiedy prace dojechały z Gdańska do mosińskiej Galerii, wybuchła pandemia koronawirusa. Z tej przyczyny nie mogło być mowy o wernisażu,bezpośredniego spotkania z autorką i obejrzenia jej prac. To wielka szkoda. Wtedy narodził się pomysł by stworzyć Galerię wirtualną i pokazać prace na stronie FB. Tak też zrobiliśmy. Na stronie Facebookowej Galerii będziemy mogli podziwiać prace zawieszone w jej wnętrzu, jak również wystawę w Galerii na piętrze- „Mosinianki pokolorowane”. Z powodu zamknięcia Galerii na czas jak długi zależy od decyzji burmistrza i bezpieczeństwa mieszkańców wszystkie zaplanowane spotkania z muzyką poezją i historią zostaną przesunięte na później. Kolejna zaplanowana na koniec kwietnia wystawa Piotra Barłoga również może ulec przesunięciu. Koncerty prowadzone przez Annę Kochnowicz- Kann będziemy mogli posłuchać z jej komentarzem na ścieżce filmowej, jak również jej autorskie filmy ze spotkań ze znanymi poznańskimi artystami. Staramy się nadal działać za pomocą internetu i pokazywać interesujące prace, prezentować artystów i muzykę. – mówi nam Dyrektor Galerii Sztuki w Mosinie, Dorota Strzelecka.

Maria Targońska ,,Dialog"

(…) Zawsze fascynowała mnie linia. Przy jej pomocy, polaryzując pierwiastki ziemi i powietrza, tworzę swój świat, który jest transformacją natury lub przeżyć z nią związanych. Pierwsze podziały kształtują przestrzeń, określają napięcia, rytmy, ustalają elementy kompozycji. Dalsza faza to precyzowanie myśli. Przez świadomy już wybór środków tworzę sugestię materii, światła, grę kontrastów, nadając kompozycji symboliczne znaczenie. Rysunek jest dla mnie śladem. (…) Maria Targońska

Maria Targońska urodziła się w 1954 roku w Olsztynie. W 1980 roku uzyskała PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni Kazimierza Śramkiewicza. Od 1981 roku pracuje w ASP w Gdańsku, obecnie na stanowisku profesora. Od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa. Jest autorem kilkunastu recenzji w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Od 2009 roku jest członkiem Komisji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw oceny szkół artystycznych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie rysunku, między innymi:

1983 – „V Biennale Sztuki Gdańskiej”, BWA Sopot, (wyróżnienie)

1986 – „Papier 86”, Galeria 85, Gdańsk (nagroda)
1990 – „I Triennale Sztuki Gdańskiej” , BWA Sopot( nagroda)

Jest autorką 35 wystaw indywidualnych i uczestniczką 250 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach polskich oraz zagranicznych miedzy innymi: USA, Kanadzie, Australii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Izraelu, Gruzji i Litwie.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia profilu Galerii Sztuki w Mosinie na facebook’u i chwili kontemplacji nad sztuką z kubkiem ulubionej kawy. Teraz wyjątkowo większość z nas może znaleźć na to czas.

Maria Targońska ,,Spotkanie"

(…) Rysując, obserwuję, jak przestrzeń staje się miarą czasu, jak daje mi poczucie względnego nad nim panowania. Szukam istoty zjawiska, stanu, sposobu istnienia, nie niszcząc jego obrazu, uwzględniając ten widok powierzchowności, który notuję prawie automatycznie i następnie równie bezwiednie deformuję w poszukiwaniu jego jądra, wnętrza, jego samoistnego bytu.(…)

Wasze komentarze (4)

 • anna
  niedziela, 22 mar, 2020, 8:32:39 |

  Kolejne wyrzucone pieniądze na coś co w obecnej sytuacji jest zbędne.

  • zezem
   niedziela, 22 mar, 2020, 10:31:53 |

   Mieszkańcy mogą mieć różne potrzeby,jedni pyry i gary ,a inni kulturę i sztukę.

   • Mieszkaniec
    poniedziałek, 23 mar, 2020, 8:13:20 |

    Tylko jakoś wszystkim nie pasuje, że potrzebą niektórych może być basen :P

 • Elegant
  czwartek, 3 cze, 2021, 7:30:46 |

  Mój wuja (kawał zbója) wychodzi za POtrzebą na miejsce ustępowe…

Skomentuj