Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Wojtek Pierzchalski | piątek, 23 paź, 2020 | 1 Komentarz

Minister Zdrowia: Zbliżamy się do scenariusza gorszego niż czarny. Rząd ogłasza nowe obostrzenia

Dziś dalszy plan działania w trakcie pandemii ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że w przyszłym tygodniu mogą być przyrosty zakażeń na poziomie 25 tysięcy dziennie. – Spełniają się czarne scenariusze – mówi minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Regularnie wzrasta liczba wyrytych przypadków koronawirusa. W ciągu ostatniej doby odnotowano 13 632 zakażeń, walkę z Covid-19 przegrały 153 osoby. 851 osób w całym kraju znajduje się pod respiratorami. 10 788 osób przebywa w szpitalach, jak powiedział premier Morawiecki dla osób chorych na Covid-19 w kraju jest przeznaczonych 18 tysięcy łóżek.

Szef rządu przyznał, że niepokoi go wzrost zakażeń. – Jeśli nie nastąpi wypłaszczenie zachorowań, będzie trzeba wrócić do najsurowszych obostrzeń: zamkniętych granic, ograniczenia przemieszczania, głębszego lockdownu –mówił na konferencji premier.

Przedstawiciele rządu przekonują, że przyszły tydzień może być krytyczny. – W tym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszym wykładniczym wzrostem, czy uda się go zahamować. Teraz spełniają się czarne scenariusze, które mówiły, że będziemy wykrywać 15 tysięcy zakażeń dziennie. W przyszłym tygodniu będziemy narażeni na wykrywanie 20-25 tysięcy zakażeń. To jest scenariusz gorszy od czarnego – ostrzega minister zdrowia.

Od jutra (24.10) cały kraj znajdzie się w czerwonej strefie. Obowiązkowe zatem pozostaje zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej, które jest kluczowe dla zapobieganiu transmisji wirusa. – Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować rozwój pandemii – mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski. – Efekty obostrzeń przychodzą z opóźnieniem, najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią, jest nasza postawa – dezynfekcja, stosowanie dystansu, noszenie maseczki – dodał minister.

Nowe obostrzenia, które wchodzą w życie:

Edukacja, kultura, sport:

 • nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym
 • w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób poniżej 16 roku życia tylko pod opieką dorosłego
 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe pozostają w trybie zdalnym nauki
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • wydarzenia kulturalne do 25% publiczności
 • zawieszona działalność basenów, siłowni, aquaparków

Gospodarka:

 • zawieszenie działalności sanatoriów
 • lokale gastronomiczne i restauracyjne – zakaz działalności stacjonarnej (możliwy jedynie wynos i dowóz)
 • 5 osób na jedną kasę w placówkach handlowych do 100 metrów kwadratowych
 • 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w placówkach handlowych powyżej 100 metrów kwadratowych
 • w transporcie publicznym 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc

Życie społeczne:

 • ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego
 • ograniczenia przemieszczania się osób 70+, z wyłączeniem: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowania lub uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego

Rząd wprowadził także program „Ochrona seniorów”. – Prosimy starsze osoby, by zostały w domach. Powstanie „korpus wsparcia seniorów”. Starszym będą pomagać wolontariusze, harcerze, wojska obrony terytorialnej. Na Covid-19 umiera 70% osób powyżej  65 roku życia. Seniorzy, proszę, zostańcie w domach – zaapelował premier Morawiecki. – Tę walkę zwyciężymy, jeśli wszyscy będziemy się stosować do obostrzeń. Każdy z nas tam gdzie mieszka niech zrobi wszystko, by ochronić życie i zdrowie innych – dodał Mateusz Morawiecki.

W przyszłym tygodniu rząd ma ogłosić, co z cmentarzami 1 listopada. Już teraz Mateusz Morawiecki zachęca jednak seniorów do pozostania wtedy w domach.

twitter.com/PremierRP

 

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Wasze komentarze (1)

 • kali1970
  sobota, 24 paź, 2020, 18:57:08 |

  E… nie wierzę, przecież i Premier i Prezydent mówili, że wirus jest jak grypa i jest w odwrocie.
  Zresztą w razie czego wina Tuska i totalnej opozycji….

Skomentuj