Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Wojtek Pierzchalski | sobota, 25 kwi, 2020 |

Rząd odmraża sport. Wiemy, kiedy wrócą piłkarska Ekstraklasa i żużlowa Ekstraliga

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Morawiecki z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk przedstawili plan powrotu sportu. – Wraz z matrycą powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej, chcemy pokazać matrycę powrotu do rzeczywistości sportowej – mówił premier.

Od momentu, gdy 19 marca podjęto decyzję o zawieszeniu rozgrywek piłkarskiej PKO Ekstraklasy, kibice czekają na wieści, kiedy ich ulubieńcy wrócą na boiska. Zawieszona również pozostaje żużlowa PGE Ekstraliga – początkowo miało to potrwać do 17 maja. Dzisiaj rząd podał nowe terminy rozpoczęcia rozgrywek i otwarcia ogólnodostępnych obiektów sportowych.

Będziemy mogli wrócić do sportu na świeżym powietrzu

Jak zostało nazwane przez rząd, odmrażanie sportu powszechnego, rozpocznie się 4 maja. Wtedy będzie można już wrócić na boiska szkolne czy orliki, pola golfowe, strzelnice, tory łucznicze, tory wrotkarskie i gokartowe, a także do stadnin koni. Wszystko z zachowaniem nowego reżimu sanitarnego. To oznacza, że we wszystkich tych miejscach będzie mogło przebywać maksymalnie sześć osób.

Otwarte też zostaną korty tenisowe. Tu limit wynosi dwie osoby na kort. Będzie można też
z powrotem wybrać się na kajaki czy pływać rowerami wodnymi i łódkami. Też z zachowaniem limitu dwóch osób. – W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni – to już od 4 maja – mówił Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP

Powrót sportu zawodowego

29 maja będzie mogła wrócić do gry piłkarska Ekstraklasa. Oczywiście na powrót na stadion będziemy musieli poczekać, bowiem wszystkie mecze będą rozgrywane bez udziału publiczności. Rozgrywki również mają się odbywać w odpowiednim reżimie sanitarnym, co mają opracować PZPN i PKO Ekstraklasa.

Bez udziału publiczności mogą pojechać żużlowcy. Rząd przewidział powrót Żużlowej Ekstraligi na 12 czerwca. Szczegóły, podobnie jak w wypadku piłki nożnej, mają opracować Polski Związek Motorowy i władze ligi.

Do przygotowań mogą wrócić też sportowcy, którzy mają pojechać na Igrzyska Olimpijskie do Tokio w 2021 roku. Chodzi o grupę 250 zawodników, którzy będą trenować w 5 ośrodkach przygotowań olimpijskich. 24 kwietnia rozpoczęła się ich 14-dniowa kwarantanna, a 9 maja ma zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu treningów grupowych.

– Również zależy nam, żeby sportowcy mogli zaczynać treningi pod kątem Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W Wałczu i Spale otwieramy Centralne Ośrodki Sportu w ścisłym reżimie sanitarnym – mówiła minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

https://twitter.com/PremierRP

Później kolejne etapy

Obecne luzowanie ograniczeń odbywa się w ramach drugiego etapu ich zdejmowania. W kolejnych mają być udostępniane kolejne obiekty sportowe. – W trzecim etapie sale szkolne, hale sportowe, obiekty zamknięte – również z maksymalnie 6-osobowym składem osób uprawiających daną dyscyplinę przy utrzymaniu rygorów sanitarnych – mówił premier.

W czwartym etapie mają zostać otwarte siłownie, kluby fitness, sale taneczne czy kręgielnie. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy trzeci i czwarty etap wejdą w życie. – Po czwartym etapie postawiłem kropkę, ale mam nadzieję, że i potem wrócą rozgrywki, które będą mogły odbywać się przy udziale publiczności – puentował Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj