Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 29 gru, 2021 | komentarze 2

Strażacy z OSP Mosina zwiększają potencjał bojowy. W ich ręce trafił właśnie wóz terenowy

Powiększa się flota bojowa strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie, którzy otrzymali właśnie nowy samochód terenowy – Mitsubishi L200. Jak dowiadujemy się od naczelnika OSP, w najbliższym czasie w ich ręce mają trafić również ciężki wóz bojowy oraz łódź. Ukazujemy rąbka tajemnicy dotyczącej nowego wozu oraz zadań z jakimi na co dzień zmagają się strażacy-ochotnicy.

– Przełom 2021/2022 roku to wiele ważnych projektów w naszej jednostce. Pierwszy już się urealnił, dzięki pomocy i wsparciu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – informują strażacy. Projektem tym jest nowy wóz terenowy – Mitsubishi L200. Samochód służyć będzie głownie podczas akcji ratowniczych, do działań w trudnym terenie.- Będzie on również realizował zadania poza terenem gminy, w ramach naszych sekcji poszukiwawczych, w tym głównie podwodnych poszukiwań technicznych – tłumaczą strażacy.

O szczegółach odnośnie nowego pojazdu i sposobów jego wykorzystania opowiada nam naczelnik mosińskiej OSP, Michał Kołodziejczak.

– To kilkuletnie L200 z bardzo małym przebiegiem, przekazane nieodpłatnie dla jednostki OSP Mosina – mówi Michał Kołodziejczak, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie. – Będzie ciągnąć łódź i przewozić sprzęt elektroniczny oraz ratowników. Akurat w naszej jednostce jest tyle zastosowań dla takiego samochodu, że kurzyć się nie będzie – uśmiecha się strażak.

– Straż dziś to nie tylko gaszenie pożarów ale również najróżniejsze inne zadania, od medycznych przez techniczne, powodziowe itd. Obecnie obsługujemy ponad 200 zdarzeń rocznie, w tym część specjalistycznych. Dlatego na pewno nowy samochód będzie dużym wzmocnieniem potencjału. Samochód będzie również służył sekcjom poszukiwawczym, głównie tej od technicznych poszukiwań podwodnych – dodaje naczelnik. – Technicznymi (czyli przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych – sonarów, robota podwodnego, systemów nawigacyjnych itd.) poszukiwaniami podwodnymi zajmują się dwie jednostki w województwie. Jedną z nich jest sekcja z OSP Mosina – zwraca uwagę naczelnik OSP.

W najbliższym czasie na strażaków czeka także odbiór ciężkiego wozu bojowego oraz łodzi. – Czekamy na ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, który przyjedzie do Mosiny za kilka tygodni. Wartość umowy z producentem to 1,2 mln zł. 700 tys. zostanie sfinansowane z dotacji Komendanta Głównego PSP i NFOSiGW, natomiast 500 tys. na zakup samochodu przyznali radni Gminy Mosina – informuje naczelnik.

Jak dowiadujemy się, finansowaniem pojazdu ze środków gminy Mosina nie był zainteresowany burmistrz. Na szczęście na wysokości zadania stanęli radni, którzy przyznali na ten cel pół miliona złotych z gminnej kasy. Wierzymy, że będzie to ważna inwestycja, liczona czymś więcej, niż pieniędzmi.

Mitsubishi L200 - terenówka strażaków OSP Mosina

Nowe Mitsubishi L200 na wyposażeniu strażaków. Będzie m.in. ciągnąć łódź i przewozić sprzęt elektroniczny oraz ratowników fot. OSP Mosina

Nowy samochód terenowy

Nowy samochód terenowy fot. OSP Mosina

Nowe Mitsubishi L200 na wyposażeniu strażaków OSP Mosina

Nowy samochód terenowy fot. OSP Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • Tomek
    środa, 29 gru, 2021, 23:02:03 |

    A mieloch dekoder oddał ?

  • karp
    środa, 29 gru, 2021, 23:09:46 |

    Fajny ten Misiubisiu.Odda jak strażacy dadzą mu pojeździć.

Skomentuj