Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 16 gru, 2022 |

Alarm smogowy: Przekroczenie norm PM10 w naszym regionie!

GIOŚ wydał komunikat o przekroczeniu norm czystości powietrza powyżej poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10. Lepiej zrezygnujmy ze spacerów na „świeżym” powietrzu.

Alarm smogowy 16.12.2022 r.

Prognozowane na dzień 16.12.2022 r. przekroczenie norm dla pyłu PM10 obejmuje: miasto Kalisz, miasto Poznań oraz powiaty: poznański, pleszewski i szamotulski. Stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 przekroczyło wczoraj normy niemal w całym regionie. W wielu miejscach w Wielkopolsce normy przekroczone zostały nawet o setki procent. Dalsze prognozy niskich temperatur i braku wiatru nie napawają optymizmem.

Problem niskiej emisji

Problemem związanym z emisją szkodliwych substancji do atmosfery pochodzi z ogrzewania domów piecami węglowymi oraz innymi, w których ludzie palą nie tylko węglem. Śmieci, jak wskazywał w ubiegłym roku Jarosław Dobicki, ówczesny komendant straży miejskiej, nie są największym problemem. – Spalanie śmieci w smogu stanowi jedynie kilka procent, natomiast głównie zauważamy, że chodzi o spalanie paliw kopalnych i instalacje CO, popularne kopciuchy – tłumaczył komendant. W tym roku sytuacja smogowa może wyglądać gorzej, ze względu na wysokie ceny węgla oraz możliwość (w niektórych miastach) zakupu węgla brunatnego, który wcześniej był zakazany.

Jak poprawnie palić w piecach

– Mieszkańcy mają ogromny wpływ na jakość powietrza, bo to czym i jak palą, by się ogrzać, bezpośrednio wpływa na to, co wylatuje z komina – zwraca uwagę Adam Moskal z Mosińskiego Alarmu Smogowego. – Jeżeli ktoś ogrzewa swój dom kotłem starej generacji, który nie spełnia najnowszych norm to nie ma siły – truje mniej lub bardziej wszystkich dookoła i samego siebie. Nie można jednak nikogo obwiniać za jego sytuację materialną. Nie każdego stać na modernizację źródła ciepła zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej.  Od lat propaguję metodę spalania paliw stałych, która obniża emisję nawet o 80% i podnosi sprawność procesu spalania nawet o 30%, na co są międzynarodowe badania laboratoryjne. Sposób jest zalecany przez Ministerstwo Środowiska i z powodzeniem wdrażany jest w innych krajach. Metoda dotyczy tych najbardziej kopcących źródeł ciepła tzw. urządzeń górnego spalania, a są to min. kominki, kozy, piece kaflowe czy popularne „kopciuchy”. Całe to poprawne rozpalanie sprowadza się do naśladowania kotłów na eko-groszek, tam paliwo podawane jest od dołu a pali się od góry. Właśnie tak powinniśmy użytkować nasze kotły górnego spalania. Wsypujemy węgiel lub drewno i odpalamy od góry a całość spali się jak świeczka. Dym wydobywający się z paliwa przechodzi przez płomień i ulega spaleniu zamiast trafić przez komin do atmosfery. Dym to niespalone paliwo dlatego rozpalając „od góry” wykorzystujemy lepiej nasz opał a to przekłada się na znaczne oszczędności. Przy obecnych cenach węgla będzie to około 1000zł na 1 tonie – tłumaczy Adam Moskal.

Więcej o problemie smogu w naszym regionie:  Mosina w niechlubnej czołówce. Druzgocący raport Polskiego Alarmu Smogowego oraz aktualnym wydaniu papierowym Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

SMOG – INFORMACJE O ZAGROŻENIU

Wrażliwe grupy ludności
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci,
  • osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.
Możliwe negatywne skutki dla zdrowia Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecane środki ostrożności Ogół ludności:

– rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,

–  ogranicz wietrzenie pomieszczeń,

–  unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Wrażliwe grupy ludności:

–  ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,

–  nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,

– osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,

–  ogranicz wietrzenie pomieszczeń,

–  unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

 

Zaleca się również:

–  zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,

–  prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego,

 

Stan jakości powietrza w okolicach Mosiny i Puszczykow

Stan jakości powietrza w okolicach Mosiny i Puszczykowa – 16.12.2022 r.; źródło: aplikacja Kanarek

Stan jakości powietrza w okolicach Mosiny i Puszczykowa - 16.12.2022

Stan jakości powietrza w okolicach Mosiny i Puszczykowa – 16.12.2022 r.; źródło: aplikacja Kanarek

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj