Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 16 lut, 2022 |

Idealne przygotowanie do matury – jak tego dokonać?

Matura to bardzo stresujący oraz wymagający czas dla każdego ucznia. Spora część młodzieży zastanawia się, od czego w ogóle mają zacząć naukę i co zapewni im wysokie wyniki na egzaminie maturalnym. Warto szczegółowo przeanalizować ten temat.

Niezbędnik maturzysty

Na wstępie należy podkreślić, że przedmioty maturalne wymagają różnorakiego podejścia. Nie zmienia to faktu, iż przygotowanie do matury z każdego przedmiotu zawsze zaczyna się od zakupów. Przejrzenie wszystkich podręczników i notatek zajęłoby maturzyście mnóstwo czasu i prawdopodobnie nie dałby rady zrobić tego w kilka miesięcy przed egzaminem maturalnym. Najlepiej zaopatrzyć się w repetytoria, które w skondensowanej formie przekazują wszystko, co najważniejsze z maturalnego punktu widzenia.

Przygotowanie do matury warto zacząć od zakupu dobrych pomocy naukowych. Materiałów maturalnych jest naprawdę mnóstwo na rynku, jednak nie wszystkie są sobie równe. Najlepiej jest wybierać takie pomoce naukowe, które nie tylko zawierają informacje, ale również zmuszają do myślenia, np. poprzez dodawanie do repetytoriów różnego rodzaju testów sprawdzających wiedzę. Na stronach internetowych możemy zapoznać się z opiniami innych uczniów na temat materiałów dydaktycznych, co z pewnością pomoże nam w dokonaniu zadowalającego wyboru.

Praktyka czyni mistrza

Maturzysta powinien najpierw powtórzyć sobie materiał z danego przedmiotu, a potem zabrać się za rozwiązywanie maturalnych arkuszy z poprzednich lat. Im więcej zadań wykonamy, tym lepiej będziemy przygotowani na maturę. Warto podkreślić, że zadania maturalne są bardzo schematyczne, więc dobrze jest tego schematu się nauczyć. Gdy widzimy, iż na konkretnym rodzaju zadań popełniamy błędy, wówczas jest to znak, że należy je dokładnie przeanalizować i zrozumieć.

Jak się uczyć do matury?

Z pewnością wiele osób odpowie na to pytanie, iż wystarczy czytać repetytoria i rozwiązywać zadania, jednak nie powinno być to robione bezmyślnie, aby nauka była efektywna. Najlepiej jest wyznaczyć konkretne dni na naukę określonego przedmiotu, tak aby nie skakać między różnymi zagadnieniami.

Co więcej, warto robić sobie przerwy, gdyż regeneracja jest tak samo ważna, jak praca. W momencie, gdy czujemy duże zmęczenie, zamiast sięgać po kolejny kubek kawy, lepiej jest zrobić sobie dłuższy odpoczynek i nie przemęczać organizmu. Nadmierne przepracowanie negatywnie wpływa na koncentrację, co może skutkować brakiem efektów w nauce.

Wiele osób nie potrafi uczyć się wyłącznie przez czytanie. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie robienie kolorowych notatek, fiszek, czy też map myśli. Kolorowe tabele i podkreślone pojęcia to dla wielu uczniów ogromne ułatwienie podczas nauki.

Matura - 4 maja 2022 kartka z kalendarza

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj