Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 18 lut, 2022 |

Nadciąga niż Eunice. Czeka nas kolejna fala niebezpiecznych zjawisk pogodowych

Jak informowaliśmy we wcześniejszych postach, pogoda na sobotę, 19 lutego 2022 zapowiada się równie przerażająco. Po orkanie Dudley, który siał zniszczenie również w naszym regionie, synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiadają kolejny niebezpieczny niż o nazwie Eunice.

Według synoptyków nadchodzący niż może być bardzo niebezpieczny. Meteorolodzy mówią o silnym wietrze, w porywach do 110 km/h, a w górach nawet do 160 km/h. Do tego jeszcze mogą wystąpić burze, a a także śnieg i deszcz.

– Wiatr dość silny i silny, nad morzem bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 125 km/h, na północy kraju miejscami do 110 km/h i na pozostałym obszarze na ogół do 90 km/h, ale lokalnie na zachodzie do 100 km/h; w Karpatach do 115 km/h. W Sudetach prędkość wiatru do 160 km/h i słabnąca pod koniec dnia – podają synoptycy IMGW.

Jak podają specjaliści, wiatr ma dotrzeć do centralnej i południowej Wielkopolski. W ostatnich dniach najtrudniejsza sytuacja panowała właśnie w naszym województwie. Przez Dobrzycę, niewielkie miasto położone w powiecie pleszewskim, niedaleko Kalisza przeszła trąba powietrzna. Zniszczonych zostało około 50 domów.

W naszym regionie duże straty, szczególnie w drzewostanie, odnotowano w okolicach Żabna. Niestety, porywy wiatru uszkodziły też zabudowania. Działania straży pożarnej miały też miejsce w okolicach Pecnej. – Jest trochę połamanych drzew i straty w dachach. Pozostała część gminy nie ucierpiała – mówił nam Michał Kołodziejczak, naczelnik OSP Mosina. Ostrzega jednak, że to nie koniec niepokojących zjawisk atmosferycznych.

Potwierdzają to Polscy Łowcy Burz, którzy podają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że najgorsze jeszcze przed nami. Niż Eunice, wraz z silnymi porywami wiatru sięgającymi do 120 km/h ma przyjść nad Wielkopolskę w sobotę, 19 lutego.

– W sobotę przed południem do Polski mocno przybliży się ośrodek niżu Eunice – przekazują Polscy Łowcy Burz na swoim Facebooku. – Modele numeryczne wskazują, że niż będzie przechodził przez południową i środkową część Morza Bałtyckiego powodując przy tym znaczny wzrost gradientu barycznego na północy i w centrum Polski. To z kolei będzie przyczyną bardzo silnego i porywistego wiatru, którego prędkość w porywach w centrum kraju może osiągać 90-110 km/h, w województwach Polski Północnej do 110-120 km/h, a na Wybrzeżu nawet do 130-140 km/h! Na południu powinno wiać słabiej, w porywach do 75-90 km/h. W związku z prognozowaną wichurą ponownie trzeba liczyć się z dużymi szkodami, przerwami w dostawach energii elektrycznej oraz z zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wichura osłabnie dopiero późnym popołudniem – dodają Polscy Łowcy Burz.

W naszym regionie obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia. Wiatr może przyczynić się do kolejnych szkód w drzewostanie i budynkach. Zalecane jest niewychodzenie z domu i zabezpieczenie rzeczy znajdujących się na zewnątrz. Nie parkujcie też swoich samochodów pod drzewami!

W naszym regionie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia - mapa

W naszym regionie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia; źródło: IMGW

Skutki wichury w okolicy Żabna

Skutki wichury w okolicy Żabna (17.02.2022 r.)

Stacja paliw w Żabnie po przejściu wichury (17.02.2022 r.)

Stacja paliw w Żabnie po przejściu wichury (17.02.2022 r.)

Powalone drzewa zagradzające wjazd do domów jednorodzinnych w Żabnie. Zdj. OSP Żabno

Powalone drzewa zagradzające wjazd do domów jednorodzinnych w Żabnie (17.02.2022 r.). Zdj. OSP Żabno

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj