Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 8 cze, 2022 |

Zakończono testy na moście w Rogalinku! Kiedy otwarcie nowej przeprawy?

Budowa nowego mostu w Rogalinku wchodzi w finalny etap. Wczoraj (7 czerwca) odbyło się próbne obciążenie mostu. Jak poinformował kierownik budowy, Remigiusz Grocki, wyniki testów są prawidłowe. Wygląda więc na to, że już w wakacje będziemy mogli korzystać z nowej konstrukcji. A jaki los czeka starą przeprawę?

7 czerwca miały miejsce próby obciążeniowe nowego mostu w Rogalinku. Na most wjechały specjalnie obciążone ciężarówki o łącznej masie ponad 250 ton. W trakcie prób sprawdzano przemieszczenia konstrukcji oraz osiadania podpór, most został poddany też dokładnej obserwacji. To kluczowy moment w drodze do otrzymania zgody na użytkowanie obiektu, co ma nastąpić w najbliższych tygodniach. – Próbne obciążenie mostu to jeden z finalnych elementów budowy, mający przede wszystkim potwierdzić poprawność wykonania i sprawdzić zachowanie konstrukcji w odniesieniu do założeń projektowych – tłumaczą pracownicy Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W czasie prób obciążeniowych, na budowie w Rogalinku pojawił się Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, który wraz z Pawłem Katarzyńskim Dyrektorem WZDW w Poznaniu, Remigiuszem Grodzickim z firmy Skanska, w towarzystwie mediów przyglądali się całej „operacji” – również wewnątrz nowego mostu.

Podczas prac w Rogalinku nie doszło do żadnego wypadku. – To mnie jako kierownika buduje, że to jest 700 dni bez wypadku – mówi kierownik budowy. – Dwa lata potrzebowaliśmy aby wykonać obiekt o długości 300 metrów – dodaje kierownik.  Do wykonania zostały już tylko prace wykończeniowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z nowej przeprawy skorzystamy już w lipcu.

A jaki los czeka starą przeprawę? – Rozbiórkę istniejącego mostu jest do wykonania do końca października – informuje kierownik.

Budowa nowego mostu w Rogalinku – DW 431

Budowana jest pięcioprzęsłowa przeprawa o długości 315,5 m i najwyższej klasie nośności „A”, która połączy trasę między Mosiną, a Kórnikiem. W ramach tego zadania powstanie też 786-metrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 431. Nowy most wyznaczono na północ od starego obiektu, który zostanie rozebrany. Istniejąca przeprawa ma jedynie 11 m szerokości, nowa będzie mieć 16 m. Inaczej zostaną usytuowane filary: w przypadku starego obiektu światło między podporami pośrednimi wynosi 42 m, w ramach nowego będzie to 100 m. Konstrukcję przęsła nurtowego (o długości 100 m) oraz dwóch przęseł sąsiednich (po 50 m) zaprojektowano o przekroju skrzynkowym sprężonym. Umowny termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu to 8 lipiec br.

Wartość zadania: 63,2 mln złotych

Dofinansowanie UE: 52 mln złotych

Ciężarówki, obciążone piaskiem wjeżdżają na nowy most w Rogalinku

Ciężarówki, obciążone piaskiem wjeżdżają na nowy most w Rogalinku

Wnętrze konstrukcji nowego mostu w Rogalinku

Wnętrze konstrukcji nowego mostu w Rogalinku, fot. WZDW

Wizytacja marszałka podczas prób obciążeniowych 7 czerwca 2022 r

Wizytacja marszałka Wojciecha Jankowiaka, który wraz z Pawłem Katarzyńskim dyrektorem WZDW w Poznaniu i Remigiuszem Grodzickim z firmy Skanska przyglądali się całej „operacji” podczas prób obciążeniowych ( 7 czerwca 2022 r.), fot. WZDW

Budowa nowego mostu w Rogalinku zmierza ku zakończeniu

Budowa nowego mostu w Rogalinku zmierza ku zakończeniu

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj