Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 2 lip, 2024 |

Przerejestrowanie auta – co warto wiedzieć?

Rejestracja samochodu to proces, przez który musi przejść każdy właściciel pojazdu. Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy samochód z salonu, czy używany od poprzedniego właściciela, ważne jest, aby znać wszystkie kroki i wymagania związane z przerejestrowaniem auta. Poniższy poradnik pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę i jak przejść przez ten proces bez zbędnych komplikacji.

Przerejestrowanie auta i terminy, których należy przestrzegać

Jednym z najważniejszych aspektów rejestracji samochodu jest przestrzeganie terminów. W przypadku zakupu nowego samochodu masz 30 dni na jego rejestrację od daty zakupu. Podobnie jest w przypadku zakupu używanego pojazdu – również masz 30 dni na dokonanie formalności.

Jeśli kupujesz samochód z zagranicy, masz 30 dni na zarejestrowanie go od momentu wprowadzenia pojazdu na teren Polski. W przypadku niedopełnienia tych terminów mogą grozić kary administracyjne, a także problemy z ubezpieczeniem pojazdu.

Dotychczasowe tablice rejestracyjne

Od 2020 roku w Polsce istnieje możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu pojazdu. Warunkiem jest, aby tablice te były zgodne z obowiązującymi przepisami, czyli posiadały odpowiedni wzór i nie były zniszczone. Aby zachować dotychczasowe tablice, należy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji. To rozwiązanie jest korzystne, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wydawaniem nowych tablic rejestracyjnych.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu używanego w Polsce?

Koszt rejestracji pojazdu zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj pojazdu oraz decyzja o zachowaniu dotychczasowych tablic rejestracyjnych. W przypadku wydania nowych tablic rejestracyjnych opłaty mogą wyglądać następująco:

 • Nowe tablice rejestracyjne: około 80 zł

 • Dowód rejestracyjny: 54 zł

 • Pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód): 13,50 zł

 • Nalepka kontrolna: 12,50 zł

W sumie daje to łączną kwotę 160 złotych. Koszt ten można zmniejszyć aż o połowę, jeśli nowy właściciel zdecyduje się zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne kupionego samochodu.

Dodatkowo warto pamiętać o opłatach związanych z badaniem technicznym pojazdu, jeśli jest to wymagane.

W tym artykule szczegółowo opisujemy przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic: https://ubezpieczamy-auto.pl/przerejestrowanie-samochodu-bez-zmiany-tablic/

Dokumenty potrzebne do rejestracji

Aby przerejestrować samochód, musisz przygotować odpowiednie dokumenty. Do najważniejszych należą:

 • Dowód zakupu pojazdu – faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży.

 • Karta pojazdu – jeśli była wydana.

 • Dotychczasowy dowód rejestracyjny – z ważnym przeglądem technicznym.

 • Potwierdzenie opłacenia akcyzy – w przypadku pojazdów sprowadzanych z zagranicy.

 • Dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

 • Potwierdzenie opłaty rejestracyjnej.

W przypadku pojazdów używanych sprowadzanych z zagranicy może być również wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Proces rejestracji krok po kroku

 1. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty.

 2. Udaj się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Możesz umówić wizytę online, co często pozwala uniknąć długich kolejek.

 3. Złóż wniosek o rejestrację pojazdu wraz z kompletem dokumentów. Pamiętaj, że musisz uiścić odpowiednie opłaty – warto mieć przy sobie potwierdzenie ich dokonania.

 4. Odbierz pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód), które umożliwia poruszanie się pojazdem do czasu wydania właściwego dowodu rejestracyjnego.

 5. Oczekuj na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego. Czas oczekiwania może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od obciążenia urzędu.

 6. Odbierz dowód rejestracyjny oraz nalepki kontrolne. Możesz to zrobić osobiście lub upoważnić inną osobę do odbioru.

Proces przerejestrowania samochodu z zagranicy

Rejestracja pojazdu sprowadzanego z zagranicy jest nieco bardziej skomplikowana. Oprócz standardowych dokumentów będziesz potrzebować:

 • Dowodu odprawy celnej (jeśli pojazd pochodzi spoza UE).

 • Potwierdzenia zapłaty akcyzy.

 • Tłumaczeń dokumentów na język polski.

 • Zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego.

Po złożeniu wniosku o rejestrację urząd wydaje pozwolenie czasowe, a następnie przeprowadza dodatkowe kontrole i weryfikacje dokumentów, co może wydłużyć cały proces.

Polecamy także artykuł poświęcony ubezpieczeniu OC niezarejestrowanego samochodu: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-oc-niezarejestrowanego-auta/.

Podsumowanie

Rejestracja pojazdu, choć może wydawać się skomplikowana, jest procesem dość prostym, jeśli przestrzegasz wszystkich wymaganych kroków i terminów. Pamiętaj o zachowaniu niezbędnych dokumentów, przygotuj się na ewentualne opłaty i skorzystaj z możliwości zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych, jeśli jest to dla Ciebie korzystne. Warto również zarejestrować wizytę w urzędzie online, aby zaoszczędzić czas. Dzięki temu cały proces przebiegnie sprawnie i bez zbędnych komplikacji.

Przerejestrowanie auta - co warto wiedzieć

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj