Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Elżbieta Bylczyńska | środa, 6 sty, 2010 |

Bez człowieka nie ma nic

Firma Wieczorek Meble Tapicerowane z Krosna powstała w 1990 roku, 8 stycznia 2010 r. będzie obchodzić 20 – lecie swojego istnienia. Jest znana w całej niemal Europie, produkuje zestawy wypoczynkowe, narożniki, sofy, łoża i fotele. Jej założyciel od urodzenia mieszka w Krośnie – z tą miejscowością związał swoje zawodowe życie, rozsławiając ją także poza granicami kraju.

Jak powstawała firma Wieczorek Meble Tapicerowane?

– Zaczęło się od tego, że po skończeniu szkoły i wyuczeniu zawodu tapicera meblowego zdecydowałem się na prowadzenie własnej działalności – wytwarzanie kompletów wypoczynkowych, mówi właściciel Janusz Wieczorek.

– Od styczna do września 1990 roku pracowałem sam, potem zatrudniłem trzech uczniów, a w kolejnych latach dochodzili do nas i uczniowie, i pracownicy.

W roku 1996 po raz pierwszy firma wystawiła swoje wyroby na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie nawiązała kontakty z zagranicą i praktycznie od tego momentu produkuje na eksport. Dzisiaj jest to 99% produkcji a współpraca obejmuje całą prawie Europę. Rok ten okazał się przełomowy – państwo Wieczorkowie podjęli również decyzję o budowie nowego zakładu. Po dziewięciu latach od rozpoczęcia działalności powstał drugi zakład o powierzchni 1700 m. kw., który może zatrudnić docelowo 200 pracowników na trzy zmiany, z doskonałym zapleczem socjalnym (łazienki z prysznicami, kuchnie i jadalnie na każdej kondygnacji), zapewniający bezpieczeństwo pracy na najwyższym poziomie, czego dowodem jest wyróżnienie Państwowej Inspekcji Pracy. Certyfikat ten przyznano firmie za udział w programie prewencyjnym – bezpieczeństwo pracy i spełnienie wszystkich norm BHP.

Meble FWMT są wysoko cenione, najlepszym tego świadectwem jest trwająca 14 lat współpraca z zagranicą, np. w Niemczech odbiorcą produkcji z Krosna jest największa sieć meblowa tego kraju. Kontrahenci mają do polskiej firmy zaufanie, wiedzą, że zamówienie zrealizuje w odpowiedniej jakości i terminie.

Obecnie pracuje tu 70 osób, z których wiele związanych jest z zakładem kilkanaście lat.

– Kadrę mamy bardzo solidną, zawsze mogę liczyć na swoich pracowników, są oni szkieletem, trzonem firmy, świetnie pracują i dbają o dobro zakładu, twierdzi Janusz Wieczorek. – Maszyny są ważne, wartościowe w sensie kapitału zainwestowanego w nie, ale zawsze podkreślam: największą, najważniejszą wartością jest człowiek. Bez człowieka nie ma nic.

FWMT od wielu lat jest sponsorem wspomagającym różne imprezy i działania charytatywne w gminie. Stale współpracuje z Radą Sołecką Krosna uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach organizowanych dla mieszkańców. W ubiegłym roku ufundowała Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie defibrylator, urządzenie ratujące życie, o którym komendant Michał Kołodziejczak mówi, że jest to podstawa ratownictwa medycznego. Mosińscy strażacy używają go w stanach nagłego zatrzymania krążenia. – Nawet, gdybyśmy dzięki temu ratowali rocznie tylko jedno życie, jest to wielki sukces, twierdzą strażacy.

E.B.

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Skomentuj