Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 7 cze, 2012 | komentarze 2

Dni Mosiny 2012

Trzy dni zabawy, dobrej muzyki i pogody – tak najkrócej można opisać Dni Mosiny, które w tym roku odbywały od 25 do 27 maja. Tradycyjnie świętowanie rozpoczęła uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono Medale Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Dni Mosiny: Medale i wyróżnienia

W tym roku Kapituła Orderu zdecydowała, że Medale Rzeczypospolitej Mosińskiej, najbardziej prestiżowe wyróżnienie Gminy Mosina należą się: nieżyjącym już profesorowi Uniwersytetu Poznańskiego Stanisławowi Wincentemu Kasznicy i jego synowi żołnierzowi wyklętemu, ostatniemu dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych, straconemu po pokazowym procesie w 1947 r. Stanisławowi Józefowi Kasznicy. Trzeci medal wręczono Bronisławie Dawidziuk – od ćwierćwiecza pełniącej obowiązki prezesa Mosiń­skiego Chóru Kościel­nego p.w. św. Cecy­lii.

Sesja była też okazją do wręczenia stypendiów sportowych oraz nagród i wyróżnień dla mosińskich sportowców i trenerów. Wśród nagrodzonych znaleźli się zawodnicy: Jacek Fajfer (żużel), Michał Idziak (lekkoatletyka), Joanna Witkowska (judo), Piotr Nowaczyk (kickboks) i Kamil Zalas (karate) oraz trenerzy: Radosław Miśkiewicz (judo), Joanna Ziółkowska (lekkoatletyka) i Mieczysław Janik (tenis).

O oprawę muzyczną uroczystości zadbali muzycy Stowarzyszenia Muzycznego Orkiestra Dęta im. hm. Antoniego Jerzaka z Mosiny oraz chórzyści Mosińskiego Chóru Kościelnego p.w. Św. Cecylii.

Po zakończeniu uroczystej sesji otwarto wystawę fotograficzną ilustrującą działania grup rekonstrukcyjnych w umundurowaniach z okresu II wojny światowej.

Sport i muzyka podczas Dni Mosiny

W piątek w programie Dni Mosiny znalazł się m.in. Rodzinny Turniej Piłkarski. Artystyczną gwiazdą piątkowego wieczoru był zespół Kobranocka, która w swoim repertuarze ma takie przeboje jak chociażby „Kocham cię jak Irlandię”. Jednak zanim na scenie pojawili się muzycy Kobranocki miłośnicy muzycznego mocnego uderzenia wysłuchali koncertów kapel nagrodzonych przez jury III Przeglądu Kapel Gitarowych: śremskiej grupy Camping Hill i poznańskiego zespołu Thermit grającego ostrego rocka.

Militarny poranek

W sobotę w Mosinie zaroiło się od historycznych mundurów i militariów. W Pikniku z Historią swoje zbiory prezentowały grupy rekonstrukcyjne, które po raz pierwszy uczestniczyły w Dniach Mosiny. W Mosinie można było obejrzeć autentyczne repliki mundurów, wyposażenia wojskowe, a nawet pojazdy wojskowe. Furorę robił posterunek Armii Pruskiej i punkt sanitarny oraz patrol konny ułanów.

W sobotę o tym, że na Mosińskim Kanale można pływać, a właściwie gibać się kajakiem, przekonali się wszyscy, którzy w południe stawili się nad kanałem. Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko przy współpracy z OSiR, Korzonkowo.pl oraz MKŻ przygotowała nie lada atrakcję, bo wyścigi dwójek kajakowych. Jak się okazało mieszkańcy gminy Mosina bardzo lubią „gibać się” na kanale – kolejka do kajaków była długa.

Kolejnym sportowym akcentem były: Bieg Eleganta i wyścig Nordic Walking, zorganizowane w ramach akcji „Polska Biega”. W tegorocznym bieganiu uczestniczyło ponad 250 osób w 4 kategoriach wiekowych (przedszkolaki, klasy I – III SP, klasy IV – VI SP, oraz open, czyli od gimnazjalistów po… emerytów).

Zlot Saabów

Tłumy widzów tradycyjnie zgromadził Zlot Zabytkowych Saabów. Już po raz trzeci zorganizowany przez Krzysztofa Rozenblata, mieszkańca gminy Mosina. Gościem honorowym na Placu 20 Października był legendarny szwedzki kierowca Erik Carlsson, który 50 lat temu jadąc Saabem wygrał Rajd Monte Carlo.

Z okazji zlotu Fundacja Rozenblat przygotowała dla publiczności konkurs. Wśród tych, którzy uczestniczyli w wyborze „Saaba Elegancji” (zwyciężył Saab Sonett V4) rozlosowano atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W sobotę nagrody odebrali także pierwsi laureaci konkursu dla zameldowanych. Telewizor lcd oraz górski rower przypadł w udziale Magdalenie Skubel z Mosiny i Annie Tołłoczko z Czapur.

Finałem soboty był wspaniały koncert Zbigniewa Wodeckiego z zespołem. Przed mosińską publicznością popularny muzyk kolejny raz udowodnił, że jest po prostu wybitną postacią polskiej sceny muzycznej. Solowe popisy na trąbce, skrzypcach, dowcipne zapowiedzi na wszystkich obecnych zrobiły duże wrażenie.

Strachy na finał

W niedzielę najwcześniej – już o godz. 6, świętować zaczęli… wędkarze. Nad kanałem w Otwartych Zawodach Wędkarskich o Puchar Burmistrza Gminy Mosina rywalizowało ponad 50 miłośników tego sportu.

W niedzielny poranek na Placu przed sceną główną rozegrano także Turniej Piłki Nożnej Ulicznej „Mosina EURO 2012”.

Tego dnia przed sceną odbył się fascynujący pokaz parcour a na scenie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy jeszcze: Chór Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Zawsze młodzi”, dziewczęta z Formacji Tanecznej ACTIV działającej w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego Mosińska Jedynka (trenowane przez Justynę Siwierską), działający w Domu Kultury w Przeźmierowie big band zespół Swingulance grający standardy muzyki rozrywkowej lat 20. i 30.

Dni Mosiny zakończył koncert tegorocznej gwiazdy zespołu Strachy na Lachy jednej z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych formacji rockowych polskiej sceny muzycznej. Muzycy zagrali wszystkie swoje największe przeboje, a słowa piosenki „Dzień Dobry Kocham Cię”, słychać było powtarzane przez wielotysięczny tłum chyba aż w… Poznaniu.

Elegant i Elegancik

Późnym sobotnim popołudniem na scenie rozstrzygnięto konkurs na Eleganta z Mosiny tradycyjnie towarzyszący obchodom Dni Mosiny. W tym roku z uwagi na Euro i Olimpiadę wybierano Sportowego Eleganta. Po podliczeniu głosów (wybierają, bowiem mieszkańcy w głosowaniu kuponami) okazało się, że Sportowym Elegantem Mosiny 2012 został Adam Robakowski. Drugie miejsce przypadło w udziale Łukaszowi Białożytemu, a trzecie –Pawłowi Kluczyńskiemu.

Jak powiedział Sportowy Elegant z Mosiny po odebraniu nagród, teraz ma wakacje, a po nich zamierza studiować na poznańskiej Politechnice. Adam jest absolwentem Gimnazjum nr 1 w Mosinie oraz sportowego LO w Puszczykowie. Uprawia siatkówkę w trzecioligowym UKS Mosińska Jedynka.

Natomiast o tytuł Sportowego Elegancika z Mosiny rywalizowało siedmiu kandydatów obojga płci. Zawodnicy zmierzyli się w 7 konkurencjach m.in. biegu z pytaniami, wyławianiu statków, biegu z piłką, rzutach balonami oraz torze przeszkód. Najlepszym sportowcem okazał się Oskar Nowak zdobywając Statuetkę Sportowego Elegancika z Mosiny – tytuł został przekazany przez ubiegłorocznego zwycięzcę Łukasza Mikołajczaka. Drugie miejsce zajął Piotr Woźnikiewicz, a trzecie Bartosz Sosiński. W sportowych zmaganiach udział wzięli również: Marta Sikora, Daniel Czarnecki, Jakub Brzózka i Wojciech Fajfer.

Po raz trzeci przyznano także nagrodę Honorowego Eleganta z Mosiny. W tym roku otrzymał ją Kazimierz Dobry, społecznik miłośnik i znawca historii ziemi mosińskiej, który m.in. przez 30 lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady osiedla Nowe Krosno. (red.)

Dni Mosiny 2012

Dni Mosiny 2012

Dni Mosiny 2012 Dni Mosiny 2012

Dni Mosiny 2012

Dni Mosiny 2012

Dni Mosiny 2012

Dni Mosiny 2012

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • xxx
    wtorek, 19 cze, 2012, 18:54:16 |

    W tej relacji z uroczystej sesji wkradły się błędy i nieścisłości. To nie Kapituła Orderu (nie ma żadnego orderu), a Kapituła Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej i nie zdecydowała,a rekomendowała Radzie Miejskiej w Mosinie kandydatów do wyróżnienia Medalem – bo decyduje Rada podejmując uchwałę. Ponadto wymieniając uhonorowanych sportowców i trenerów „red.” wymieniła wszystkich wyróżnionych, ale nie wszystkich nagrodzonych, pomijając jedną osobę – laureatkę III nagrody Paulinę Niedzielską, podobnie zresztą lub wręcz tak samo jak redaktor Urbanowicz w Merkuriuszu Mosińskim. Może trzeba by było poprawić lub sprostować…

  • Gość
    wtorek, 3 lip, 2012, 21:14:28 |

    Jednak czytelnicy nie doczekali się sprostowania, a przecież wszyscy obecni na sesji widzieli, jak nasza judoczka Paulina Niedzielska razem z innnymi wymienionymi przez „red.” odbierała nagrodę z rąk pani burmistrz. To tak nieprofesjonalnie Pani Redaktor…

Skomentuj