Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | piątek, 21 kw., 2017 |

Przystań wodna w Rogalinku

Przystań w Rogalinku istnieje już od dziesięciu lat. Jest odwiedzana nie tylko przez mieszkańców Rogalinka, Mosiny i okolic – drogą wodną przybywają do niej kajakarze i inni wodniacy z terenu całej Polski. Przystań jest jednym z punktów na trasie Wielkiej Pętli Wielkopolski – szlaku wodnego biegnącego największymi rzekami w regionie i zamykającego się w obrębie zwartej trasy turystycznej.

 przystań kajakowa na Warcie

Przystań kajakowa  Jana Pawła II w Rogalinku

Miejsce to jest z pewnością warte zatrzymania się na dłużej. Twórcą przystani jest bowiem Alojzy Szabelski – kolekcjoner drukarstwa, zbiorów regionalnych, pasjonat motorowodniactwa i twórca muzeum drukarstwa w Rogalinku. Samo odwiedzenie przystani może być zatem okazją do wizyty w muzeum i poznania Pana Alojzego osobiście. Na przystani znajduje się ponadto pomost, miejsce na ognisko i miejsce do biwakowania. Oprócz tego jest również popiersie św. Jana Pawła II, wysoki krzyż i figura Matki Bożej. Wyeksponowany mocno napis przypomina o poszanowaniu przyrody: „Piękno tego świata jest od Boga, korzystaj mądrze i z rozwagą”.

Popiersie Jana Pawła II - przystań w Rogalinku

Popiersie Jana Pawła II – przystań w Rogalinku

Przystań gromadzi nie tylko miłośników sportów wodnych. W jedną z wrześniowych niedziel odbyła się tam Msza Święta pod przewodnictwem proboszcza parafii w Rogalinku, ks. Eugeniusza Kiszki. Po Mszy Św., przy muzyce, odbył się poczęstunek dla uczestników, a przy okazji można było nabyć cegiełkę i tym samym wesprzeć renowację zabytkowego kościoła w Rogalinku. Kościół również warto odwiedzić przy okazji wizyty na przystani.

Przystań Jana Pawła II Rogalinek

Przystań Jana Pawła II Rogalinek

przystań wodna nad Wartą - Rogalinek

przystań wodna nad Wartą – Rogalinek; fot. A. Kreczmer

(oprac. na podstawie art. Anny Kreczmer – „Uroczystość na Przystani”. Zdjęcia – A. Kreczmer)

Kościół w Rogalinku - widok z Warty

Kościół w Rogalinku – widok z Warty

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.2/10 (Głosujących: 17)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo