T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Marta Mrowińska | piątek, 21 kwi, 2017 | 1 Komentarz

Rogalinek ma już 770 lat!

W 2017 roku Rogalinek obchodzi 770-lecie istnienia wsi. Jest to miejsce pod wieloma względami szczególne: w tak małej miejscowości można spotkać artystów, historyków, kolekcjonerów, miłośników przyrody i znawców dobrej kuchni. A to wszystko w otoczeniu pięknej przyrody Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Do jubileuszowych obchodów mieszkańcy przygotowują się już od dawna. Planują z tej okazji wydanie specjalnego albumu, w którym zgromadzone i opisane będą stare fotografie przedstawiające miejsca, ludzi i obyczajowość mieszkańców od początku istnienia wsi. Do tej pory udało się zgromadzić ponad tysiąc takich zdjęć, co stanowi niezwykle wartościową kolekcję. Oprócz albumu stare fotografie mają znaleźć się także na wystawie plenerowej, a część z nich – zaistnieć w wybranych miejscach na wiosce, w taki sposób, by mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć, jak miejsce, w którym się akurat znajdują, wyglądało przed laty. A z myślą o potomnych ma powstać film o Rogalinku, ukazujący wieś w jej aktualnym stanie – jako swego rodzaju dokument utrwalający sytuację, w jakiej obecnie żyją tu mieszkańcy.

kościół w Rogalinku z lotu ptaka

kościół w Rogalinku (fot. Maciej Walkowiak)

Kościół i cmentarz w Rogalinku

Kościół i cmentarz w Rogalinku

W obchody zaangażowanych jest wiele osób i instytucji: rada sołecka, szkoła, Towarzystwo Przyjaciół Dębów Rogalińskich, mieszkańcy. Kulminacyjny punkt jubileuszu planowany jest podczas sierpniowych dożynek, wiele atrakcji będzie się odbywało natomiast dużo wcześniej. Warto w tym momencie podkreślić, że sołectwo Rogalinek zostało laureatem I edycji konkursu „Jeden dzień w sołectwie – przyroda, kultura i tradycja”, w którym zajęło VII miejsce. Projekt – opracowany przez zespół: Dorota Domagała, Paulina Olszowa, Maja Sobańska – zakłada wykorzystanie wielu atrakcji i walorów turystycznych Rogalinka podczas jednodniowych wycieczek. Wśród godnych polecenia obiektów znajduje się drewniany, zabytkowy kościół pw. Św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, będący głównym walorem architektonicznym Rogalinka. Kościół stał się budowlą dość mocno aktywizującą i jednoczącą mieszkańców – zaangażowali się oni bowiem w akcję zbierania funduszy na remont kościoła – stworzyli i wydali pamiątkowy znaczek pocztowy, przeprowadzili zbiórkę pieniędzy oraz aukcję obrazów z pracowni artystycznej Lucyny Smok.

spływ kajakowy Wartą – Rogalinek

Kolejnym elementem, na którym warto się skoncentrować, będą warsztaty plastyczne – plener malarski w otoczeniu nadwarciańskich łąk i dębów rogalińskich. Będzie to doskonałą okazją do artystycznej ekspresji w otoczeniu pięknej przyrody. Artystyczny klimat zostanie później przeniesiony do pracowni wspomnianej juz Lucyny Smok, gdzie będzie można podziwiać tworzone tam dzieła. Mówiąc o pięknie przyrody warto natomiast zwrócić uwagę na przystań im. Jana Pawła II – miejsce spotkań mieszkańców i uroczystych Mszy Św., niewątpliwie idealne także do wypoczynku i stwarzające możliwości korzystania ze sportów wodnych.

Przystań Jana Pawła II w Rogalinku (fot. ze zbiorów Anny Kreczmer)

Mówiąc o mieszkańcach Rogalinka nie sposób nie wspomnieć o Alojzym Szabelskim, którego dawna introligatornia i drukarstwo oraz zbiory regionalne z pewnością warto także zobaczyć. A na koniec – koniecznie trzeba posilić się plackiem drożdżowym, przygotowywanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich według starej, tradycyjnej receptury.

Rajd rowerowy z metą w Rogalinku

Rok 2017 zaczął się dla mieszkańców Rogalinka bardzo intensywnie i z pewnością będzie to ciekawy czas dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić tę piękną miejscowość. Gorąco zapraszamy na wycieczkę do Rogalinka – najbliższa okazja już niebawem. 7 maja odbędzie się bowiem IX edycja rajdu „Rowerem po Gminie Mosina”. Początek rajdu planowany jest w Mosinie, a jego zakończenie – w Rogalinku, gdzie w ramach projektu „Jeden dzień w sołectwie Rogalinek” będzie można zwiedzić tę piękną wieś, poznając jej bogactwo turystyczne i historyczne. Zachęcamy do zapisów – szczegółowe informacje: regulamin oraz karta uczestnictwa znajdują się na stronie: www.osirmosina.pl.

Dęby Szypułkowe - Rogaliński Park Krajobrazowy - łęgi Rogalińskie (zdjęcie fotorealistyczne)

Dęby Szypułkowe – Rogaliński Park Krajobrazowy – łęgi Rogalińskie (zdjęcie fotorealistyczne)

Dęby Szypułkowe - Rogaliński Park Krajobrazowy - łęgi Rogalińskie

Dęby Szypułkowe – Rogaliński Park Krajobrazowy – łęgi Rogalińskie

Wasze komentarze (1)

  • Jp
    sobota, 22 kwi, 2017, 8:04:12 |

    Przepiękna Wieś. Byłoby super gdyby stare zdjęcia znznalazły się w obecnych miejscach. Idealnie odzwierciedlilo by to jak kolosalnie zmieniły się czasy.

Skomentuj