Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | wtorek, 31 sty, 2017 | komentarze 4

Z marzeniami trzeba ostrożnie

Któż z nas nie lubi podróżować? Odkrywać nowe miejsca, poznawać ludzi i ich zwyczaje, zgłębiać historię poszczególnych regionów. A już z pewnością – słuchać opowieści o dalekich, nieznanych nam lądach. Wieczór 30 stycznia, zorganizowany przez Mosińską Bibliotekę Publiczną oraz Mosiński Ośrodek Kultury, od początku zapowiadał sporą dawkę emocji, związaną ze spotkaniem autorskim (promującym jednocześnie książkę „Podróże do granic”) z dwoma podróżnikami, co więcej – mieszkańcami Mosiny, ojcem i synem: Robertem i Joachimem Czerniakami.

Wielu spośród nas z pewnością pamięta program „Klub sześciu kontynentów – Kawiarenka pod globusem” czy audycje Piotra Kaczkowskiego w radiowej „Trójce”. Od wspomnienia tych właśnie programów rozpoczął swoją opowieść Robert Czerniak, wprowadzając uczestników w klimat podróżowania i rodzącej się w jego życiu ciekawości świata. Pasja zmieniła jego życie – z zawodu cukiernik, stał się geografem i podróżnikiem, zarażając swoją pasją syna. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał Amerykę Południową. Na kolejną wyprawę, tym razem przez Boliwię, Argentynę, Brazylię, Wenezuelę, Kolumbię – aż do Meksyku, pojechał już z synem Joachimem. Podczas spotkania w MOK wielką przyjemnością było słuchanie o kajmanach, anakondach, kapibarach, wyspie Coche, którą bohaterowie opowieści postanowili obejść pieszo, a także wyprawie na czynny wulkan czy najczystszej wodzie na świecie na wyspie Cosumel.

To jednak nie był koniec opowieści. Po powrocie z tej wyprawy Joachim ciężko zachorował: stwierdzono u niego nowotwór mózgu. Po udanej operacji znalazł się na wózku inwalidzkim, z nie pozostawiającą nadziei diagnozą lekarzy, że nigdy już nie będzie chodził. Joachim nie poddał się jednak – dzięki wsparciu ojca ponownie nauczył się chodzić. Niemożliwe? O tym także jest ta książka: opowiada, jak kruche jest życie i jak silny potrafi być człowiek, gdy znajdzie się w sytuacji, wydawałoby się, bez wyjścia. Że może dokonywać rzeczy, które wcześniej były dla niego niemożliwe.

Spotkanie z Robertem i Joachimem Czerniakami

Spotkanie z Robertem i Joachimem Czerniakami

„Chciałbym pojechać nad morze” – powiedział któregoś razu Joachim. „To jedź” – odpowiedział Robert. Oczywiście chodziło o wyprawę rowerem, który był głównym „sprzętem” rehabilitacyjnym Joachima. Tak zrodził się szalony pomysł rowerowej podróży przez wybrzeże. Nazwali tę wyprawę „Ostatni trening”, bowiem była to rzeczywiście ostatnia „zaprawa” przed planowaną podróżą rowerową do Australii. Jak zaplanowali, tak też zrobili: 10 000 kilometrów, 176 dni podróży, 140 biwaków (nie licząc dużych miast, gdzie zatrzymywali się u tamtejszej Polonii). I oprócz pięknych widoków, przestrzeni, niezapomnianych przeżyć wrócili bogatsi w jeszcze jedno: że najtrudniejsze granice to te, które wyznacza nam nasz własny umysł. To od nas zależy, gdzie będą się one znajdować. Joachim przemierzył tysiące kilometrów. Wszedł w Australii na Górę Kościuszki – a miał nie chodzić… Czy kogoś jeszcze trzeba przekonywać do tego, że marzenia się spełniają?

Ta podróż trwa nadal. Ojciec i syn planują kolejne wyprawy, jak mówią – cały czas są w drodze. Spotkanie było nie tylko wspaniałą okazją do posłuchania ciekawych relacji z podróży do miejsc dla wielu z nas dotąd nieznanych. Było ono chyba przede wszystkim pokazaniem, że podróżować może każdy – nieistotne, czy będzie to odległy zakątek ziemi czy też najbliższa okolica. Bo nie miejsce jest ważne, a dostrzeganie świata wokół nas. Odkrywać to, co nowe, możemy wybierając się na spacer czy przejażdżkę rowerem po najbliższej nawet okolicy. Chłonąć przyrodę, powietrze, ludzi – życie. Dochodzić do naszych kolejnych granic i wciąż je przekraczać. Autorzy książki „Podróże do granic” pokazali, że tak można. I że życie jest niesamowicie zaskakujące. A przez to piękne.

Spotkanie z Robertem i Joachimem Czerniakami

Wszystkim Czytelnikom życzymy zatem wspaniałej, niezapomnianej podróży. Jak powiedział Robert na początku spotkania, z marzeniami trzeba uważać, bo one się spełniają. Nie bójmy się zatem marzyć i być w drodze, poznawać świat i się nim zachwycać, dochodzić do własnych granic – i wciąż je przekraczać. VAYA CON DIOS!

Książki "Podróże do granic"

Książki „Podróże do granic”

Wasze komentarze (4)

 • J.W
  wtorek, 31 sty, 2017, 13:13:59 |

  Przepiękna przygoda, budzi chęć do życia. Już nie mogę się doczekać aż przeczytam książkę. ps gdzie można dostać?

 • Jm
  środa, 1 lut, 2017, 21:04:41 |

  Piękna opowieść. Ponawiam pytanie poprzednika. Czy wiadomo gdzie można kupić książkę?

 • Marta Mrowińska
  piątek, 3 lut, 2017, 11:28:08 |

  Książkę można kupić bezpośrednio u autorów. W najbliższym czasie odbędzie się wiele spotkań w okolicy, między innymi: 4.02. godz. 14:40 – aula UAM,23.02. – Kino Muza, 3.03. – biblioteka Puszczykowo. Można też umówić się bezpośrednio z autorami – najlepiej przez profil Roberta Czerniaka na facebooku.

 • Teresa
  sobota, 1 kwi, 2017, 11:47:49 |

  Właśnie skończyłam czytanie książki „Podróże do granic”. Książkę czyta się bardzo dobrze, ponieważ jest pisana ładnym i potoczystym językiem. Tym lepiej się ją czytało, że kilka lat temu byliśmy z mężem na 29 dniowej wycieczce po Australii i Nowej Zelandii. Jestem pod ogromnym wrażeniem wytrwałości, wielkich dokonań Joachima i zaangażowania Roberta w realizację ambitnych planów syna. Trzymam kciuki za następne wyprawy rowerowe oraz wspólnie z mężem życzymy zdrowia i powodzenia w realizacji wszystkich planów.

Skomentuj