Jubileuszowe spotkania podróżnicze w Muzeum A. Fiedlera
29 czerwca Muzeum Arkadego Fiedlera świętuje swoje 45. urodziny. Z tej okazji dyrekcja muzeum zaprasza wszystkich ciekawych świata podróżników na spotkanie z PODRÓŻAMI w tle! Sprawdźcie program spotkań z podróżnikami. Zapowiada się niezwykle interesująco.
Jubileuszowe spotkania podróżnicze w Muzeum Arkadego Fiedlera
- Już od godziny 15 swoją prelekcję poprowadzi Dominik Szmajda – Przez dżunglę na wiosłach. Zaraz po prelekcji Dominik poprowadzi spływ packraftami z Puszczykowa do Poznania. Dla wszystkich amatorów wioślarskich przygód będzie to nie lada gratka.
- Godzinę później o godz. 16 o Polakach, którzy znaleźli swoje ocalenie w Iranie opowiedzą nam Radosław Fiedler oraz Tomasz Siuda – Iran, śladami polskich uchodźców.
- Godzina 17 – O tym jak alternatywnie podróżować po Jordanii, czasem o wpadkach, przykrych historiach dowiemy się od Agi Siejki i Agi Dobershuetz – Głupia i Głupsza w podróży
- Godzina 18 – Kamila Kielar Biało na Czarnym – Kanadyjska wyprawa solo kajakiem morskim w poszukiwaniu najrzadszych niedźwiedzi świata – niedźwiedzi duchów
Spotkanie zapowiada się niezwykle interesująco. Warto przyjść i posłuchać. Z pewnością będą to niezwykle ciekawe opowieści podróżników, i to w miejscu, które właśnie z podróżników i podróżowania słynie. Zapraszamy.
Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Willę tę Arkady Fiedler kupił od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. W 1948 sprowadził tu z Londynu swą żonę włoskiej narodowości, Marię z domu Maccariello, oraz dwóch nieletnich wówczas synów, Arkadego Radosława i Marka. Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum. Przez cały rok 1973 trwały prace adaptacyjne, w których udział brała rodzina Fiedlerów oraz przyjaciele, zwłaszcza dwóch: teść Marka Fiedlera Feliks Skrzypczak (1912-1999), budowniczy z zawodu, który stary dom Fiedlerów z 1926 roku, nie szczędząc ofiarnego trudu starannie wyremontował, przywracając mu dawną świetność. Drugą osobą był człowiek wielkiej fantazji, artysta plastyk Zygmunt Konarski (1936-2004), który pomógł urządzić ekspozycję. Ponadto Zygmunt Konarski był pełnym pasji twórcą większości ogrodowych posągów. W roku 1991 decyzją Rady Miejskiej w Puszczykowie cofnięto placówce wszelkie subwencje i od tej chwili Muzeum – Pracownia jest zdana wyłącznie na własne siły. Do końca 2000 roku placówkę odwiedziło ponad milion gości z Polski i zagranicy. Sporo osób przyjeżdża tu wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, kolejną ciekawostkę. Podejmuje ich rodzina Fiedlerów.
źródło: Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Puszczykowo.pl
Tagi: Arkady Fiedler, kajaki, muzeum, turystyka