Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 17 lip, 2023 | komentarze 3

Odsłonięcie repliki Światowida ze Zbrucza w Muzeum Arkadego Fiedlera

Wkrótce w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. W ramach kolekcji Ogród Kultur i Tolerancji, zaplanowano odsłonięcie repliki posągu Światowida ze Zbrucza, datowanego na przełom IX i X wieku.

Aktualizacja: Uroczystość odsłonięcia repliki odbyła się 28 sierpnia 2023 r. w Puszczykowie.

Syn znanego podróżnika i pisarza, Arkady Radosław Fiedler, podkreślił, że prace dobiegają końca. Uroczyste odsłonięcie repliki, zwanej Światowidem ze Zbrucza zaplanowano pod koniec lata. Posąg, którego inna kopia jest częścią kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie, będzie nieco większy bo około 270 cm i zostanie wykonany z materiału imitującego kamień.

– Model stworzył Marian Witczak. Budowniczy naszej Santa Marii i piramidy Janek Bromski zrobił na tej podstawie formy, teraz odlewa posąg z materiału imitującego kamień – Arkady Radosław powiedział Fiedler.

Posąg Światowida został odkryty w korycie rzeki Zbrucz na Podolu. Jest to czworoboczny słup, którego boki stanowią podłoże do przedstawień figuralnych. Zwieńczeniem posągu jest „kapelusz” nakrywający cztery ludzkie głowy. Posąg ze Zbrucza datowany jest na X w. lub na przełom IX i X w.Nazwę posągowi nadał Joachim Lelewel. Wygląd figury skojarzył mu się z czczonym przez Słowian połabskich Świętowitem, bogiem o czterech twarzach. Różnica w nazwie miała wynikać z błędnego tłumaczenia łacińskiego zapisu imienia bóstwa.

Ogród Kultur i Tolerancji w Puszczykowie, pełen rzeźb i modeli z różnych stron świata, zachwyca zwiedzających. Miniatura piramidy Cheopsa, replika posągu Buddy z Bamianu czy naturalnej wielkości kopia statku Santa Maria, Krzysztofa Kolumba to tylko niektóre z eksponatów, które wciągają odwiedzających w niezwykłą podróż przez kultury i historię.

Arkady Radosław Fiedler podkreślił, że odsłonięcie repliki Światowida ma przypominać o przedchrześcijańskich korzeniach oraz zaprasza gości na fascynującą wędrówkę w głąb dziejów. Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera od lat cieszy się uznaniem jako miejsce, w którym można odkrywać tajemnice podróży i literatury. Wśród wielu atrakcji można zobaczyć wspomnianą kopię statku Santa Maria, zwiedzić replikę samolotu Hawker Hurricane czy podziwiać różnorodne rzeźby reprezentujące różne kultury.

Wydarzenie odsłonięcia repliki Światowida ze Zbrucza będzie nie tylko okazją do zgłębienia historii, ale także do zanurzenia się w atmosferze kultury i tolerancji, której muzealne atrakcje przyciągają zarówno młodszych, jak i starszych gości.

Puszczykowo to miejsce, gdzie historia, sztuka i podróże spotykają się, tworząc niezapomniane doświadczenia dla odwiedzających. Odsłonięcie repliki Światowida będzie kolejnym krokiem w wzbogacaniu tego niezwykłego muzeum.

Zapraszamy do Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, by odkryć tajemnice Światowida i wyruszyć w podróż przez kultury i historię!

Aktualizacja: Odsłonięcie posągu nastąpiło 28 sierpnia 2023 r.

–  Takie wydarzenia jak to mają jeszcze jeden pozytywny aspekt. Są doskonałą okazją do spotkania w gronie przyjaciół – powiedział Arkady Radosław Fiedler. – Mnie takiego spotkania bardzo brakowało, bo w ostatnim czasie jestem zajęty pisaniem kolejnej książki. Sam Światowid natomiast jest wyrazem mentalnej podróży w głąb naszych słowiańskich dziejów, jeszcze sprzed chrześcijaństwa, jak i przykładem wielokulturowego postrzegania świata, mającego różne oblicza – dodał Fiedler.

Replika posągu Światowida, wyciągniętego w 1848 roku z rzeki Zbrucz na Ukrainie. Rzeźbę można zobaczyć w Muzeum Arkadego Fiedlera

Replika posągu Światowida, wyciągniętego w 1848 roku z rzeki Zbrucz na Ukrainie. Rzeźbę można zobaczyć w Muzeum Arkadego Fiedlera; fot. Powiat Poznański

Uroczystość odsłonięcia repliki posągu Światowida w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Uroczystość odsłonięcia repliki posągu Światowida w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie; fot. Powiat Poznański

Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – replika statku Santa María w skali 1:1

Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – replika statku Santa Maria w skali 1:1 (archiwum)

Samolot Hawker Hurricane, tzw. Pogrmoca adolfów

Samolot Hawker Hurricane w puszczykowskim muzeum, tzw. Pogrmoca adolfów (archiwum)

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (archiwum)

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (archiwum)

Replika posągu ze Światowida Zbrucza znajdująca się w Krakowie

Replika posągu ze Światowida Zbrucza znajdująca się w Krakowie. Podobna kopia pojawi się w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie; fot. wikipedia.org

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Rodzimowierca.pl
  wtorek, 29 sie, 2023, 18:19:23 |

  Czy mi się wydaje czy ze zdjęcia wynika, że została pomylona kolejność stron posągu?

 • Gość
  wtorek, 29 sie, 2023, 19:11:49 |

  Podobno w Krakowie znajduje się oryginał,a nie replika idola ze Zbrucza.

  • Rodzimowierca.pl
   środa, 30 sie, 2023, 13:47:45 |

   W Krakowie znajduje się zarówno orginał (w muzeum) jak i replika (pod Wawelem).

Skomentuj