Salon VW Berdychowski dni otwarte Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Jesienna moda w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 11 wrz, 2024 |

50-lecie Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie obchodzi w tym roku niezwykły jubileusz – 50 lat istnienia. To miejsce, gdzie podróż i przygoda mieszkają w każdym zakątku, przyciągając miłośników literatury, podróży i historii z całego kraju. Muzeum to nie tylko instytucja, ale żywy pomnik twórczości jednego z najbardziej znanych polskich pisarzy-podróżników.

Dziedzictwo literackie i rodzinne

To, co wyróżnia Muzeum Fiedlera spośród innych placówek, to unikatowa atmosfera, którą tworzy rodzina Fiedlerów. Prowadzone przez synów Arkadego, Marka i Andrzeja Fiedlerów oraz ich małżonki, Krystynę i Marzenę, miejsce to łączy ducha przygody i odkrywania świata. Rodzinne opowieści, anegdoty oraz osobiste wspomnienia tworzą niepowtarzalny klimat, który trudno spotkać w tradycyjnych muzeach. To także dowód na to, że dziedzictwo literackie można pielęgnować i rozwijać z pasją oraz zaangażowaniem, przekazując je kolejnym pokoleniom.

– Co jest naszą największą siłą? Jesteśmy autentyczni. Mieszkamy tutaj na co dzień i czasami oprowadzając gości czujemy się niczym żywe eksponaty – śmieją się Arkady Radosław oraz Marek Fiedlerowie, synowie wielkiego podróżnika podczas spotkania w muzeum.

Miejsce pełne inspiracji

Muzeum w Puszczykowie jest nie tylko miejscem, gdzie możemy podziwiać pamiątki z egzotycznych podróży Fiedlera, ale także przestrzenią dialogu i refleksji nad kondycją świata. Odwiedzający mają okazję zobaczyć oryginalne eksponaty przywiezione z najdalszych zakątków globu, od Afryki po Amerykę Południową, a także dowiedzieć się, jak wielki wpływ na naszą planetę mają ludzkie działania.

Arkady Fiedler, znany ze swoich książek o podróżach, jak „Dywizjon 303” czy „Ryby śpiewają w Ukajali”, nie tylko opisywał egzotyczne miejsca, ale również przestrzegał przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego traktowania natury. Jego muzeum, prowadzone przez rodzinę, kontynuuje ten ważny dialog, przypominając o potrzebie troski o naszą planetę.

Ważnym elementem Muzeum w Puszczykowie jest Ogród Tolerancji. – U nas pamiątki z różnych stron świata i nawiązujące do różnych kultur sąsiadują ze sobą w pełnej zgodzie. One mają inspirować do poznawania świata – zapewnia Arkady Radosław Fiedler, który podczas uroczystości związanych z jubileuszem podkreślał rolę brata w prowadzeniu placówki. – To on przez pierwsze ćwierć wieku nad wszystkim czuwał. My rzucaliśmy pomysłami, ale często brakowało nas na co dzień. Dopiero później zaczęliśmy go wspierać na pełen „etat” – dodał. Bo też wielkim atutem placówki w Puszczykowie jest to, że prowadzi je najbliższa rodzina autora „Dywizjonu 303”.

– To my, wraz z żonami i dziećmi oprowadzamy gości i my opowiadamy im, co tutaj zgromadziliśmy – podkreśla Arkady Radosław Fiedler. – Na przestrzeni lat widzę zresztą, że to następstwo pokoleń dotyczy nie tylko naszej rodziny, ale również gości. Odwiedzają nas osoby, które były tutaj kilkadziesiąt lat temu, później przyprowadzały do nas swoje dzieci, a teraz przychodzą z wnukami – dodał. – To wszystko sprawia, że Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera jest miejscem wyjątkowym, jednym z najciekawszych w powiecie poznańskim – podkreślała Elżbieta Nawrocka, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, która podczas uroczystości reprezentowała starostę poznańskiego.

Podróż w przyszłość

Obchodząc 50-lecie, Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera patrzy nie tylko w przeszłość, ale również w przyszłość. Plany na kolejne lata są ambitne – rodzina Fiedlerów chce kontynuować swoją misję inspirowania ludzi do odkrywania świata i promowania odpowiedzialności za środowisko. To miejsce, które z każdym rokiem staje się coraz bardziej otwarte na nowe inicjatywy kulturalne i edukacyjne.

Życzymy, aby kolejne 50 lat przyniosły Muzeum Fiedlerów równie wiele sukcesów oraz realizację nowych, fascynujących projektów, które będą inspirować zarówno lokalną społeczność, jak i odwiedzających z całego świata.

Jubileusz 50 lecia Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera

Jubileusz 50 lecia Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera; fot. powiat poznański

50-lecie Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera

50-lecie Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera; fot. UM Puszczykowo

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera;

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera; fot, UM w Puszczykowie

Statek – replika Krzysztofa Kolumba, Santa Maria, na którym odkrywca w 1442 roku dopłynął do Ameryki Środkowej w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Statek – replika Krzysztofa Kolumba, Santa Maria, na którym odkrywca w 1442 roku dopłynął do Ameryki Środkowej w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie; fot. UM Puszczykowo

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj