Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 19 cze, 2019 | komentarzy 9

Opóźniona budowa węzłów przesiadkowych

Prawdopodobnie o co najmniej pół roku będzie opóźniona budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy dworcu w Mosinie, Pecnej i Drużynie. Powodem jest zaplanowana przez jedną ze spółek budowa biletomatów, których pierwotnie miało nie być w projekcie. Jest to kolejny już problem w szumnie zapowiadanej w gminie Mosina kolejowej inwestycji.

Pierwotnie budowa węzłów miała zakończyć się już w listopadzie br. O opóźnieniach w realizacji tej inwestycji informowaliśmy na naszych łamach już wcześniej, m.in w artykule: Drugi przetarg na budowę węzłów przesiadkowych zakończony. Niektóre oferty złożone wtenczas przez wykonawców przekraczały nawet dwa miliony złotych. Tym razem powodem opóźnienia są zaplanowane na terenie węzłów biletomaty.

Jak poinformował mnie Urząd Miejski, wykonawcy budowy inwestycji węzłów przesiadkowych (Mosina, Pecna, Drużyna) zwrócili się z pisemnym wnioskiem o przedłużenie zakończenia inwestycji do 30 kwietnia 2020 roku. Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się do listopada br. Powodem ma być wniosek jednej ze spółek kolejowych, która chce zamontować na stacjach biletomaty. Takie działanie wymaga uzyskania dodatkowych uzgodnień projektowych, które mogą trwać nawet do roku! PKP zobowiązały się do przyspieszenia procedury. Rozmowy w tej sprawie nadal trwają- jedno jest pewne – póki co nie mamy co liczyć na rozpoczęcie prac. – napisał wice przewodniczący Rady Miejskiej Dominik Michalak.

 

Więcej na ten temat:

Niska emisja i węzły przesiadkowe w Mosinie
Koniec marzeń o lepszej komunikacji?
Zintegrowane węzły przesiadkowe – będzie dofinansowanie
Drugi przetarg na budowę węzłów przesiadkowych zakończony


W ramach przedsięwzięcia planowane jest utworzenie trzech zintegrowanych węzłów przesiadkowych: przy dworcu kolejowym w Mosinie oraz przy przystankach PKP w Drużynie Poznańskiej i Iłówcu/Pecnej. W miejscach tych wybudowane zostaną parkingi P+R („Parkuj i jedź”), co oznacza możliwość pozostawienia swojego pojazdu w wyznaczonym miejscu i kontynuowanie podróży komunikacją zbiorową. Planowana jest także infrastruktura towarzysząca w postaci toalet, tablic informacyjnych, wiat/ poczekalni dla mieszkańców itp.

Celem projektu jest umożliwienie mieszkańcom naszej gminy korzystania z różnych środków komunikacji, tj. samochodu, pociągu, autobusu w sposób jak najbardziej efektywny. Chodzi także o zwiększenie powszechności środków transportu zbiorowego. Słowem – mamy podróżować szybciej, bezpieczniej, taniej i bardziej komfortowo. Służyć ma temu właśnie budowa specjalnych miejsc – węzłów przesiadkowych w Mosinie, Drużynie, Pecnej i Puszczykowie. Jak będą one wyglądać?

fot.: Linia Kolejowa E59 Poznań Główny-Leszno

Poznańska Kolej Metropolitalna

Poznańska Kolej Metropolitalna

peron na dworcu w Mosinie po modernizacji

peron na dworcu w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (9)

 • Jp
  środa, 19 cze, 2019, 18:47:35 |

  To byłoby aż dziwne gdyby coś w tym kraju zakończyło się zgodnie z pierwotnym planem. Smutne ale prawdziwe.

 • Roman
  środa, 19 cze, 2019, 20:22:27 |

  Biletomaty to „oficjalny” powód opóźnień. Ciekawe jaki jest ten prawdziwy.

 • Mosiek4321
  środa, 19 cze, 2019, 21:40:30 |

  A tak na marginesie udałonsię w ogóle coś w tym mieście zrobić jak to „szumnie” planowano? Bo jak kojarzę, to nic.

  • Kawka
   czwartek, 20 cze, 2019, 0:22:57 |

   Ja wiem! Udało się urząd rozbudować :-) … Chcociaż sory to też się nie udało bo im spółka medyczna miejsca zwolnić nie chce. :0

 • realista
  czwartek, 20 cze, 2019, 6:33:45 |

  Dobrze, że „nie jesteśmy na etapie rozmów” jak to jest od wielu lat z basenem, obwodnicami i chyba każdą większą ważną inwestycją w tej gminie.

 • Andrzej
  wtorek, 25 cze, 2019, 0:27:43 |

  Drodzy mieszkańcy MOSINY jak widzicie że idzie nie tak wszystko to odpowiedź jest prosta najbliższe wybory rady gminy i Burmistrza zróbcie porządek!!!!!

  • mieszkaniec
   środa, 3 lip, 2019, 15:09:40 |

   Fajnie, pięknie, ale trzeba mieć kogo wybierać. Ostatnie wybory pokazały że kandydatów brak. Sensownych kandydatów, bo tych co się chcą przechować na ciepłej posadzie lub są z urodzenia/wykształcenia urzędnikami jest bez liku.

 • GOŚĆ
  środa, 3 lip, 2019, 18:48:29 |

  Dlaczego sam nie kandydujesz?
  W wielu przypadkach śmiało można powiedzieć, że taka jest władza, jacy są ludzie. Masz pomysły, widzisz niedociągnięcia, masz ochotę do niezapłaconej pracy to nic prostszego, przymierz się do kolejnych wyborów, wygraj je i zacznij zarządzać gminą. Z pewnością wylenisz się i utuczysz na ciepłej posadzie, czego z głębi serca Tobie życzę, mieszkańcu.

  • mieszkaniec
   czwartek, 4 lip, 2019, 13:56:42 |

   Bo nie każdy jest stworzony do takiej pracy? Tylko że ja o tym wiem, a rządzący jak widać nie – lub tylko im się to wydaje, lub jak pisałem chcą się „przechować” przez pewien czas.
   Rozumiem też że uważasz że jeśli nie nadaję się do rządzenia to nie mam prawa wytykać im błędów? Idąc tym tropem głosować powinni tylko Ci co sami startują do wyborów :/

Skomentuj