Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 26 sie, 2019 | komentarze 23

Most połączy Luboń i Czapury

Most na rzece Warcie na wysokości Czapur i Lubonia, połączy dwie sąsiadujące ze sobą gminy: Gminę Mosina i Miasto Luboń. Projekt tego przedsięwzięcia uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a co za tym idzie rządową dotację na jego realizację w ramach programu „Mosty dla Regionów”.  Most będzie miał ponad 210 metrów długości. Wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji potrwa kilkanaście miesięcy.

Most Luboń – Czapury

Inwestycja, którą poprowadzi Starostwo Powiatowe w Poznaniu, w 80% zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Pozostałe 20% jej kosztów poniosą wspólnie, przy równym udziale, Starostwo Powiatowe, Miasto Luboń oraz Gmina Mosina. Dzisiaj, 26 sierpnia, w miejscu, w którym wybudowana zostanie przeprawa mostowa, odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów. W konferencji uczestniczył Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch.

Przemysław Mieloch, burmistrz Mosiny - most Czapury - Luboń - podczas konferencji prasowej nad Wartą

Przemysław Mieloch, burmistrz Mosiny podczas konferencji prasowej nad Wartą fot. Joanna Nowaczyk

Podczas konferencji zorganizowanej w Luboniu, Wiceminister Waldemar Buda – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, przekazał Staroście Poznańskiemu Janowi Grabkowskiemu pozytywną opinię tego Ministerstwa w sprawie budowy mostu nad rzeką Wartą, w ciągu nowoprojektowanej drogi powiatowej Luboń – Czapury, od drogi wojewódzkiej nr 430 do drogi powiatowej nr 2460 P.

W konferencji, udział z ramienia rządu wzięła także Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciele lokalnych samorządów dwóch sąsiadujących gmin, które połączy w niedalekiej przyszłości most: Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch, wiceburmistrzowie Miasta Luboń Michał Popławski i Mateusz Mikołajczak, a także Przewodnicząca Rady Miasta Luboń Teresa Zygmanowska.

most Czapury - Luboń - konferencja prasowa nad Wartą

most Czapury – Luboń – konferencja prasowa nad Wartą fot. Joanna Nowaczyk

Pierwszym krokiem realizacji inwestycji będzie wykonanie dokumentacji projektowej. – Na podstawie tej dokumentacji, jeśli będzie ona odpowiednio w czasie przygotowana, zostanie dofinansowany projekt i przedsięwzięcie, największe finansowo przedsięwzięcie strukturalne w Wielkopolsce – powiedziała podczas konferencji Minister Jadwiga Emilewicz.

Koszt przygotowania dokumentacji dla przeprawy na Warcie to 1,9 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł powiat poznański otrzyma z budżetu państwa. Szacunkowy koszt całej inwestycji to około 94 mln zł.

Most Luboń - Czapury - plan

Most Luboń – Czapury – szkic

Most to jest dobra metafora, ponieważ mosty łączą, nie tylko dwa brzegi, ale potrafią łączyć wspólne interesy. Tego typu przedsięwzięć nie udało by nam się zrealizować, bez współpracy rządu i samorządu. Bez dobrej tkanki komunikacyjnej, bez dróg i mostów, gospodarka nie może się rozwijać, dobra komunikacja to krwioobieg gospodarczy… – stwierdziła w swojej wypowiedzi Minister. Jak powiedziała Jadwiga Emilewicz, przeprawa mostowa na Warcie w tym miejscu, to przede rozwiązanie problemów aglomeracji poznańskiej. Pozwoli ona przemieszczać się szybciej podzielonym rzeką mieszkańcom gmin, a w dalej – docierać do Poznania.

To także pierwszy etap wyczekiwanego ciągu komunikacyjnego, łączącego mieszkańców gmin Mosina, Luboń i Komorniki. Zabierając głos, Burmistrz Przemysław Mieloch podkreślił, że budowa tego mostu to inwestycja ważna dla Gminy Mosina, a także dla całej południowej części metropolii poznańskiej. – Ten most – mówił Przemysław Mieloch – połączy Mosinę z Luboniem i dalej, w kolejnym etapie, z Komornikami. Myślę, że kiedy zostanie zbudowany i kiedy spotkamy się w tym miejscu, za te kilka lat, wszyscy będziemy mogli się pochwalić, że we wzorcowy sposób, wspólnie, czyli rząd z samorządem powiatu i samorządami gminnymi, tę inwestycję wykonaliśmy. Będziemy z tego dumni, będziemy się z tego cieszyć.

most Czapury - Luboń - konferencja prasowa nad Wartą

most Czapury – Luboń – konferencja prasowa nad Wartą

Dodatkowo most umożliwi Państwowej Straży Pożarnej otwarcie posterunku pożarniczego na terenie poligonu Szkoły Aspirantów PSP, z którego dzięki nowej przeprawie mostowej skróci się czas dotarcia służb do miejsca zdarzeń, między innymi pożarów i wypadków w okolicach Lubonia i Czapur.

Na program „Mosty dla Regionów” rząd przeznaczył 2,3 mld złotych. Jak poinformował Wiceminister Waldemar Buda, o dofinansowanie w ramach tego programu wpłynęło aż 75 wniosków, z których w pierwszym etapie zrealizowanych zostanie kilkanaście, między innymi most łączący Luboń i Czapury.

Na przeprawie mostowej o długości 213 m i szerokości 15,95 m, oprócz jezdni i chodników, powstanie ścieżka rowerowa. Inwestycja przewiduje budowę przystanków oraz pętli autobusowej. Przeprawa mostowa klasy G, dopuszczona dla największego tonażu, umożliwi także przejazd wojskowego sprzętu ciężkiego. Będzie to pełnoprawna, najwyższej klasy i wytrzymałości obciążeń przeprawa, jakie buduje się strategicznie w kilku miejscach w Polsce. Wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji potrwa kilkanaście miesięcy.

Tekst i fot. Joanna Nowaczyk

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (23)

 • Jacek
  poniedziałek, 26 sie, 2019, 21:45:31 |

  No i zaczeły się przedwyborcze obiecanki macanki.
  Będzie most jak basen w Mosinie czyli tylko w wyobraźni.

  • Silver
   poniedziałek, 26 sie, 2019, 21:46:41 |

   Jeszcze ktoś tylko zarobi na projekcie, który puszczą na tydzień przed wyborami i kiełbasa gotowa.

 • MK
  poniedziałek, 26 sie, 2019, 22:55:00 |

  No nie wiem, czy to taki dobry interes dla gminy Mosina. Może mieszkańcy Rogalinka, Sasinowa, Wiórka i Czapur, Babek i Daszewic dojeżdżający do pracy na Świerczewie, Grunwaldzie, Ławicy, czy w Tarnowie Podgórnym będą mieli bliżej. Ilu ich moze być? Max. 500 osób.
  Inwestycja będzie kosztowała 94 mln zł. 80% da państwo, 20% po 1/3 powiat, Mosina, Luboń. Ile to wypadnie na nas? Chyba ok. 7 mln zł.

  • GOŚĆ
   środa, 28 sie, 2019, 14:47:05 |

   Poleci Czerwonka za mosteczek praktycznie dla Poznania. To sobie Marszałek wspólnie z Prezydentem dobrze wymyślili rozwój infrastruktury mostowo-drogowej z udziałem ubogich gmin. Nie dość, że gmina musi wydawać pieniądze na mienie niebędące jej własnością (np. ul. Sowiniecka), to jeszcze jest zmuszana do partycypacji w rozwoju Poznania. A nam nasze własne drogi i ulice przechodzą „koło nosa”. Nasz rodzimy Pinokio wie jak przyssać się do pisowskiej propagandy. Wszystkim opowiadał dyrdymały, że daleki jest od sympatii dla jedynej partii, a tutaj proszę, jak nadskakuje. Władza niektórym odbiera rozum i przyzwoitość.

 • Patryk
  poniedziałek, 26 sie, 2019, 23:05:25 |

  Dobra wiadomość, jedyny most w tym regionie to rozsypujący się most w Rogalinie bez scieżki i z ograniczeniem dla ciężarówek. Później dopiero w Śremie i na Starołęce. Lokalizacja jest więc dobra, zwlaszcza jeśli region, w którym mieszkamy chcemy nazwać metropolią.

  • lol
   poniedziałek, 26 sie, 2019, 23:57:47 |

   Jakiż to most ma Rogalin?

  • lol
   wtorek, 27 sie, 2019, 0:13:08 |

   Znasz Ty swoją Gminę… Most w Rogalinie!

 • Siwa
  poniedziałek, 26 sie, 2019, 23:07:26 |

  To jak się rozpędzą niech zrobią kładkę na Kanale Mosińskim!!!

 • A.
  poniedziałek, 26 sie, 2019, 23:10:04 |

  O Pan Hrabia ze świta rozpoczyna kolejną udaną inwestycję. Sukces murowany. Most będzie jak basen. Piękny na wizualizacjach a i politycy lokalni z pis się przy nim ogrzeli też przed tvp. I do teczki: pic i fotomontaż. :)

 • lol
  wtorek, 27 sie, 2019, 0:12:04 |

  Po co most w tym miejscu???
  Mosiński Pinokio utknął na Czerwonce, a chce budować most w Czapurach?
  Co z mostem w Rogalinku? Już powinien stać.
  Co z ulicą Sowiniecką?
  Co z Obwodnicą Południowo Wschodnią? Nie udało się?
  Może uda się most w Czapurach! Już drugi po kładce, którą obiecał Pinokio.

  • adss
   piątek, 28 sie, 2020, 20:56:10 |

   jak to po co, całe południe poznania będzie się mogło szybciej dostać do centrum i do węzła lubon a nie tylko przez rondo Starołęka. Teraz żeby się dostać do Lubonia z Czapur trzeba objeżdżać 30 km bo najbliższy most jest na hetmańskiej albo w Rogalinku. czekamy na to od lat.

  • asds
   piątek, 28 sie, 2020, 20:59:02 |

   wszyscy czekamy na ten most!

 • Doman
  wtorek, 27 sie, 2019, 10:04:32 |

  Jak się uda wyremontować ten w Rogalinku to już będzie coś. Ale u nas zawsze dużo się mówi, a mało robi.

 • zbychu
  wtorek, 27 sie, 2019, 10:09:31 |

  O kilku miesięcy nie udaje się wyłonić wykonawcy na most w Rogalinku, to już widzę kto ten most będzie budować, chińczycy może.

 • Polak Mały
  wtorek, 27 sie, 2019, 21:30:18 |

  Pomysł rodem z PISowskiej strategii przedwyborczej – na ulubionym etapie naszego burmistrza – procedura projektowa – termin wykonania za 20 lat… Nie mam pojęcia jaki korzystny wpływ miałaby mieć ta inwestycja dla Mosiny. Podejrzewam, że to raczej ukłon w stronę Poznania, który ma znaczny deficyt w przeprawach przez Wartę – wystarczy zablokować jeden most i pół Poznania stoi w korku… z drugiej strony Luboń i Czapury to przedmieścia Poznania, które i tak zaraz zostaną wchłonięte do większej aglomeracji – czyli most dla Poznania. Dalej – most otrzyma najwyższy współczynnik obciążenia co oznacza, że Poznań próbuje pozbyć się ruchu ciężkiego z centrum kosztem innych miast… Całe zamieszanie na zasadach – wyrządzamy wam krzywdę ale niech to wygląda na dużą przysługę – a że nasz burmistrz ma zakusy PISowskie to też poprze wszystko co ta formacja firmuje…

 • Gość
  środa, 28 sie, 2019, 8:35:23 |

  Super pomysł, raczej zbędny na chwilę obecną, lepiej by poprawili ul. Starolecka na całej długości i ten nieszczęsny przejazd kolejowy, który jest wiecznie zamknięty. Aha i ten kolizyjny z telefonu komórkowego tramwajem przejazd przy rondzie staroleka. Most można przełożyć na 2026.

 • Jacek
  czwartek, 29 sie, 2019, 8:38:45 |

  Inwestycja oznacza jeszcze większe korki w Luboniu i na węźle Dębina. Nie wiem jaki interes ma w tym Mosina. Brak strategicznych obwodnic, nieutwardzone drogi na osiedlach, a inwestują w mało potrzebny most. Zamiast mostu trzeba było wywalczyć węzeł autostradowy. Byłoby taniej i bez większej presji na korki, czyli wygodniej dla wszystkich.

 • wkuty
  czwartek, 29 sie, 2019, 12:54:02 |

  Dla Miernocha 7 milionów nic nie znaczy. Hrabia buduje sobie pomnik pod Poznaniem i w d…e ma to, po jakich ulicach i drogach jeżdżą ludzie w Mosinie. 7 milionów to nawet 7 utwardzonych ulic w Mosinie, może jeszcze pieszo rowerowa przeprawa przez kanał w obrębie miasta…

 • Gość
  sobota, 7 wrz, 2019, 0:05:39 |

  Już widzę te czołgi pedzace choćby na cwienia przez ten most.
  Czyżbyśmy szykowali się na wojnę?
  Nie lepiej by było jakby się przyznali, że buduja alternatywę dla autostrady?

 • Gość
  niedziela, 15 wrz, 2019, 1:34:44 |

  Eee chyba dwa mosty-jeden przez Wartę a drugi przez starorzecze (co prawda teraz jest tam sucho ale raz na kilka lat teren ten jest zalewany).A wylot koło cmentarza,całkiem dobry pomysł.

 • Aga
  piątek, 27 gru, 2019, 18:05:15 |

  ,,Koszt przygotowania dokumentacji dla przeprawy na Warcie to 1,9 mln zł, ”
  No nieźle się jakiś nierób obłowi.

 • adss
  piątek, 28 sie, 2020, 21:01:50 |

  jak to po co, całe południe poznania będzie się mogło szybciej dostać do centrum i do węzła lubon a nie tylko przez rondo Starołęka. Teraz żeby się dostać do Lubonia z Czapur trzeba objeżdżać 30 km bo najbliższy most jest na hetmańskiej albo w Rogalinku. czekamy na to od lat.

 • Bartek
  piątek, 11 sie, 2023, 19:19:42 |

  Mamy rok 2023, a nawet już jesteśmy za jego połową i nadal nic nie wiadomo. :⁠-⁠\

Skomentuj