Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 17 gru, 2020 | komentarzy 6

Gmina Czempiń wśród liderów

Gmina Czempiń po raz kolejny zajęła wysoką pozycję w rankingach pisma samorządowego „Wspólnota” pod względem wydatków inwestycyjnych i pozyskiwania Funduszy Europejskich*.

W najnowszym rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów za lata 2017-2019, opublikowanym przez pismo „Wspólnota”, Gmina Czempiń znalazła się wśród liderów inwestycji w kategorii „Inne miasta”. Ranking klasyfikuje bowiem według kategorii: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, powiaty, inne miasta i gminy wiejskie. Na 606 sklasyfikowanych jednostek, Gmina Czempiń uplasowała się na wysokim 28. miejscu w Polsce, będąc jednocześnie liderem w Powiecie Kościańskim oraz zajmując bardzo dobre 3. miejsce w Województwie Wielkopolskim.

A jak to wygląda w liczbach? Średnioroczna wartość inwestycji w latach 2017-2019 w przeliczeniu na jednego mieszkańca:

Średnioroczna wartość inwestycji w latach 2017-2019 w przeliczeniu na jednego mieszkańca

Średnioroczna wartość inwestycji w latach 2017-2019 w przeliczeniu na jednego mieszkańca źródło: Czempin.pl

źródło: Czempin.pl

Utrzymanie bardzo wysokiej pozycji w rankingu jednoznacznie wskazuje na ciągły szybki rozwój Gminy Czempiń, gdzie każdego roku realizowany jest szereg inwestycji obejmujących różne sfery zadań gminy. Miejsce wśród liderów daje mieszkańcom gwarancję, że samorząd skutecznie realizuje swoje zadania, podnosi się także prestiż gminy co poprawia jej atrakcyjność dla inwestorów i nowych mieszkańców. Ranking wykorzystania środków europejskich przez samorządy 2014–2019 publikowany także przez „Wspólnotę” stawia Gminę Czempiń na równie wysokiej 34. pozycji (na 607 sklasyfikowanych jednostek w kategorii „Miasteczko”) z kwotą wydatków ze środków unijnych przypadającą na jednego mieszkańca wynoszącą 2620,37zł. Wysoka pozycja daje gminie pierwsze miejsce wśród gmin Powiatu Kościańskiego i bardzo wysokie – drugie w Województwie Wielkopolskim (z niewielką stratą do lidera w województwie).

Jak informuje czempiński magistrat wysoka lokata Gminy Czempiń w rankingu wynika z faktu, że gmina intensywnie się rozwijając, by nadrabiać zaległości infrastrukturalne oraz odpowiadać na potrzeby mieszkańców, wykorzystuje z dużą skutecznością możliwości uzyskania różnego typu dofinansowań na realizowane przedsięwzięcia. Jest to w ogromnej mierze zasługa pracowników powołanego od 2015 roku Referatu Zamówień Publicznych i Funduszy Zewnętrznych pracującego pod nadzorem Zastępcy Burmistrza Andrzeja Sochy.

 – Gmina Czempiń należy do grona gmin wymagających, bowiem jest gminą o charakterze miejsko-wiejskim. Tworzymy jedną, piękną wspólnotę, jednak oczekiwania i potrzeby mieszkańców są zróżnicowane. Istotne jest tu zachowanie równowagi. Wyniki rankingu potwierdzają, że gmina zmierza w dobrym kierunku. Patrząc na ilość toczących się w latach ubiegłych i obecnie prac budowlanych, możemy powiedzieć, że trwa okres dynamicznego rozwoju gminy. Wysiłek, który podejmowaliśmy, był słuszny. A wszystko to przy stabilnej i bezpiecznej sytuacji finansowej gminy, co potwierdzają wszystkie wskaźniki finansowe naszego samorządu. Efekty i wyniki rankingów dają satysfakcję, jednak wiem, że mimo tych licznych inwestycji dużo jeszcze pozostało do zrobienia. Mamy przed sobą olbrzymie wyzwania związane z ochroną środowiska naturalnego i klimatu, oczekiwaniami mieszkańców wobec powstawania udogodnień infrastrukturalnych, szczególnie w zakresie utwardzania dróg. W tak trudnym obecnie czasie pandemii nie wstrzymujemy inwestycji. Dziś wszyscy widzimy, ile znaczy pomoc płynąca z Unii Europejskiej. Tym bardziej liczymy na specjalne wsparcie unijne w przyszłości – mówi Konrad Malicki Burmistrz Gminy Czempiń.

A jak w rankingach wypadły samorządy Mosiny i Puszczykowa?

Mosina w rankingu średniorocznych wartość inwestycji zajęła 294 miejsce. Jest to spadek o 31 pozycji w stosunku do poprzedniego okresu i o 75 w stosunku do lat 2015-2017. Puszczykowo uplasowało się w tym rankingu na 69 miejscu (poprzednio 59 i 104 miejsce).

W rankingu pozyskania środków unijnych w latach 2014-2019 Mosina znalazła się na 418 miejscu, a Puszczykowo na 351.

źródło: Czempin.pl, Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota

*rankingi „Wspólnoty” to bezpłatne, niezależne, opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienie wszystkich samorządów, analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS.

Czempiń - widok na kościół i rynek

Czempiń – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie kościańskim. Widok z rynku na Kościół św. Michała Archanioła w Czempiniu

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • Postronny
  czwartek, 17 gru, 2020, 18:03:19 |

  Jako Polak w ogonie Europy, jako mieszkaniec Mosiny w ogonie Polski. Zawsze gdzieś na końcu stawki. To jest dopiero życie :) Jedyny ratunek to skupić się na sobie samym i osiągać indywidualne sukcesy, bo cała reszta działa tak demotywująco że tylko palnąć sobie w łeb.

  • Gość
   czwartek, 17 gru, 2020, 19:07:43 |

   Bardzo możliwe,że sposób wyjścia z impasu przedstawi już niedługo Klub Radnych Gminy Mosina “OdNowa”
   Trochę cierpliwości i po konkretach ich poznamy

 • Kazimierz
  czwartek, 17 gru, 2020, 22:41:27 |

  oby, nie mogę się doczekać, bo to, co się dzieke, to jakiś dramat. Trzmam kciuki za OdNowa, może jakieś otwacie przydaoby się.

 • Płotka
  czwartek, 17 gru, 2020, 23:30:10 |

  Czekaj, czekaj, OdNowa napewno uzdrowi sytuację w Gminie. Do Tanga trzeba dwojga. Co z tego że OdNowa mając większość, ułoży budżet jak będzie chciała. Budżet trzeba jednak wykonać, a to już zadanie Burmistrza który może tak sprawami posterować , że wina za niewykonanie budżetu spadnie na Radę.

  • gosc
   piątek, 18 gru, 2020, 9:14:58 |

   @Płotka – i właśnie taka strategia burmistrza może nas pociągnąć na dno do którego dobijamy

  • Gość
   piątek, 18 gru, 2020, 14:43:06 |

   Przecie oświadczyli że nie mają zaufania do tego facia. Może zrobią referendum

Skomentuj