Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 10 lut, 2020 | komentarzy 10

Uchwała „śmieciowa” odrzucona

Dzisiaj o godzinie 18 w Sali Reprezentacyjnej Mosińskiego Ośrodka Kultury odbyła się Nadzwyczajna XXIV Sesja Rady Miejskiej zwołana na wniosek burmistrza gminy Mosina. Tematem sesji była uchwała w sprawie ustalenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz uchwała w sprawie zniżek dla osób posiadających domowe kompostowniki.

Podczas poprzedniej sesji Radni nie podjęli uchwały w sprawie podwyżek za śmieci. Radni w jawnym głosowaniu odrzucili wówczas m.in projekt uchwały dotyczący podwyżki opłat za śmieci w wzsokođci 26 zł za mieszkańca.

– Umowy dotyczące odbioru i zagospodarowania odpadów radni otrzymali 2 godziny przed sesją, co w praktyce uniemożliwiało ich przeanalizowania. Rada nie podjęła uchwały. Jakie będą skutki tego faktu? Zapewne burmistrz zwoła kolejną sesję nadzwyczajną i uchwała zostanie podjęta. Mam jednak nadzieję, że wyciągnie wnioski z tej sytuacji. Tych wniosków do wyciągnięcia jest bardzo wiele… –powiedziała przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie, Pani Małgorzata Kaptur po zakończeniu poprzedniej sesji RM.

Podczas dzisiejszej sesji radni dyskutowali na temat zmian jakie czekają mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami. Projekt uchwały, który przewidywał podwyżkę opłat po raz kolejny został odrzucony przez Radę. Kolejna sesja i głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest jeszcze w lutym br.

Wyniki głosowania

Wyniki głosowania

Opłaty za śmieci w gminie Mosina

Planowana podwyżka opłat jest następująca: 26 zł za odpady odbierane w sposób selektywny, 52 zł przypadku niewypełnienia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny. Osoby kompostujące odpady zielone w przydomowych kompostownikach: zniżka 2 zł.

Więcej w temacie wzrostu stawek i zmian w systemie gospodarowania przeczytamy w wywiadzie przeprowadzonym na łamach GMP z burmistrzem Gminy Mosina, Przemysłem Mielochem pt. Dlaczego drożej za śmieci.

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Mosina oraz ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (odrzucony) – tutaj.

Projekt uchwały w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym (wycofany) – tutaj.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (10)

 • Leszek
  poniedziałek, 10 lut, 2020, 22:36:40 |

  Więcej zamieszania niż działań i decyzji. A gmina jak dopłacała za śmieci tak dopłacać będzie. Jeśli uchwała nie zostanie podjęta to zaraz okaże się, że deficyt jest tak duży że trzeba będzie jeszcze podwyższyć stawki.

  • mieszkaniec
   wtorek, 11 lut, 2020, 0:06:27 |

   Rada i tak w końcu uchwali nowe stawki, to nie ulega wątpliwości. Z tego co widzimy na sesji RM chodzi bardziej o przekomarzanie z burmistrzem, bo żadnych istotnych argumentów przeciw nie widać.

  • mieszkaniec
   wtorek, 11 lut, 2020, 8:54:58 |

   Gmina dopłaca bo nie radzi sobie ze ściąganiem należności i rewidowaniem faktycznego stanu zamieszkania w konkretnych domach z tym co jest/było deklarowane. Ja nie jestem pewien czy solidarne płacenie za niewywiązywanie się urzędu ze swoich obowiązków jest słuszną drogą.

 • Gość
  wtorek, 11 lut, 2020, 1:07:45 |

  26 zł za osobę podwyżka o 100 % a wzamian co? Brak możliwości wywozu bio w workach. Smrod i śmieci w lasach. Jeszcze wiecej toksycznegon dymu nad miastem. co to jest do cholery, ukryty podatek na 500 plus czy jak. Jest tyle rozwiązań, np budowa kompostownika gminnego, już jakaś oszczędność. A tak tylko opłaty w górę, w koledzy nic z tym nie robią, tylko dyskutują o dupie maryni.

 • Realista
  wtorek, 11 lut, 2020, 10:08:17 |

  Próbują zatwierdzić stawki maksymalne, które nijak się mają do faktycznych kosztów jakie ponoszą mieszkańcy, trzeba pokryć koszty za odbiór choćby odpadów z obszarów niezamieszkałych, a do tego wyrównać deficyt jaki w wyniku złego zarządzania gospodarką odpadami urósł do olbrzymich rozmiarów. Ale co tam, ludzie zapłacą. Jak deficyt się zmniejszy, będzie można przed wyborami zmniejszyć cenę za wywóz i ogłosić wielki sukces naszych włodarzy.

  • Nowy
   wtorek, 11 lut, 2020, 10:19:04 |

   Do tego wycinka drzew pod basen i plan wykonany.

 • Gość
  wtorek, 11 lut, 2020, 17:37:03 |

  Osoby kompostujące odpady zielone w przydomowych kompostownikach otrzymają zniżkę 2 zł.
  Ta zniżka jest wyliczona czy z kapelusza?
  Jeśli z kapelusza to może Burmistrz sfinansuje nowe kompostowniki?

 • Gaja
  środa, 12 lut, 2020, 6:09:58 |

  Taka zniżka to jest śmiech na sali. Czyli koszty wywozu śmieci bio to 2 zł a 24 zł to koszty pozostałych śmieci?

 • Ostatni człowiek rasy białej
  czwartek, 13 lut, 2020, 14:57:35 |

  Każdego miesiąca oddaje parę worków posegregowanych surowców wtórnych i jeszcze mam płacić za to 26 złotych ? Kiedyś za młodu butelki i makulaturę zanosiłem do skupu i dostawałem pieniądze (,,wiem że to dziwne ” , ale tak było ! A teraz płacę za to, by ktoś mógł zarobić. No super.

 • Jacek
  czwartek, 13 lut, 2020, 14:59:09 |

  Każdego miesiąca oddaje parę worków posegregowanych surowców wtórnych i jeszcze mam płacić za to 26 złotych ? Kiedyś za młodu butelki i makulaturę zanosiłem do skupu i dostawałem pieniądze (,,wiem że to dziwne ” , ale tak było ! A teraz płacę za to, by ktoś mógł zarobić. No super.

Skomentuj