Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Małgorzata Sobczak | wtorek, 31 paź, 2023 |

FESTTEATR, czyli pierwszy festiwal teatralny w Mosinie

Kulturalne jesień w Mosinie zapowiada się bardzo interesująco. Po festiwalu rockowym Rock w Rock czas na kolejny. Tym razem pasjonaci teatru postanowili stworzyć dla mieszkańców Mosiny i okolic możliwość obcowania z taką formą sztuki. Z radością zatem informujemy co będzie się działo, wierząc, że kolejne osoby zainteresują się teatrem i spektaklami.

Pomysł na festiwal teatralny w Mosinie zrodził się wśród członków Teatru Bez Kurtyny, który działa w Mosinie już 10 lat. Jego twórcy biorąc udział w innych festiwalach teatralnych zainspirowali się taką ideą. Jednocześnie zaobserwować rosnące zainteresowanie spektaklami w Mosinie, postanowili więc działać.

Poza Teatrem Bez Kurtyny w Mosinie pojawił się ostatnio kolejny teatr – Ten Drugi. Swoje zajęcia aktorskie w Mosińskim Ośrodku Kultury ma też lokalna młodzież. Od kilku lat w Puszczykowie funkcjonuje grupa teatralna Teges. Od dwóch lat w Czempiniu działa też teatr w Tlenowni. Okazuje się, że wszystkie te zespoły coś łączy. W teatrze z Czempinia występuje dwoje aktorów „Teatru bez kurtyny” – mieszkańców Czempinia, którzy na co dzień pracują jednak w Mosinie. W młodzieżowej grupie teatralnej pod okiem naszej reżyserki – Ajżany Prendke ćwiczy kilkoro dzieci – aktorów Teatru Bez Kurtyny. Wreszcie teatr „Ten drugi” prowadzi reżyserka Danuta Nowak-Połczyńska, która przygotowywała pierwszą sztukę Teatru Bez Kurtyny.

Na bazie tych doświadczeń oraz powiązań między grupami teatralnymi postanowiliśmy stworzyć festiwal FESTTEATR.
Do grona teatrów prezentujących swoje przedstawienia w Mosinie zaprosiliśmy też artystów z Poznania: teatr Porywacze Ciał – zaprzyjaźniony z nami szeregiem warsztatów oraz Macieja Szmańdę – autora jednego z lepszych tegorocznych przedstawień dyplomowych wrocławskiej AST.

Ideą festiwalu jest integracja lokalnych środowisk teatralnych oraz zapoznanie lokalnej widowni z twórczością okolicznych teatrów amatorskich. W ramach festiwalu planujemy warsztaty aktorskie i spotkanie integracyjne. Dzięki ogromnemu wsparciu Mosińskiego Ośrodka Kultury oraz Mosińskiej Biblioteki Publicznej możemy zrealizować takie przedsięwzięcie na bardzo dobrym poziomie i bez angażowania środków zewnętrznych – mówi Joanna Niemczewska.

Program festiwalu przedstawia się następująco: W piątek od godz. 17.00 zobaczymy: Grupę Teatralną Teges, monodram „Belfer” Macieja Szmańdy i Teatr Bez Kurtyny w przedstawieniu „Pielgrzymi”. W sobotę widzowie obejrzą: Rodzinkę Teatru Tlenownia, Osiem Kobiet teatru Ten Drugi i na finał Nuo – teatru Porywacze Ciał.

Bilety na jeden dzień festiwalu ( 3 spektakle ) w cenie 30/35 zł oraz dwudniowe karnety ( 6 spektakli) w cenie 50/55zł dostępne są od 27.10.2023r w MOK i Bibliotece – Mosina, ul. Dworcowa 4.

Festteatr w Mosinie - plakat

Festteatr w Mosinie – plakat

Napisano przez Małgorzata Sobczak opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Skomentuj