Dziś dyskusja nad projektem MPZP dla terenów przy Jeziorze Budzyńskim
Trwa wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy Jeziorze Budzyńskim w Mosinie, znajdujących się w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Co przewidziano w projekcie?
Dzisiaj, 23 stycznia 2023 r. o godzinie 15:30, w sali nr 110 w Urzędzie Miejskim w Mosinie, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w dyskusji nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy Jeziorze Budzyńskim. Będzie można zapoznać się z całym dokumentem i wnieść do niego uwagi. Treść projektu będzie dostępna do 30 stycznia 2023 r. w urzędzie oraz w wersji elektronicznej – tutaj.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) określa w jaki sposób ma być kreowana przestrzeń w kolejnych latach. W zaproponowanym planie dominują tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Projektanci przyjęli też możliwość zabudowy usługowej, wyznaczono też teren przeznaczony pod sport i rekreację.
Jak czytamy w dokumencie prognozy oddziaływania na środowisko, „realizacja ustaleń planu wpłynie na ujednolicenie zapisów planistycznych na tym terenie, skanalizowanie ruchu turystycznego w części Wielkopolskiego Parku Narodowego na obszarze opracowania, zapewni niezbędną infrastrukturę, przez co pozwoli na uporządkowanie terenu i mniejszą ingerencję w tereny zieleni o większych walorach przyrodniczych”. Z dokumentu dowiadujemy się, że ustalenia zawarte w planie nie mają charakteru wielkoskalowego. – Projektowane przeznaczenie nie powoduje negatywnego oddziaływania na zabytki i dobra materialne znajdujące się w sąsiedztwie, gdyż z takimi się nie styka, jego skala jest niewielka, a przeznaczenie nieuciążliwe – czytamy.
Przyjęte w planie ograniczenia, związane są z lokalizacją w sąsiedztwie terenów:
- Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 144 – Wielkopolska Dolina Kopalna;
- Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny;
- obszaru Natura 2000 – Ostoja Wielkopolska;
- obszaru Natura 2000 – Ostoja Rogalińska;
- strefy ochronnej ujęcia wód podziemnych Mosina – Krajkowo, na terenie ochrony pośredniej
Projekt MPZP dla terenów przy jeziorze Budzyńskim zakazuje:
-
- przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, z wyjątkiem inwestycji celu publicznego,
- stacji paliw, punktów dystrybucji paliw,
- usług z zakresu blacharstwa, lakiernictwa,
- stacji napraw i obsługi pojazdów,
- usług demontażu pojazdów i maszyn,
- usług składowania odpadów, usług złomowania lub przeładunku złomu,
- punktów selektywnej zbiórki odpadów, stacji przeładunkowych odpadów i otwartych składowisk odpadów,
- składów otwartych, lokalizowanych poza budynkami,
- magazynów innych niż wbudowane w budynki usługowe,
- usług zamieszkania zbiorowego
Projekt planu dla terenów przy Jeziorze Budzyńskim obejmuje swoim zasięgiem stanowiska archeologiczne ujęte w ewidencji zabytków archeologicznych.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi. Te należy składać na piśmie do burmistrza w terminie do 13 lutego 2023 r.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest niezwykle istotnym dokumentem (zatwierdzanym w formie uchwały Rady Miejskiej) szczególnie dla mieszkańców oraz inwestorów i osób planujących zakup lub sprzedaż działki, domu czy mieszkania. Osoba zamierzająca wybudować budynek, znajdzie w niej szereg wytycznych parametrów, do których muszą dostosować projekty budynków. Z planu dowiemy się jak będzie mogła wyglądać okolica w kolejnych latach. Czy łąka za oknem nadal pozostanie łąką, czy może teren ten przewidziany będzie na wybudowanie bloku, domu jednorodzinnego czy zakładu przemysłowego.
Tagi: gmina Mosina, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, Natura2000, planowanie przestrzenne, ujęcie wody, Urząd Miejski w Mosinie, Wielkopolski Park Narodowy, WPN
Wasze komentarze (3)
Uwagi do projektu planu można więc składać do nowego burmistrza.
Za dwa tygodnie mamy nowego burmistrza,nowego trzeciego przewodniczącego rady i nowego szóstego radnego.Dzieje się.
To miło,że oznaczeniem WS,mosiński referat planowania oznakował tym razem jezioro,a nie sztuczny zbiornik o
kształcie prostokąta,jak to było przy jednym planów związanych z terenami przy Gałczyńskiego,a ściślej z terenem Stora Enso.
a że jezioro im się rozrosło o kilka hektarów w stosunku do zdjęć satelitarnych to taki drobiazg.