Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | czwartek, 25 sty, 2024 |

Holowanie pojazdu – zachowaj bezpieczeństwo i bądź zgodny z prawem!

Holowanie pojazdu to czynność, która może się okazać konieczna w różnych sytuacjach, od awarii mechanicznej po wypadek drogowy. Warto jednak pamiętać, że prawidłowe i bezpieczne holowanie wymaga odpowiednich środków ostrożności oraz znajomości podstawowych zasad, aby uniknąć dodatkowych problemów oraz zagrożeń na drodze.

Na czym polega holowanie pojazdu?

Holowanie pojazdu to procedura polegająca na przemieszczaniu lub transportowaniu uszkodzonego, niezdolnego do samodzielnego poruszania się lub nielegalnie zaparkowanego pojazdu za pomocą innego, specjalnie przystosowanego do tego celu, pojazdu holującego. Wykonywana jest ona często przez profesjonalne firmy, świadczące usługi holowania, takie jak pomoc drogowa z Fast-Trans. W większości sytuacji, jest ono konieczne w przypadku awarii mechanicznych, wypadków drogowych, braku paliwa, bądź naruszenia przepisów drogowych, skutkujących unieruchomieniem pojazdu. Procedura ta może być wykonywana przez specjalistyczne firmy holownicze, a także przez pojazdy służb ratunkowych, policję lub straż miejską. W trakcie holowania istotne jest zastosowanie właściwych środków bezpieczeństwa, takich jak zgodne z przepisami oznakowanie miejsca zdarzenia, użycie migających świateł ostrzegawczych i zachowanie odpowiednich odległości. Holowanie pojazdu może okazać się konieczne także w przypadku złego parkowania, gdy pojazd blokuje ruch lub stwarza zagrożenie dla jego uczestników.

Po jakich drogach można holować samochód?

W pierwszej kolejności, istnieje możliwość holowania pojazdu po autostradach, gdzie konieczne jest korzystanie z pobocza lub specjalnych pasów awaryjnych. Warto jednak pamiętać o ograniczeniach prędkości oraz bezpiecznej odległości między holowanym a holującym pojazdem. Ponadto, możliwe jest przemieszczanie się holowanego samochodu po drogach ekspresowych, jednak również z uwzględnieniem przestrzegania ograniczeń prędkości i zasad bezpieczeństwa. W terenie zabudowanym holowanie odbywa się zazwyczaj po ulicach publicznych, wymagając precyzyjnego manewrowania w zależności od warunków ruchu czy szerokości ulic. Dodatkowo, holowanie na drogach lokalnych i wiejskich jest możliwe, pod warunkiem przestrzegania miejscowych przepisów oraz utrzymania bezpiecznej prędkości w obliczu wymagających warunków terenowych.

Auto załadowane do transportu na lawecie

Holowanie pojazdu może odbywac się zarówno po autostradach, jak i drogach ekspresowych, ulicach publicznych czy drogach wiejskich, pod warunkiem przestrzegania określonych przepisów prawnych.

Czy każdy pojazd można holować?

Pierwszym ograniczeniem jest masa pojazdu. Pojazdy przekraczające pewną masę, która zazwyczaj jest określana przez producenta holownika, mogą wymagać specjalnych środków transportu, takich jak ciężki holownik. Nieprawidłowe holowanie pojazdów o dużej masie może prowadzić do uszkodzeń zarówno samochodu holowanego, jak i holownika. Dodatkowo, niektóre auta są wyposażone w systemy napędu na cztery koła o stałej sile, które mogą zostać uszkodzone w wyniku holowania na jednej osi. W takich przypadkach, zaleca się stosowanie specjalnych platform do transportu, podnoszących cały pojazd, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Warto również zauważyć, że niektóre samochody z automatyczną skrzynią biegów mogą ulegać uszkodzeniom, jeśli są holowane na dwóch kołach napędzających. Należy pamiętać, iż istnieją pojazdy, których holowanie jest zabronione ze względu na konkretne przepisy prawne, takie jak niektóre ciężarówki, pojazdy specjalne czy autokary.

Auto na lawecie po wypadku

Pojazdy, których holowanie jest zabronione to między innymi niektóre typy ciężarówek, a także pojazdy służb specjalnych i autokary.

O czym należy pamiętać podczas holowania auta?

Podczas holowania auta warto zawsze sprawdzić, czy pojazd holujący jest wyposażony w właściwy sprzęt, tak jak haki, łańcuchy czy pasy holownicze. Należy upewnić się, że samochód do holowania jest w neutralnym biegu, a hamulec ręczny został zwolniony, aby ułatwić holowanie. Kierowca holujący powinien również posiadać doświadczenie w prowadzeniu pojazdu holowniczego oraz zachować ostrożność na drodze.

Prędkość

W obszarze zabudowanym prędkość holowania nie może przekroczyć 30 km/hPoza obszarem zabudowanym istnieje możliwość zwiększenia prędkości podczas holowania, jednakże nie powinna ona przekraczać 60 km/h, aby zapewnić bezpieczne warunki transportu holowanego pojazdu.

Oznakowanie pojazdu

Kluczowe jest, aby inni uczestnicy ruchu byli świadomi, że poruszający się przed nimi samochód ciągnie holowany pojazd. W tym celu z tyłu holowanego pojazdu, po lewej stronie, konieczne jest umieszczenie odblaskowego trójkąta ostrzegawczego. Niestety, trójkąty ostrzegawcze są często pomijane przez kierowców podczas holowania, chociaż pełnią one istotą funkcję w informowaniu innych o niesprawnym pojeździe. To jasny sygnał dla pozostałych kierowców, co może być szczególnie istotne podczas manewrów, takich jak wyprzedzanie.

Trójkąt ostrzegawczy i awaria samochodu

Pamiętaj o odpowiednim oznakowaniu holowanego pojazdu.

Światła

Pomimo faktu, iż holowane auto musi mieć włączone światła postojowe, należy unikać używania świateł awaryjnych nawet w warunkach dobrej widoczności. Światła awaryjne sygnalizują zazwyczaj pojazd, który stoi w miejscu, co może być mylące dla innych uczestników ruchu. W takiej sytuacji lepiej jest włączyć światła mijania, aby jasno sygnalizować, że pojazd jest holowany. Również korzystanie z kierunkowskazów jest kluczowe do informowania o ewentualnych manewrach.

Holowanie auta to sztuka, która wymaga uwagi, doświadczenia i przestrzegania prawa. Mimo że można to zrobić samodzielnie, korzystanie z usług profesjonalnych firm, takich jak Fast-Trans, gwarantuje bezpieczeństwo oraz spokój podczas tego procesu.

PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Santocka 22
60-431 Poznań

Pomoc drogowa: 600 960 987
https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/kontakt/

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: