Strona główna / Aktualności / Nowe plany miasta: dom dziennego pobytu dla seniorów w Dworze Budzyń

Nowe plany miasta: dom dziennego pobytu dla seniorów w Dworze Budzyń

7 października 2024 roku odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości Parku Budzyń wraz z budynkiem starego dworu. Wydarzenie przyciągnęło 27 mieszkańców Mosiny, zainteresowanych planami rewitalizacji tego ważnego terenu w centrum miasta.

Dwór Budzyń i promenada wzdłuż Kanału Mosińskiego

Dwór, wzniesiony w 1870 roku, ma prostą bryłę, przykrytą mansardowym dachem. W 1926 roku Budzyń był własnością Ludwika Budzyńskiego, wraz z majątkiem w postaci niemal 400 hektarów i własną gorzelnią. Obecnie budynek jest w fatalnym stanie technicznym.

Co czeka dwór i Park Budzyń?

Jeśli chodzi przyszłą funkcję dworu, który znajduje się w sąsiedztwie parku, burmistrz zapewnił, że budynek zostanie przekształcony na dom dziennego pobytu dla seniorów oraz miejsce dla organizacji pozarządowych.

Jak wynika z gminnych planów, projekt rewitalizacji Dworu „Budzyń” ma na celu nie tylko przywrócenie blasku temu historycznemu obiektowi, ale również jego adaptację do nowych funkcji, głównie jako pomieszczenia dla organizacji pożytku publicznego, harcerzy i seniorów. Plany obejmują też zagospodarowanie pobliskiego parku. Burmistrz Mosiny przyznał, że realizacja wiąże się z dużymi wydatkami, ale jest obecnie priorytetem dla samorządu.

Z wypowiedzi jednego z mieszkańców, obecnego na spotkaniu wynika, że przedstawione propozycje nie zawsze wzbudzały entuzjazm. „Oprócz fontanny, nowych ławek, koszy na śmieci, poprawy ścieżek i dodatkowego placu zabaw, niewiele się zmieni” – skomentował. Mieszkaniec zwrócił uwagę, że park nadal nie przyciągnie uwagi przejeżdżających przez Mosinę. Brakowało mu nowatorskich rozwiązań, które wprowadziłyby świeżość i wyrwały Mosinę z nijakości. Liczył na bardziej ambitną wizję, którą można byłoby realizować etapami.

Wśród pomysłów pojawiła się także sugestia budowy ogrodzenia – muru, który chroniłby park przed dzikami oraz zwiększyłby bezpieczeństwo, chroniąc dzieci przed wybieganiem na ulicę. Dodatkowo mur miałby funkcję estetyczną, intrygując przejeżdżających turystów i zachęcając do zatrzymania się w tym miejscu. Kolejną propozycją było stworzenie muszli koncertowej w południowej części parku, co umożliwiłoby organizację wydarzeń muzycznych takich jak Dni Mosiny. Mieszkaniec zaznaczył, że obecna lokalizacja imprez w centrum miasta jest problematyczna z powodu ograniczeń oraz kosztów związanych z budową tymczasowych scen.

Burmistrz Mosiny, Dominik Michalak, podkreślał, że zaprezentowana koncepcja jest jedynie wstępem do szczegółowych prac projektowych, obejmujących 1,7 ha terenu parku. „Nad detalami, jak i wizualizacjami, będzie już pracował projektant” – powiedział Michalak, jednocześnie przypominając, że Park Budzyń stanowi część szerszego planu rewitalizacji terenów nad Kanałem Mosińskim. Burmistrz dodał, że park ma pozostać otwartą przestrzenią, bez zasłaniania widoku, co stoi w opozycji do pomysłu budowy muru. Na temat pomysłu przeniesienia w to miejsce Dni Mosiny, stwierdził, że „idealnym, docelowym miejscem będzie do tego Park Wagnera”. – Na starych fotografiach widać, jak częściowo wyglądało to miejsce. Funkcja zamkniętego dworu dawno się zakończyła – wraz z usunięciem poprzedniego ogrodzenia. Argumenty związane ze zwierzyną są słuszne ale z drugiej strony nie da się odciąć Parku – promenada będzie głównym ciągiem komunikacyjnym w stronę Krosinka – tłumaczy burmistrz.

Wątpliwości

Mimo ambitnych planów, projekt spotyka się z krytyką. Mieszkańcy zwracają uwagę na możliwe trudności w realizacji tak szeroko zakrojonego projektu. Pytania rodzą także koszty utrzymania tak dużej i złożonej infrastruktury po jej zrealizowaniu. Czy gmina Mosina, która już teraz boryka się z problemami finansowymi, będzie w stanie sprostać wyzwaniom związanym z utrzymaniem i zarządzaniem nowym obiektem?

– Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby nasze perełki były odnowione. Mamy ich kilka i każda z nich na to zasługuje. Jednak moje pytanie jest jedno. Jak gmina chce sfinansować tak duży projekt? – pyta jeden z mieszkańców na łamach naszego portalu.  – Z tych środków na zabytki można by wybudować i drogi bo są jak jeden zabytek – śmieje się kolejny z internautów.

– Każdy kto trochę się orientuje „jak to działa” i zna podstawy księgowości wie, że jeśli są środki zewnętrzne/ programy na zabytki, nie można z tego finansować budowy drogi i odwrotnie. Więc trzeba mieć zarówno projekty i plan budowy dróg by pozyskać na to środki, jak i projekty na rewitalizacje, by pozyskać na to inne fundusze – czytamy treść odpowiedzi kolejnej osoby.

Pozytywne strony

Niewątpliwym atutem budynku wraz z przylegającym terenem jest jego lokalizacja. Pałac w latach świetności otoczony był budynkami gospodarczymi, które zostały sprzedane deweloperowi i już wiele lat temu powstały w ich miejscu bloki mieszkalne. Ale mimo to pałac wciąż otoczenie ma piękne: otulony małym parkiem ze starodrzewiem, stanowi jedyne w okolicy miejsce do wyprowadzenia zwierzaka na spacer czy odpoczynek na ławce.

Co dalej?

Mieszkańcy Mosiny zastanawiają się, czy ambitne plany rewitalizacji Parku Budzyń i Dworu „Budzyń” zostaną zrealizowane zgodnie z zapowiedziami. Choć obecnie trwają prace nad dokumentacją, przyszłość inwestycji, zwłaszcza w kontekście finansowania, kosztów i dalszego zarządzania obiektami, budzi obawy. Czas pokaże, czy Mosina zyska klimatyczne miejsce wypoczynku, czy też plany pozostaną na papierze.

Przyszłość Parku i Dworu Budzyń wciąż pozostaje otwartą kwestią. Mieszkańcy z nadzieją, ale także z niepokojem, oczekują na dalsze kroki w realizacji tych planów. Czy Mosina zyska nowe, atrakcyjne miejsca, które przyciągną turystów i mieszkańców?

Kanał Mosiński na wysokości Parku Budzyń i ulicy Łaziennej w Mosinie
Kanał Mosiński na wysokości Parku Budzyń i ulicy Łaziennej w Mosinie, miejsce planowanej w przyszłości promenady
Park i Pałac Budzyń w Mosinie;
Park i dwór Budzyń w Mosinie; fot. UM Mosina
Pałac i park Budzyń w Mosinie
Park Budzyń w Mosinie; fot. UM w Mosinie
Zakres dokumentacji projektowej - Dwór Budzyń
Zakres dokumentacji projektowej – Dwór Budzyń; źródło: UM
Koncepcja promenady nad Kanałem Mosińskim
Koncepcja promenady nad Kanałem Mosińskim

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

21 marca rusza awaryjne profilowanie dróg

Daszewice: Awaryjne profilowanie dróg rusza wcześniej niż planowano

Dzisiaj, 21 marca 2025 r., na terenie sołectwa Daszewice rozpoczynają się awaryjne prace związane z …

Kościół św. Marcelina w Rogalinie

Parafia w Rogalinie wyróżniona za projekt „Rogalińskie Drogi”

Parafia św. Marcelina w Rogalinie zdobyła ogólnopolskie wyróżnienie w III Plebiscycie Ekologicznym, organizowanym przez Uniwersytet …

24 komentarze

  1. Znowu bujanie w chmurach. Następny Mieloch.

  2. Mam nadzieję,że tym razem termin realizacji upływa przed końcem kadencji burmistrza.

  3. 27 mieszkańców było na zebraniu. Strasznie dużo jak na 13 tysięczne miasto i 33 tysięczną gminę. To jest ten burmistrz co jak był radnym chciał wszystko konsultować. Pomysl z ogrodzeniem parku wyjątkowo nietrafny. Getto w środku miasta, bo dzieci wbiegną pod samochód. Dzieci trzeba pilnować. Zabytek to są nasze drogi. Je rewitalizujcie gamonie.

  4. Kto będzie finansował funkcjonowanie tego domu? Jaki bedzię organ prowadzący. Dofinansowania są na remont, a co dalej z działaniem tej jednostki?

  5. Dobry pomysł na remont PEREŁKI oby był zrealizowany.Parku nie grodzić płotem.

  6. Gdyby Żydzi chcieli odzyskać (odkupić) synagogę to muzeum do dworu i poszerzenie tematyki wystawienniczej tak, by po jakimś czasie była to bardzo atrakcyjna placówka. Tematów jest od groma tylko musi się chcieć. A to właśnie tu jest pies pogrzebany.
    ODWAGI, WYOBRAŹNI, AKTYWNOŚCI!!!!!!

  7. Prawdziwa wizja rozwoju Mosiny to miasto urzędów.

  8. Łukasz Kasprowicz- były radny gminy Mosina

    Nie wiem, czy, ktoś pamięta, ale taki durny pomysł na to miejsce miała przed laty pani Zofia. Czyli obecnie ten pomysł w tym miejscu, jest efektem braku pomysłów. To kompletny bezsens. Pomysł budowy domu pobytu dziennego ok. spoko, ale nie w tej budzie, pełnej przeszkód architektonicznych. Dla seniorów nowe, jednopoziomowe, dostępne. Moim pomysłem byłoby, aby to była restauracja z miejscami noclegowymi. Kto zarządza? Spółka gminna ZUK lub PUK. Panie burmistrzu, gadaliśmy o tym. EH…

    • Zgadzam się z panem Łukaszem, że dla seniorów ta stara buda to najgorsze miejsce. Ale restauracja cienko to widzę z biznesowego punktu widzenia. W Mosinie gastronomia bardzo cienko przędzie. Od lat. Rynek jest słaby.

      • A nie można tego sprzedać w prywatne łatwe. Przecież wtedy jest najwieksza szansa, że coś będzie funkcjonować a gmina ze sprzedaży i podatku rozwiąże przynajmniej część problemów finansowych, z którymi się zmaga. I jednocześnie nie popadnie w kolejne długi.

      • Łukasz Kasprowicz- były radny gminy Mosina

        Przespałem się z tym. Widzę to tak: Chcemy mieć ten zabytkowy obiekt w tym miejscu. A dlaczego my jako gmina mamy być jego właścicielem? Sprzedać logicznemu podmiotowi za złotówkę lub oddać w użytkowanie wieczyste. Nabywca, jeżeli się znajdzie, będzie wiedział, co z obiektem zrobić. Gmina może nowemu nabywcy pomóc.

      • „gastronomia cienko przędzie” dlatego na rynku jest 5 kebabów, indyjska i wietnamska knajpa

      • Ja nic nie mam do kebabów, ale tu jest mowa o restauracji w pałacu. Rynek restauracyjny klepie biedę. Nie mamy poważnych knajp w centrum. Masz rację, że kebabów jest dużo na rynku, ale zapewne nikt nie myśli ulokować kebaba w pałacu Budzyń.

      • Jeśli ma być wizytówką Mosiny to kebab pasowałaby idealnie. Chociaż ja bym nic nie zmieniał, już teraz oddaje ”ducha” miasta.

      • Juliusz Mickiewicz

        Mało kto sprawę zdaje sobie, że ów kebab to danie staropolskie, smaczne, zdrowe!
        Narodowe nasze, niedrogie, a podniebieniu błogie!

        Na dworze szlacheckim w Polszcze dawnej, jeszcze nie ludowej kebabowych czeladników było wielu.
        Sprowadził ich Sobieski Jan Trzeci
        spod Wiednia samego jako hołd osmański, a nie watykański.

        Czarna kawa, kebab w cienkim cieście, czegóż może chcieć więcej podniebienie szlacheckie?
        Kurczak, baranina, sos czosnkowy! Rzekł ksiądz Robak ostatnimi słowy.

        Wypełnijcie wnet grzesznika wolę: niech sarmata wąsaty oraz chłop co w polu ciężko robi ma kebaba w bułce albo cienkim cieście!

        Dnia każdego, nawet w piątek Pańskiej męki.
        Ja dyspensę daję, nawet Jankiel cymbalista błogosławi:
        Aj waj, aj waj, kebab koszerny Jahwe daj.

        Kebbab hallal też dawaj. Polak, Turek dwa bratanki do kebaba i do fajki. Niechaj pałac w mosińskim parku skryty kebaba sławą będzie okryty.
        Niechaj sława Lechistanu dotrze aż do Teheranu.

        Tak było i tak będzie. Rzeczypospolita Mosińska potęgą jest i basta.

      • O żesz k… Zwarcam Honor Panie Szlachcic! Może czas na zjazd Sarmatów – 'Kebabowy Sejm’ z sosem czosnkowym na rynku w Mosinie żeby uczcić i przypieczętować tą mosińską potęgę.

      • Prawdziwy polski kabab to tylko z kaszanką, cynaderkami i obficie okraszony ćwikłą z chrzanem.

  9. Panie burmistrzu, a niech no pan nam powie, czy ten pobyt seniorów byłby tam darmowy, czy odpłatny i kto by tym zarządzał? Wyczytałem, że takie instytucje działają pod egidą OPS-ów, i za pobyt dziadka, babci w takim miejscu słono się płaci. Prawda to?

  10. Drodzy Państwo z mojego punktu widzenia, to jest taki sam projekt jak budowa basenu, zacznie się od planów, ekspertyz, kosztorysów wykonywanych przez dziwne firmy, popłyną pieniądze na to szeroką rzeka, aż skończy sie kadencja, a palac będzie dalej popadał w ruinę jak popada razem z ,,kokotkiem,,

  11. Artykuł co najmniej 2 razy podaję nieprawdę, więc nie dziwię się, że mieszkańcy od razu ujrzeli getto w centrum miasta. Uczestnik spotkania mówił o estetycznym, pasującym do otoczenia ogrodzeniu z metalowymi, ażurowymi przęsłami i z ceglaną podmurówką- jakie występują w większości miejskich parków typu Park Wilsona,park w Rogalinie, Ogród Saski, Central Park itp. Nikt nie proponował muru!
    Oprócz funkcji ochronnej nie tylko przed zwierzętami czy dla dzieci, pozwoliłoby zapanować nad porządkiem podczas np dni Mosiny a przede wszystkim dla przejezdnych byłby informacją, że coś ciekawego się za nim mieści i warto następnym razem się zatrzymać.
    Co do funkcji samego dworu- proponuję rozbudować budynek i przenieść do niego cały MOK wraz z biblioteką, żeby zwolnić miejsce na Dworcowej gdzie powinien przenieść się urząd Miasta (żeby był w jednym miejscu) z rynku a budynek po nim wykorzystać na muzeum ziemi mosińskiej.
    W budynku dworku mogłoby się znaleźć również miejsce na klub seniora czy pałac ślubów a najlepiej coś co pozwoliło by sfinansować remont i rozbudowę z zewnętrznych środków.
    Wszy

  12. Życie wniesie się wraz z turystami.
    Można również budynek sprzedać i zrobić restauracje z hotelem- jak było 100 lat temu, ale raczej to ryzykowny pomysł.
    A jaką funkcje widzi Anonim?

  13. @TO z jakimi turystami? Przecież tu nikt nie przyjedzie.

  14. Dlaczego dziś w Mosinie nie ma obchodów Dnia Papieskiego?! Gdyby Przemek był burmistrzem ten dzień byłby godnie uczczony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *