Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 11 mar, 2024 | komentarzy 6

Sołtysi Krosna i Drużyny wyróżnieni przez starostę poznańskiego

Sołtysi Erazm Walkowiak (Drużyna, Nowinki) i Ryszard Rybicki (Krosno) zostali wyróżnieni przez starostę poznańskiego podczas Dnia Sołtysa Powiatu Poznańskiego.

Dzień Sołtysa Powiatu Poznańskiego

7 marca odbyła się impreza pod nazwą Dzień sołtysa powiatu poznańskiego. Blisko 200 sołtysek i sołtysów przyjęło zaproszenie Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego.

– Miałem ogromną przyjemność spotkać się z sołtyskami i sołtysami z Powiat Poznański na ich corocznym święcie. Jak zwykle była okazja do rozmów, gratulacji i przede wszystkim podziękowań! – stwierdził starosta poznański Jan Grabkowski. – Jesteście Państwo doskonałymi liderami swych społeczności, które Was inspirują do pracy i stawiania sobie kolejnych wyzwań. Życzę Wam wszystkim niegasnącej pasji i determinacji w codziennym życiu – mówił poznański starosta.

Dzień Sołtysa Powiatu Poznańskiego

Dzień Sołtysa Powiatu Poznańskiego

Działający na rzecz społeczności gminy Mosina, sołtysi Drużyny i Krosna – Erazm Walkowiak oraz Ryszard Rybicki (również radny RM w Mosinie) – zostali wyróżnieni tego dnia przez starostę Jana Grabkowskiego.

Erazm Walkowiak sołtysem Drużyny i Nowinek został w 1970 roku. Jest jednym z najdłużej piastujących tę funkcję w Polsce. Jak mówi, pomoc mieszkańcom jest dla niego naturalna. Przez minione 50 lat „kierowania” sołectwem przyznaje, że zmienia się i wieś, i ludzie. – Nasze wsie nie przypominają tych, sprzed kilkunastu lat, gdzie mieszkało dużo mniej osób. Dziś mieszkańcy przychodzą do nas z bardzo konkretnymi sprawami. Chcą lepszych dróg, domagają się remontów, przedszkoli czy szkoły. Ale nadal też chcą się poradzić, wygadać. A my jesteśmy od tego, by nie tylko zabiegać o inwestycje, ale także wysłuchać i wspierać – mówił sołtys Erazm Walkowiak.

Sołtys Erazm Walkowiak przy swoim dawnym domu, na którym wciąż wisi tabliczka zawieszona w latach 70′

Sołtys Erazm Walkowiak przy swoim dawnym domu, na którym wciąż wisi tabliczka zawieszona w latach 70′ Więcej w artykule: Sołtys-rekordzista! Pomaga mieszkańcom już pół wieku

Kim jest współczesny sołtys?

Sołtys to osoba odpowiedzialna za zarządzanie sołectwem. Decyzje dotyczące sołectwa podejmuje zebranie wiejskie, natomiast sołtys wykonuje te decyzje. Rada sołecka wspomaga sołtysa w jego obowiązkach. Sołtys ma również prawo do ochrony prawnej przysługującej urzędnikom publicznym.

Jego zadania obejmują organizowanie spotkań wiejskich, na których omawiane są ważne sprawy dla sołectwa. Ponadto, sołtys jest odpowiedzialny za organizację wydarzeń kulturalnych, takich jak imprezy okolicznościowe czy dożynki, oraz za angażowanie się w życie społeczności wiejskiej, na przykład mediowanie w konfliktach między rolnikami.

Chociaż rola sołtysa ewoluowała na przestrzeni lat, zawsze pozostawał on blisko mieszkańców. Wiele sołtysów uważa, że ich działania są możliwe dzięki wsparciu społeczności. Bez zaangażowania mieszkańców, pomysły sołtysa pozostają jedynie w sferze marzeń według powiedzenia „Sołtys tyle może ile mu wieś pomoże”.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • Gość
  poniedziałek, 11 mar, 2024, 19:52:09 |

  A za co został wyróżniony sołtys Krosna ? Za swoje wyniki jako kierownik targowiska ? czy może jak radny ?

  15
  • Gość
   poniedziałek, 11 mar, 2024, 20:04:31 |

   pobierał myto

  • Gość
   niedziela, 17 mar, 2024, 0:13:36 |

   Za właściwe ustawienie się do politycznego wiatru….

 • Gość
  wtorek, 12 mar, 2024, 1:02:27 |

  Nie, no to są jaja. Sołtys dostaje wyróżnienie za wykonywanie swoich obowiązków? Za zebranie w świetlicy wiejskiej? A ile tych zebrań w roku odbyło się w Krośnie? Jakie są jeszcze dokonania Pana Rybickiego, bo coś nie słychać o nich?

  11
 • Anonimowo
  wtorek, 12 mar, 2024, 14:35:35 |

  A mnie interesuje co takie robi sołtys Krosna poza swoim domem ???kiedyś były wyjazdy w Krosnie dla mieszkańców teraz niestety już nie ma czy sołtys przekechal w ostatnim czasie przez wies i zobaczył co się dzieje No niestety nie więc jestem ciekawa za co to wyróżnienie Sołtysowi Krosna wszystko potrzeba pokazać palcem żeby „Łaskawie „coś zrobił

 • emerytka
  wtorek, 12 mar, 2024, 15:31:09 |

  jak wyglądają drogi gruntowe żenada ul leśma przejechać nie można kiedy będzie poz- bruk albo asfalt na jezdni nic sie nie robi i za co te wyróżnienia dla sołtysa kpina

Skomentuj