Miasto Puszczykowo przystępuje do realizacji kompleksowego programu „Adaptacja do zmian klimatu na terenie Miasta Puszczykowa”. W jego ramach zaplanowano szereg inwestycji związanych z retencją wody, rewitalizacją przestrzeni publicznych oraz rozbudową kanalizacji deszczowej. Całość wpisuje się w szerszy, metropolitalny plan przystosowywania miast do skutków zmian klimatycznych.
Na liście najbliższych inwestycji znajdują się m.in. budowa zbiornika retencyjno-infiltracyjnego wraz z kanalizacją deszczową, rewitalizacja Rynku i skweru na Niwce (w celu redukcji tzw. „wyspy ciepła”) oraz budowa kanalizacji deszczowej z zatrzymaniem wody przy ul. Jarosławskiej i Kosynierów Miłosławskich. Jak informują urzędnicy, łączna wartość programu wynosi 12 milionów złotych, a zadania będą współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
– „Przedmiotowe zadanie realizowane będzie w oparciu o umowę partnerską na rzecz realizacji projektu pn.: Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono – niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań – Etap II, w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027” – informują przedstawiciele urzędu.
Umowa została podpisana przez 12 miast i gmin z województwa wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Metropolia Poznań. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu samorządów i współpracy z ośrodkami naukowymi, działania adaptacyjne planowane są z uwzględnieniem wiedzy eksperckiej, uwarunkowań przestrzennych i potrzeb lokalnych społeczności.
– „Wszystkie gminy skupione w ramach działalności Metropolii aktywnie uczestniczą w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu, które mają na celu przystosowanie miast do skutków zmian klimatycznych poprzez wzmocnienie ich odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe oraz zwiększenie zdolności radzenia sobie z ich konsekwencjami” – podkreślają urzędnicy.
Władze Puszczykowa przypominają, że zaangażowanie miasta w tę tematykę trwa już od kilku lat. Już w czerwcu 2021 roku odbyły się warsztaty online, które miały na celu edukację i zwiększenie świadomości klimatycznej wśród mieszkańców i pracowników administracji. W kolejnym etapie, w maju 2024 roku, przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące „Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Puszczykowa na lata 2024–2027 z perspektywą do 2031 roku”.
– „Jest on zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej, ma na celu zintensyfikowanie działań ekologicznych na terenie miasta. Obejmuje dziesięć kluczowych obszarów, w tym ochronę klimatu, gospodarkę wodną i zarządzanie odpadami” – przypominają przedstawiciele urzędu.
Również w październiku ubiegłego roku przedstawiciele miasta wzięli udział w specjalistycznym szkoleniu dotyczącym adaptacji do zmian klimatu jako części Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Spotkanie to poświęcone było m.in. możliwościom finansowania projektów środowiskowych z funduszy europejskich.
Puszczykowo kontynuuje działania proekologiczne w duchu współpracy i długofalowego planowania. Dzięki przemyślanym inwestycjom i uczestnictwu w programach metropolitalnych miasto ma realną szansę nie tylko przeciwdziałać skutkom zmian klimatu, ale także poprawić jakość życia mieszkańców.


Mosiniak gratuluje sąsiadom. Po Czempiniu kolejny sukces inwestycyjny sąsiedniej gminy. Tylko w Mosinie CISZA. Mosina, jedna z największych gmin podpoznańskich, znowu zostaje w tyle. Kanał Mosiński , Warta, duże obszary przyrodnicze i żadnego pomysłu na pozyskanie środków. Żadnego sensownego pomysłu na inwestycje i to z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych. Fundusze, jak widać, są tylko nasz burmistrz mówi, że nie ma na nic pieniędzy. Pieniędzy starczyło tylko na podwyżki pensji burmistrza, zastępców i podwyżki diet radnych. Na inne rzeczy już kasy nie ma ale i nie ma też, powtarzam, pomysłu na rządzenie. PORAŻKA.
Przecież te srodki ma zagwaranowane każda gmina wokół Poznania więc co za szok
No bo wiadomo, Puszczykowo teraz najbardziej potrzebuje retencji wody.
Wszak retencję samochodów już ma (na przejazdach kolejowych).
Tylko 5 osób zajmuje się pozyskiwaniem środków w Mosinie?
Rekordowe 5 osób
Ciekawe w którym miejscu ma powstać zbiornik przy ul. Jarosławskiej ?