Strona główna / Aktualności / Puszczykowo inwestuje w klimat. Zielono-niebieska infrastruktura za 12 milionów złotych
Rynek w Puszczykowie
Rynek w Puszczykowie

Puszczykowo inwestuje w klimat. Zielono-niebieska infrastruktura za 12 milionów złotych

Miasto Puszczykowo przystępuje do realizacji kompleksowego programu „Adaptacja do zmian klimatu na terenie Miasta Puszczykowa”. W jego ramach zaplanowano szereg inwestycji związanych z retencją wody, rewitalizacją przestrzeni publicznych oraz rozbudową kanalizacji deszczowej. Całość wpisuje się w szerszy, metropolitalny plan przystosowywania miast do skutków zmian klimatycznych.

Na liście najbliższych inwestycji znajdują się m.in. budowa zbiornika retencyjno-infiltracyjnego wraz z kanalizacją deszczową, rewitalizacja Rynku i skweru na Niwce (w celu redukcji tzw. „wyspy ciepła”) oraz budowa kanalizacji deszczowej z zatrzymaniem wody przy ul. Jarosławskiej i Kosynierów Miłosławskich. Jak informują urzędnicy, łączna wartość programu wynosi 12 milionów złotych, a zadania będą współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– „Przedmiotowe zadanie realizowane będzie w oparciu o umowę partnerską na rzecz realizacji projektu pn.: Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono – niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań – Etap II, w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027” – informują przedstawiciele urzędu.

Umowa została podpisana przez 12 miast i gmin z województwa wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Metropolia Poznań. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu samorządów i współpracy z ośrodkami naukowymi, działania adaptacyjne planowane są z uwzględnieniem wiedzy eksperckiej, uwarunkowań przestrzennych i potrzeb lokalnych społeczności.

– „Wszystkie gminy skupione w ramach działalności Metropolii aktywnie uczestniczą w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu, które mają na celu przystosowanie miast do skutków zmian klimatycznych poprzez wzmocnienie ich odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe oraz zwiększenie zdolności radzenia sobie z ich konsekwencjami” – podkreślają urzędnicy.

Władze Puszczykowa przypominają, że zaangażowanie miasta w tę tematykę trwa już od kilku lat. Już w czerwcu 2021 roku odbyły się warsztaty online, które miały na celu edukację i zwiększenie świadomości klimatycznej wśród mieszkańców i pracowników administracji. W kolejnym etapie, w maju 2024 roku, przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące „Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Puszczykowa na lata 2024–2027 z perspektywą do 2031 roku”.

– „Jest on zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej, ma na celu zintensyfikowanie działań ekologicznych na terenie miasta. Obejmuje dziesięć kluczowych obszarów, w tym ochronę klimatu, gospodarkę wodną i zarządzanie odpadami” – przypominają przedstawiciele urzędu.

Również w październiku ubiegłego roku przedstawiciele miasta wzięli udział w specjalistycznym szkoleniu dotyczącym adaptacji do zmian klimatu jako części Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Spotkanie to poświęcone było m.in. możliwościom finansowania projektów środowiskowych z funduszy europejskich.

Puszczykowo kontynuuje działania proekologiczne w duchu współpracy i długofalowego planowania. Dzięki przemyślanym inwestycjom i uczestnictwu w programach metropolitalnych miasto ma realną szansę nie tylko przeciwdziałać skutkom zmian klimatu, ale także poprawić jakość życia mieszkańców.

Puszczykowo inwestuje w klimat
Puszczykowo inwestuje w klimat – infografika
Zakole Warty Puszczykowo
Puszczykowo intensywnie przygotowuje się do zmian klimatycznych. Na zdjęciu Zakole Warty w Puszczykowie

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Urząd Miejski w Mosinie - budynek od strony ulicy Poznańskiej

Ile kosztuje Strategia Rozwoju Gminy Mosina?

Do 11 maja trwają konsultacje społeczne nad projektem Strategii Rozwoju Gminy Mosina na lata 2025–2034. …

Ulica Sikorskiego w Rogalinku po deszczu

Co dalej w sprawie Sikorskiego i Podgórnej w Rogalinku?

Mieszkańcy Rogalinka dobrze wiedzą, czym jest czekanie. Na ulicę Sikorskiego, jedną z najdłuższych i najczęściej …

5 komentarzy

  1. Mosiniak gratuluje sąsiadom. Po Czempiniu kolejny sukces inwestycyjny sąsiedniej gminy. Tylko w Mosinie CISZA. Mosina, jedna z największych gmin podpoznańskich, znowu zostaje w tyle. Kanał Mosiński , Warta, duże obszary przyrodnicze i żadnego pomysłu na pozyskanie środków. Żadnego sensownego pomysłu na inwestycje i to z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych. Fundusze, jak widać, są tylko nasz burmistrz mówi, że nie ma na nic pieniędzy. Pieniędzy starczyło tylko na podwyżki pensji burmistrza, zastępców i podwyżki diet radnych. Na inne rzeczy już kasy nie ma ale i nie ma też, powtarzam, pomysłu na rządzenie. PORAŻKA.

    7
    3
  2. No bo wiadomo, Puszczykowo teraz najbardziej potrzebuje retencji wody.
    Wszak retencję samochodów już ma (na przejazdach kolejowych).

    3
    2
  3. Tylko 5 osób zajmuje się pozyskiwaniem środków w Mosinie?
    Rekordowe 5 osób

    2
    1
  4. Ciekawe w którym miejscu ma powstać zbiornik przy ul. Jarosławskiej ?

    3
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *