Władze gminy Kórnik zaprezentowały ambitną koncepcję rozbudowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego Oaza przy ul. Krasickiego. Nowy, trzeci budynek ma nie tylko wzbogacić ofertę ośrodka, ale również pełnić funkcje związane z ochroną ludności i zarządzaniem kryzysowym.
– To kontynuacja poczynionych już niemal 20 lat temu planów budowy trzeciego budynku, które dostosowujemy na podstawie doświadczeń do potrzeb dnia dzisiejszego – wyjaśnia burmistrz Kórnika Przemysław Pacholski.
W nowym obiekcie znajdą się m.in. kręgielnia, nowoczesna siłownia, sale fitness oraz sala multimedialna mogąca pomieścić 300 widzów. Integralną częścią inwestycji ma być także wielopoziomowy parking.
Co istotne, nowa koncepcja zakłada również wykorzystanie obiektu w sytuacjach nadzwyczajnych. – Biorąc pod uwagę zmieniającą się dynamicznie od kilku lat sytuację geopolityczną oraz coraz częstsze klęski żywiołowe, planujemy projektowanie i wykonanie obiektów tak, by w razie potrzeby służyły zadaniom ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej – podkreśla burmistrz. Władze gminy liczą na możliwość pozyskania dofinansowania rządowego na realizację tej części inwestycji.
Równolegle burmistrz przedstawił koncepcję budowy magazynu rezerw (żywność, woda, środki pierwszej potrzeby) – również finansowanego ze środków zewnętrznych. – Radni ze zrozumieniem zapoznali się z propozycjami – zaznacza Pacholski. Plany znalazły już odzwierciedlenie w projektowanych zmianach budżetowych, które mają zostać poddane głosowaniu podczas najbliższej sesji rady.
Jak podkreśla burmistrz, istnieje możliwość skorzystania z dofinansowań ze środków przeznaczonych na obronność kraju. – W przypadku potrzebnego parkingu podziemnego możemy liczyć na dofinansowanie sięgające co najmniej 80%, a w przypadku samego budynku – około 30% – zaznacza Przemysław Pacholski. Dodaje, że w ciągu ostatnich pięciu lat gmina pozyskała już blisko 90 mln zł środków zewnętrznych, a obecna sytuacja stwarza możliwość zdobycia kolejnych funduszy.
Kórnickie Centrum Rekreacji i Sportu OAZA powstało w 2010 roku. Od tego czasu obiekt dynamicznie się rozwija, przyciągając rocznie nawet 400 tys. osób. Oaza dysponuje m.in. halą sportową, krytą pływalnią, siłownią, salami fitness, gabinetem odnowy biologicznej i bogatym zapleczem do prowadzenia zajęć sportowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych. Obiekt od lat cieszy się uznaniem – w 2018 roku otrzymał tytuł Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego, a rok później zdobył I miejsce w kategorii „Rekreacja”.
Nowa inwestycja ma stanowić kolejny etap rozwoju tego ważnego dla mieszkańców Kórnika i regionu kompleksu.






Jaka jest opinia na ten temat mosińskich budowniczych basenu: Przenysława Mielocha, Włodka Koralewskiego z Obornik Wlkp, mec. Pauliny Kubackiej?
taka że nikt w Mosinie nie chciał basenu, najważniejsze są chodniki i lampy
Każda gmina ościennych się rozwija, czempiń, kórnik a u nas plany, plany planów i analizy planów i nic ponad to.
co ma powstać żeby był rozwój u nas w gminie?
a u nas Klekotka będą robić ;p
Ja tam mam dobrą opinię na temat prezesa Koralewskiego. Jest moim idolem. Chciałbym dostać 300 tysiecy za to, że nic nie zrobiłem. Tak samo mecenas Kubacka. Dieta członka rady nadzorczej wpłynęła. Zaradni ludzie. A Przemek też był fajny. Ładnie czyta pismo, dał wodociąg potrzebującym. Czego ludzie narzekacie?
Wszystko na chwałę jego!
Cudze chwalicie… swego nie znamy…
Nie ujmując niczego bardzo fajnej inwestycji Kórnikowi, niech plany się zrealizują, Ale w Mosinie też mamy prężnie działający Ośrodek Sportu i Rekreacji i kilka obiektów z bogatą ofertą sauny, siłownie, sale fitness, sale sportowe, stadion, boiska, kąpieliska itd.
Może warto o tym napisać artykuł i informować mieszkańców, bo ciągle pokutuje opinia że to hala Szkoły nr 1, lub w Krośnie… A to osobne obiekty z ofertą dla każdego.
Po co o tym pisać to się nie sprzeda
Ale to jest artykuł o nowych projektach i inwestycjach, a nie o tym co już wybudowane od wielu lat…
Drogi Anonimie. Skoncentrujmy się na samym Osirze. O prywatnych siłowniach nie piszmy, bo to sektor prywatny. Oaza i nasz Osir przy szkole to dwie różne galaktyki. Proponuję proste doświadczenie. Proszę pojechać do Oazy w Kórniku. Przejść się po obiekcie, zobaczyć jak wygląda recepcja, oferta na miejscu etc. Teraz wsiadamy w samochód i po 40min zajeżdżamy do Osiru u Nas. Powiem tak-ja tak kiedyś zrobiłem zupełnie niezamierzenie. Byłem na basenie (basen usuńmy z tego porównania-koncentrujemy się na części poza basenowej), potem wracając do domu wpadłem do naszego ośrodka. I myślałem że jest nieczynny….. kilka razy byłem u nas na zajęciach z rozciągania chyba. Za pierwszym razem przez dłuższą chwilę nie mogłem znaleść nawet właściwej szatni., takie super oznakowanie jest (było?) na obiekcie. Polecam też latem zobaczyć również będący pod zarządem Oazy OSiR nad jeziorem (jadąc z Mosiny po prawej stronie). To jak zmieniło się to miejsce w ciągu 7? Lat jest godne pozazdroszczenia. Nie wiem też na ile zwróciliście Państwo uwagę na dwie ostatnie informacje w tym artykule.:
1. W ciągu 5 lat gmina Kornik pozyskała 90 mln zew finansowania . Ile w tym czasie pozyskała gmina Mosina ?
2. Finansowanie budowy ma być mocno dofinansowane-parking/cz podziemna 80%, góra 30%. To pokazuje jak w tej gminie podchodzi się do prowadzenia inwestycji. Jest projekt/koncepcja . Pojawia się opcja dofinansowania, to od razu ma się „gotowca” w szufladzie. Teraz sobie przełóżmy to na epopeje obwodnic w Mosinie. Coś co powinno być na maksa przygotowane , tak aby „czatować” na dofinansowania (np plan 100 obwodnic), nie ma nawet terminu zakończenia prac przygotowawczych.
Tak cudze chwalę, bo mam oczy.
powstanie 100 obwodnic dotyczyło sieci dróg krajowych a u nas co najwyżej wojewódzka
@Mieszkaniec – widzisz dobrze, ale to co chcesz.
Zajrzyj do budżetu obu Gmin na 2025 rok i porównaj tylko kwoty dochodów z tytułu :
– podatku dochodowego od osób fizycznych;
– podatku dochodowego od osób prawnych;
– podatku od nieruchomości osób fizycznych i osób prawnych.
Odpowiedź nasunie się sama.
Mosina jest bogata, wydała na spółkę basenową +/-1,2 mln. zł, która nic nie wybudowała a na dodatek Mosina nie rozliczyła „urobionych po pachy” budowniczych. Na pełnej epie i na bogato to tylko w Mosinie.
Tymczasem zapraszamy rozwijające się sąsiednie Gminy do Mosiny. Prawdziwy skansen w centrum poznańskiej aglomeracji.
Obowiązkiem włodarzy jest wejść na drogę prawną i odzyskać pieniądze utopione w projekcie basenu. Gdyby te pieniądze sprzeniewierzył prywatny inwestor to jego sprawa prywatna. Ale to publiczny pieniądz. Trzeba go odzyskać. Pierwszy krok to roszczenie sądowe do prezesa Włodzimierza Koralewskiego oraz radny nadzorczej w tym radnej Kubackiej. Roszczenie o zwrot pobranych pensji i diet to powinien być pierwszy krok.
Rada Nadzorcza spółki basenowej i Mieloch od samego początku wiedzieli, że Włodek Koralewski z Obornik Wlkp nie może być prezesem spółki bo prowadzi działalność gospodarczą z dziedziny budownictwa – konflikt interesów, działalności tej nie zawiesił i nie zlikwidował. On wcale z tym się nie krył w swoich oświadczeniach majątkowych i tak sobie trwał przez ponad dwa lata. Kolesie tolerowali i kryli Włodka. Ośwadczenia majątkowe Włodka Koralewskiego z Obornik Wlkp:
http://bip.um.mosina.pl/zasoby/files/oswiadczenia_majatkowe/2020/wlodzimierz_koralewski.pdf
http://bip.um.mosina.pl/zasoby/files/oswiadczenia_majatkowe/2021/wlodzimierz_koralewski.pdf
http://bip.um.mosina.pl/zasoby/files/oswiadczenia_majatkowe/2022/wlodzimierz-koralewski.pdf
artykuł GMP
https://www.gazeta-mosina.pl/2023/niesluszna-wyplata-pensji-dla-prezesa-spolki-basenowej-ujawniono-naruszenia/
Wiedział o tym Mieloch i nie reagował. Wiedziała o tym rada nadzorcza i nie reagowała. Mogli się o tym łatwo dowiedzieć radni rady miejskiej ale nic nie zrobili. Po co jest w takim razie rada? Przepisy mówią że rada nadzoruje burmistrza. Niestety chyba zabrakło wiedzy. A teraz radni zostali burmistrzami.