Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Elżbieta Bylczyńska | środa, 5 wrz, 2007 |

Remigiusz Szuman – „Moje dziecko, to festiwal”

Pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem artystycznym znanego już nie tylko w Polsce, ale także na świecie mosińskiego festiwalu gitary był Remigiusz Szuman – niewidomy gitarzysta z Mosiny.

Remigiusz Szuman

Chciałabym podkreślić z całą mocą, że bez niego tamtego festiwalu by nie było. Funkcjonując jako muzyk w środowisku muzycznym, uczestnicząc w festiwalach i koncertach w całej Polsce uznał wtedy, że wie jak zorganizować taki festiwal w Mosinie. Jego osobiste kontakty z muzykami pozwoliły zaprosić do nas artystów dużej miary, takich, jak: Jarema Klich, Krzysztof Pełech, Wojciech Pilichowski, Marek Raduli, Tomasz Łosowski.

To był punkt wyjścia do zorganizowania takiego festiwalu, jakiego nie ma ani w Poznaniu, ani nigdzie indziej w Polsce, mówił wówczas Szuman. – Z panem Markiem Dudkiem, dyrektorem MOK doszliśmy do wniosku, że Mosina może być miejscem, w którym zagości prawdziwa sztuka. Dzięki jego zaangażowaniu i odwadze – zaufał mi – oraz pomocy pracowników i młodzieży udało się to zrobić.

Festiwal Bez Barier

Festiwal, o którym jego założyciel mówił „moje dziecko”, odbył się w kwietniu 2007 roku i nosił nazwę „Bez Barier”. Skąd ta nazwa? Kiedy przygotowywano festiwal trzeba było zdobywać środki, prowadzić rozmowy z ludźmi i kiedy robił to Remigiusz Szuman spotykał się czasami z brakiem zaufania, wątpliwością, że on niewidomy może być wiarygodnym partnerem. Zrozumiał, że festiwal trzeba organizować i dla takiej idei: pokonywania barier mentalnych.

W tym roku organizacją III Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą, oprócz Mosińskiego Ośrodka Kultury zajęło się Mosińskie Towarzystwo Gitarowe, które skupia prawdziwych pasjonatów gitary. Charakter imprezy, zaproszeni goście, zachwycona publiczność, atmosfera prawdziwego święta muzyki – to wszystko złożyło się na opinię, że koncert w Mosinie można porównać do koncertów w Londynie czy Nowym Jorku. Imprezę wsparli: Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Mosinie, Salony Muzyczne RIFF z Warszawy, firmy: INTERTON z Gdyni, STORA ENSO z Mosiny, VARICO, DEVELL oraz Hotel i Restauracja MORENA z Mosiny.

Elżbieta Bylczyńska

Zobacz też:

„Świat, którego nie widzę” Remigiusz Szuman

Napisano przez Elżbieta Bylczyńska opublikowano w kategorii Aktualności, Wywiad, reportaż

Tagi:

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Skomentuj