Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Elżbieta Bylczyńska | środa, 25 cze, 2008 | komentarze 2

Fundacja Bohdana Smolenia: A konie tańczyły kadryla

– Po co nas tu wziąłeś?,  zapytały dzieci, kiedy pierwszy raz przywiózł je do Baranówka na zajęcia z końmi.

– Bo was kocham.

– Nas nikt nie kocha…

I choć to nie jest prawdą, bo te dzieci są szczególnie ukochane przez swoich rodziców, świadczy to niestety o nas wszystkich.

– Ja już na świecie wszystko widziałem, a teraz chciałbym troszeczkę czasu poświęcić dzieciom – wyjaśnia Bohdan Smoleń.

Fundacja Bohdana Smolenia

Ośrodek hipoterapii Baranówko

Najpierw utworzył ośrodek hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych:

– Potem razem z panią Bożenką Mazur, dyrektorem Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mosinie połączyliśmy zajęcia dzieci niepełnosprawnych i dzieci ze wsi, starając się je zintegrować. Są to i zajęcia na basenie, i zajęcia plastyczne i inne.

Na uroczystość inaugurującą działanie Centrum Artystycznego – Akademii Agroturystyki i Rękodzielnictwa do posiadłości Bohdana Smolenia 30 maja br. przybyło wielu gości: władze Wielkopolski i powiatu poznańskiego, znana w Polsce piosenkarka Eleni, Ryszard Kotys, czyli Paździoch, aktor, z którym Smoleń gra w serialu „Świat według Kiepskich”, starosta Jan Grabkowski (Starostwo współpracuje z fundacją), przedstawiciele Rotary Club, Poznań – Puszczykowo, Poznań – Starołęka, które także uczestniczy w projekcie oraz burmistrz Mosiny Zofia Springer, reprezentująca Urząd Gminy Mosina, który jest trzecim patronem przedsięwzięcia.

Nie sposób wymienić wszystkich gości, były po prostu tłumy.

– Będziemy określać ile władzy przypada dzisiaj na metr kwadratowy powierzchni i potem zamierzamy sprawdzić, co z tego wyniknie w praktyce, śmieje się aktor. – Nie mam pewności, czy pobiliśmy już rekord Guinness`a, ale uczeni już to obliczają.

Nie przybyła zaproszona Anna Dymna, przyjechali natomiast przedstawiciele jej fundacji przywożąc dary dla naszych dzieci.

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia

Z zajęć „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia” korzysta 60 dzieci (Mosina, Puszczykowo, Luboń).

Fundacja Bohdana Smolenia - Przemyślenia z drogi

Fundacja Bohdana Smolenia – Przemyślenia z drogi

Bohdan Smoleń

Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka…

Kiedy po raz pierwszy Bohdan Smoleń półtora roku temu opowiadał o niepełnosprawnych dzieciach, które tu przywiózł, najbardziej wzruszające było określenie ich reakcji:

– Tego się nie da opisać, trzeba zobaczyć ten uśmiech dziecka siedzącego na koniu.

Akademia jest częścią projektu „Tacy sami”, który obejmuje przygotowanie dzieci niepełnosprawnych do życia, a później do pracy.

– Dzisiaj jest właśnie otwarcie końcowej części tego projektu, Urząd Miasta w Mosinie przekazał na ten cel świetlicę Baranówko – Sowinki, mamy wsparcie sołectw i oczywiście wsparcie pana Smolenia, wyjaśnia dyrektor OSSW w Mosinie, Bożena Mazur. – Są to zajęcia organizowane przez naszych, nauczycieli i wychowawców dla dzieci Ośrodka i dzieci wiejskich, na tym polega ta integracja. Wspierają nas artyści, panowie: Szabelski, Pilarski, Kubiak, którzy będą prowadzić warsztaty, podpisujemy umowy z Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Wychowania Fizycznego. Zajęcia będą obejmowały: stolarstwo, garncarstwo, wikliniarstwo, plastykę, muzykę.

Sołtys Sowinek Daniel Markowski także jest zaangażowany w działalność na rzecz dzieci z sołectwa, organizuje im wiele zajęć i atrakcji, oczywiście przy nieocenionej pomocy mieszkańców.

Konie tańczyły

Piękny pokaz tańca koni można było zobaczyć w wykonaniu amazonek. Aż trudno było uwierzyć – jak w takt muzyki prowadzone przez młodziutkie dziewczyny zwierzęta po prostu zatańczyły kadryla czy poloneza.

Promienny uśmiech Paździocha

Po części oficjalnej goście udali się na wzgórze, do domu Bohdana Smolenia, który położony jest na skraju lasku. Tam można było skosztować prawdziwych smakołyków przygotowanych przez mamy dzieci, Klarę Kurowską i Lucynę Więziołek (z siostrą).

Pod jednym z drzew stała para – małżeństwo, słychać było rozmowę:

– Przynieś mi proszę to ciasto drożdżowe z rabarbarem, mówiła roześmiana kobieta.

Kiedy podeszłam bliżej zobaczyłam uszczęśliwiony wyraz twarzy i promienne oczy, mężczyzna odwrócił się od żony i z radością pobiegł wykonać „polecenie”.

Był to Paździoch Ryszard Kotys z serialu „Świat według Kiepskich”, ale tej roli nie grał….

Elżbieta Bylczyńska

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (2)

  • Gość
    niedziela, 23 lut, 2014, 22:27:22 |

    PANIE BOGDANIE BARDZO PANA KOCHAMY MAŁGOSIA Z RODZINĄ Z PNIEW

  • mama bliźniaków
    piątek, 4 lip, 2014, 1:13:09 |

    Wspaniali ludzie,niesamowita atmosfera,same pozytywne wraźenia…

Skomentuj