Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | piątek, 16 gru, 2011 | komentarze 3

Spalarnia opon – Nie chcemy tej inwestycji – ciąg dalszy

Mieszkańcy Mosiny i Puszczykowa, którzy 15 grudnia wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami firmy Dudek&Kostek podtrzymali swój stanowczy protest przeciwko powstaniu w Mosinie zakładu recyklingu opon. W podobnym tonie wypowiedzieli się też radni Rady Miejskiej. Przybyło około 200 osób, wśród nich profesorowie UAM w Poznaniu, którzy poparli stanowisko mieszkańców. Burmistrz Zofia Springer zapewniła zebranych, że nie dopuści do powstania tego zakładu.

Spalarnia opon Mosina

Przypomnijmy: na listopadowej sesji RM w Mosinie doszło do pierwszego „starcia” mieszkańców z władzami miasta, po tym jak Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł zapowiadający powstanie spalarni opon na terenie po Swarzędzkiej Fabryce Mebli. Mieszkańcy i radni wyrazili wówczas przekonanie (poparte stanowiskiem Aquanetu i Sanepidu), że inwestycja ta jest wielkim zagrożeniem dla środowiska i ujęcia wody, które znajduje się w niedalekiej odległości. Choć inwestor zapewniał, że nie jest to spalarnia, lecz innowacyjna na skalę światową, bezpieczna technologia recyklingu opon, tzw. pyroliza, nikt nie chciał słyszeć o posadowieniu tej inwestycji na terenie miasta. Rada Miejska wezwała wtedy burmistrza do wycofania z obiegu prawnego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na rzecz inwestora. Burmistrz tłumaczyła radnym, że nie mogła wydać negatywnej decyzji, ponieważ inwestor spełnił wszystkie wymogi prawne.

Na spotkaniu 15 grudnia burmistrz Zofia Springer powiedziała:

 – Musi być zgoda większości z państwa, żeby inwestycja ta nie zaistniała w Mosinie.

W czasie czterogodzinnej dyskusji nie padł ani jeden głos, który by bronił pomysłu powstania w Mosinie tego zakładu.

Więcej na temat spotkania napiszemy w styczniowym numerze naszej gazety. Być może do tego czasu Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyda opinię w tej sprawie. Burmistrz zamierza wycofać się z pozytywnej decyzji i doprowadzić do tego, żeby Urząd ponownie rozpatrywał wniosek inwestora, tym razem w oparciu o protesty mieszkańców i negatywne stanowisko Aquanetu. – Łatwe to nie będzie, musimy znaleźć mocne powody zmiany wcześniejszej pozytywnej decyzji, ale biorę to na siebie, mówi Zofia Springer. (red.)

Zobacz też:

„Nie będziemy kró­li­kami doświad­czal­nymi” Czy w Mosi­nie powsta­nie spa­lar­nia opon?

Tą stronę wyszukiwano za pomocą słów:

 • puszczykowo spalarnia
 • spalarnia opon
 • protest w sprawie spalarni
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.2/10 (Głosujących: 13)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  piątek, 16 gru, 2011, 17:53:35 |

  1:0 dla Mosiny

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo