Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 30 lis, 2011 | komentarze 2

Czy w Mosinie powstanie spalarnia opon?

Nie będziemy królikami doświadczalnymi

Tak gorącej sesji RM w Mosinie chyba jeszcze nie było. Licznie przybyli mieszkańcy zaprotestowali przeciwko planowanej na terenie miasta (po Swarzędzkiej Fabryce Mebli) inwestycji recyklingu opon samochodowych firmy Dudek&Kostek. Innowacyjna technologia, którą firma ta zamierza wprowadzić, polegająca, (mówiąc w skrócie) na przerobie pociętych opon na olej, stal, gaz i węgiel – tzw. pyroliza, do tej pory nie była jeszcze w Polsce stosowana.

Pyroliza to chemiczny rozkład substancji pod wpływem wysokiej temperatury bez dostępu tlenu. Pyroliza jest „procesem trudnym do zbadania a obecne technologie są dopiero w fazie rozwoju”. Wśród publiczności na sesji było wielu inżynierów, chemików, fachowców w tej branży, którzy ze znawstwem przepytywali inwestorów na temat planowanego przedsięwzięcia. Odpowiedzi na pytania radnych i mieszkańców były nie wystarczające i wywoływały jeszcze więcej wątpliwości. Dodatkowe emocje wzbudził fakt, że spółka powstała na potrzeby tej inwestycji w Mosinie, a jej kapitał wynosi tylko 50 tys. zł, choć całość, jak poinformował inwestor, łącznie z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej to kwota rzędu 40 milionów zł. Głośne, negatywne reakcje wywołała też informacja, że patenty na technologię, która ma być zastosowana w Mosinie, i których autorami są panowie Kostek, ojciec i syn, są dopiero złożone – w USA i w UE, a firma jeszcze nimi nie dysponuje. Sala protestowała, (utrudniając momentami prowadzenie dyskusji) i skandując: „Nie chcemy tej inwestycji, nie będziemy królikami doświadczalnymi”. Wszyscy zgodnie podkreślali, że inwestycja jest zagrożeniem dla środowiska (m.in. z tego powodu negatywną opinię wydał Aquanet –  ujęcie wody – i Sanepid).

Spalarnia opon

I mieszkańcy i radni wyrazili ubolewanie, że o planach utworzenia tego zakładu dowiedzieli się z gazet – kilka dni wcześniej Gazeta Wyborcza opublikowała tekst, mówiący o tym, że w Mosinie powstanie spalarnia opon (notabene, część czasu sesyjnego spotkania przeznaczono na wyjaśnienie, że to nie będzie spalarnia, a innowacyjna technologia, którą chcą zastosować inwestorzy jest całkowicie bezpieczna).

Radni opozycyjni zarzucili Burmistrzowi brak informacji na ten temat i brak konsultacji społecznych przed wydaniem przez Urząd pozytywnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Władze tłumaczyły się tym, że zgodnie z obowiązującym prawem wydają rocznie różnym firmom kilkaset decyzji i wszystkie są dostępne w BIP i obwieszczeniach. Że nikt (a każdy ma do tego dostęp) nie złożył stosownych pism, które spowodowałyby dyskusję na ten temat. Na tym tle doszło do ostrego sporu. Jedni twierdzili, że informacja była, drudzy, że nie. Nikogo też nie przekonały argumenty, że dla tego terenu od 2006 roku obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, jako terenu aktywizacji gospodarczej i burmistrz musi przestrzegać przepisów.

Opozycja zarzuciła władzy działanie na szkodę mieszkańców. Ostatecznie, po czterech godzinach burzliwej dyskusji i wysłuchaniu indywidualnych wystąpień mieszkańców, wszyscy radni porozumieli się i wyrazili wspólne stanowisko w tej sprawie: „…Radni Rady Miejskiej są przeciwni lokalizacji planowanej inwestycji i zwracają się do Burmistrza o wycofanie z obiegu prawnego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na rzecz firmy Dudek&Kostek”. Czy firma powstanie w Mosinie?

Burmistrz Zofia Springer odpowiada:

– Działam zgodnie z obowiązującym prawem…

Więcej na ten temat w grudniowym wydaniu naszej gazety. (eb)

Zobacz też:

Nie chcemy tej inwe­sty­cji – ciąg dalszy

Sesja Rady Miejskiej w Mosinie, podczas której omówiono zagadnienia związane z budową spalarni opon

Sesja Rady Miejskiej w Mosinie, podczas której omówiono zagadnienia związane z budową spalarni opon

Na sesję w sprawie spalarni opon przybyło liczne grono mieszkańców

Na sesję w sprawie spalarni opon przybyło liczne grono mieszkańców

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • MK
    wtorek, 13 gru, 2011, 19:36:38 |

    Pani Elżbieto, byłam na sesji i calkowicie się z Pani relacją zgadzam. Tak własnie było jak Pani napisała. Serdecznie pozdrawiam

Skomentuj