Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Elżbieta Bylczyńska | czwartek, 15 mar, 2012 |

Leader School – Można na nich polegać

Aneta i Marcin Tobysowie szkołę językową Leader School prowadzą w Mosinie od siedmiu lat. Niejednokrotnie pisaliśmy o tej wspaniałej placówce, zarówno pod względem osiągnięć w nauczaniu jak i kadry – pracują tu ludzie z całego świata.

Aneta Tobys uczy języków – niemieckiego i angielskiego, Marcin Tobys jest doskonałym menadżerem. W ostatnim czasie siedziba firmy została przeniesiona z Pl. 20 Października na ulicę Leszczyńską (na zdjęciu). Jest to już własny budynek (do tej pory szkoła znajdowała się w wydzierżawionych pomieszczeniach), do czego przyczynił się właśnie Marcin Tobys, który z odwagą podjął się inwestycji na dużą skalę, pomimo trudnych czasów. Zaciągając spory kredyt w banku, przystąpił do budowy i zrealizował projekt naprawdę imponujący. Szkoła mieści się na piętrze, dół – 165 m. kw. powierzchni czeka na zagospodarowanie (wydzierżawienie).

Państwo Tobysowie mają troje dzieci, dwóch synów i córkę. Są przykładem świetnej, współczesnej katolickiej rodziny, dla której zasady wiary, etyka, moralność to wartości, wyznaczające ich postawę w codziennym życiu. Są ludźmi, na których można polegać, o wielkiej kulturze i takcie. Nie boją się wyzwań, są bardzo pracowici, kochają to, co robią, idą przez życie ufając Bogu i Bożej opatrzności…

Nowa siedziba

Spotkaliśmy się w nowej siedzibie, w rozmowie uczestniczyli nauczyciele – Ester z Zimbabwe i Lukas z Brazylii.

Ester to miła, ciemnoskóra nauczycielka języka angielskiego, studiuje w Poznaniu dietetykę. Ma duże poczucie humoru, jej twarz zawsze jaśnieje uśmiechem. Dzieci i uczniowie ją uwielbiają. Zna język polski, posługuje się nim swobodnie, żartuje po polsku i zna już wiele polskich żartów. Ma w sobie tyle ciepła, promieniuje nim, aż chciałoby się ją uściskać za tą radość życia, spokój i pogodę ducha.

– Przyjechałam do Polski, żeby tutaj studiować dietetykę, został mi jeszcze rok, ale nie wiem, kiedy wrócę do swojego kraju, opowiada Ester.

Zapytana o Zimabwe – śmieje się, że u nich jest trochę cieplej.

– Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej. W moim kraju jest duża korupcja, mamy jednego od 31 lat prezydenta. Bogaci ludzie są bardzo bogaci, a biedni – bardzo biedni i żyją w ubóstwie.

O Polakach na tle innych narodowości mówi – wspaniali ludzie, ale trochę za często narzekają.

– U nas ludzie, którym wiele brakuje potrafią się bardzo cieszyć tym, co mają.

Lukas nauczyciel języka angielskiego do Polski przyjechał dziesięć dni temu z Brazylii, za swoją dziewczyną Mają – Polką. Mieszka w Poznaniu. W dniu, w którym zaczynał pracę w Leader School został zaproszony do klasy, gdzie zamiast lekcji czekał go wywiad do gazety. Nie zna jeszcze polskiego, był trochę speszony, szybko jednak rozluźnił się i zaczął z uśmiechem opowiadać o sobie. Zdradził nam, że nie było mu ciężko opuścić swój kraj, na co rozmówcy zareagowali śmiechem i stwierdzeniem:

– Och, to musi być w Mai bardzo zakochany…

– Brazylia jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem kultury i pięknym, mówi Lukas. Pochodzi z Sao Paulo, włada językiem angielskim, portugalskim i hiszpańskim.

– Spodziewałem się spotkać chłodnych ludzi, a okazało się, że Polacy są bardzo serdeczni, mili, uczynni, dobrze czuję się wśród was. Brakuje mi za to bardzo ciepłej pogody, jest mi okropnie tutaj zimno, przyjechałem z ciepłego kraju i temperatura w Polsce wydaje mi się strasznie niska.

Zdążył już polubić polską kuchnię, bigos, pączki i pierogi (Ester także) do swojego jadłospisu dołączyłby jednak chętnie fasolę i ryż.

– Polacy nie znają potraw złożonych z fasoli i ryżu, z tym, że ryż w Brazylii jest zupełnie inny.

Liczba uczniów z roku na rok w Leader School Mosina wzrasta, naucza się tu obecnie kilku języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, japońskiego a ostatnio norweskiego. Ciekawostką jest fakt, że uczą się tu już dwu letnie dzieci.

Budynek Leader School

Budynek Leader School

Kadra Leader School

Kadra Leader School

Napisano przez Elżbieta Bylczyńska opublikowano w kategorii Aktualności, Lokalni przedsiębiorcy, Mosina

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Skomentuj