Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Justyna Bryske | środa, 25 lis, 2015 |

Przytulisko przeniesiemy do ZUK- u

Mosińscy radni zagłosowali za wprowadzeniem zmian do uchwały z 2010 r. o utworzeniu spółki ZUK. Chodzi m. in. o powierzenie ZUK-owi wyłapywania zwierząt i zapewnienia im opieki (w ramach zadań własnych).

Na nadzwyczajnej XXI sesji Rady Miejskiej w Mosinie burmistrz Jerzy Ryś mówił o przenosinach przytuliska z ul. Krotowskiego:

– Przytulisko przeniesiemy zgodnie z wcześniejszymi założeniami do ZUK-u. Nie możemy dłużej go utrzymywać w dotychczasowej lokalizacji. Wskazuje na to już samo otoczenie. Otrzymaliśmy wstępną wycenę przytuliska. Kolejne wyceny dały nam kwotę 50 tys. zł, przy czym znalazły się w niej koszty likwidacji dotychczasowego.

Radni dopytywali burmistrza o to, jak będzie wyglądała kwestia wyłapywania zwierząt i kto się tym zajmie.

– Jeśli chodzi o wyłapywanie psów czy kotów – mówił dalej burmistrz – chcielibyśmy, aby ta czynność była zagwarantowana w czynnościach wykonywanych przez spółkę ZUK. To jest tylko otwarcie możliwości i nie oznacza, że spółka będzie to robiła. W wielu gminach wyłapywanie zwierząt prowadzi straż miejska. Według znanych nam zapisów w prawie jednostka ta nie ma możliwości, aby te czynności prowadzić, ale je prowadzi. Badamy więc raz jeszcze kontekst formalno-prawny, czy nie za wcześnie zrezygnowaliśmy z takiej możliwości, ażeby straż miejska mogła mimo wszystko wyłapywać zwierzęta. Mamy kilku strażników miejskich do tego przeszkolonych. To wszystko rozważamy.

Przytulisko w Mosinie - pies

Przytulisko w Mosinie – pies

Burmistrz stwierdził też, że niemożliwe jest to, aby schronisko w Skałowie wyłapywało zwierzęta. Powodem są odległości i za mały budżet schroniska.

– Każda gmina musi zabezpieczyć środki na budowę przytuliska, w którym zwierzęta będą trzymane do czasu znalezienia się właściciela, wykonania chipowania, podstawowych zabiegów – powiedział burmistrz – i na propagowanie problemu bezdomności zwierząt po to, aby sens miało budowanie schroniska.

– W listopadzie toczyły się też pierwsze rozmowy o tym, aby utworzyć wspólne przytulisko w Łęczycy dla gminy Mosina, Komorniki i dla Puszczykowa. Pomysł jednak nie doszedł do skutku. Stąd ZUK to jedyne rozwiązanie, jeśli chodzi o lokalizację przytuliska, powiedział burmistrz. (jb)

Napisano przez Justyna Bryske opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Skomentuj