Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 20 paź, 2016 | 1 Komentarz

Tak niewiele trzeba, by pomagać innym – moda na wolontariat w gimnazjum w Pecnej

Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pecnej w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiło do realizacji dwóch projektów „Wolontariat z Klasą” Stowarzyszenia CREO oraz „Nasze Zasady Twoje Bezpieczeństwo” Fundacji Pro Familia Mea.

Projekt „Wolontariat z klasą” jest kontynuacją działań z poprzednich edycji – projektu: „WOLONTARIAT Z KLASĄ – budowanie szkolnych klubów wolontariatu (SKW) szansą na zwiększenie aktywności obywatelskiej młodzieży z Poznania i pow. poznańskiego” oraz „Wolontariat z klasą – program rozwoju aktywności społecznej gimnazjalistów. Patronat honorowy nad projektem „Wolontariat z Klasą” objął Wielkopolski Kurator Oświaty. Działania Fundacji w ramach Projektu  „Nasze Zasady – Twoje Bezpieczeństwo” uzyskały rekomendacje Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Wolontariat – bo tak niewiele trzeba, by pomagać innym.

Projekt „WOLONTARIAT Z KLASĄ” powstał w odpowiedzi na problem związany z ograniczoną aktywnością społeczną wśród nastolatków. Dzięki projektowi uczniowie mogą przekonać się, jak wiele można zyskać pomagając innym oraz jak wiele dobrego można zdziałać pracując w grupie. Praktyczne ćwiczenia na symulatorze starości oraz wózku inwalidzkim (spotkanie prowadził przedstawiciel Stowarzyszenia Centrum Promocji Inicjatyw Społecznych CREO – Pan Ryszard Michalski) zwracają uwagę młodych ludzi na przeszkody, z którymi codziennie borykają się seniorzy oraz osoby niepełnosprawne. Uczestnicząc w projekcie, młodzież mogła rozwijać swoją wiedzę na temat działalności wolontariatu jak i aktywnie uczestniczyć w zajęciach pracując w grupach. Młodzi ludzie uwrażliwili się również na tematy związane z osobami starszymi bądź niepełnosprawnymi. Pan Ryszard pokazał również uczniom, jak wszechstronna może być działalność wolontariatu. W ramach projektu ” Wolontariat z klasą” w Naszym Gimnazjum odbyło się także spotkanie członków wolontariatu, którzy mieli szansę uczestniczyć w zajęciach pod hasłem „Szacun dla wszystkich”. Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

wolontariusze z Pecnej podczas warsztatów

wolontariusze podczas warsztatów

To nie wszystko. Fabryka Aktywności Młodych FAM ogłosiła VI edycję konkursu „Poszukiwany Poszukiwana” w kategorii na: ,,Animatora Aktywności Młodych, Wolontariusza i grupę wolontariacką roku szkolnego 2015/2016”. Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pecnej znalazło się wśród Laureatów konkursu w kategorii „Grupa Wolontariacka”. Celem konkursu było pokazanie
i nagrodzenie najbardziej aktywnych Animatorów pracujących z młodzieżą i wolontariuszy w każdym z województw. Prócz wyróżnienia najlepszych Animatorów, Wolontariuszy i grup wolontariackich chcemy w pozytywnym świetle promować wolontariat, pokazywać jego zalety i tworzyć MODĘ NA WOLONTARIAT, a chętnych do działania nam nie brakuje.

projekt - dopalacze

projekt – dopalacze

Start projektu „Nasze Zasady, Twoje Bezpieczeństwo” w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pecnej

Od września 2016 r. Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pecnej przystąpiło  do projektu „Nasze zasady, Twoje bezpieczeństwo”, prowadzonego przez Fundację Pro Familia Mea. Celem projektu jest ograniczanie dystrybucji narkotyków i tzw. dopalaczy wśród młodzieży. Coraz więcej młodych ludzi sięga po narkotyki. Niebezpieczne substancje obecne są
w szkołach, gdzie młodzież powinna być przed nimi chroniona. Projekt zakłada m.in. stworzenie zespołów, które będą monitorowały szkoły – w ich skład wejdą m.in. psy wyszkolone do wykrywania dopalaczy i narkotyków w szkołach. Na terenie szkoły zostaną przeprowadzone akcje z udziałem specjalnie szkolonych psów, które potrafią rozpoznawać zapach narkotyków i dopalaczy oraz skutecznie wskazywać osoby, które miały kontakt z substancjami odurzającymi. Psy, prowadzone przez doświadczonych detektywów, będą pojawiać się w szkole w określonych dniach, ale nasi uczniowie nie będą o tym uprzedzani. Patrole otrzymają możliwość swobodnego poruszania się po terenie szkoły. Psy są tak wyszkolone, że z ich strony nie grozi uczniom żadne niebezpieczeństwo, zachowują się bardzo łagodnie. Dodatkowo według założeń tego projektu teren szkoły i jej okolice będą obserwowane przez drony. Analiza tego typu monitoringu może mieć wielkie znaczenie dla ustalenia tożsamości dystrybutorów niebezpiecznych substancji. Chcemy, aby nasza młodzież wiedziała, że cały czas nad nimi czuwamy. Podejmiemy wszelkie działania, aby nie dopuścić do tego, aby nasi uczniowie mieli jakikolwiek kontakt z substancjami odurzającymi (na szczęście do tej pory „problem narkotykowy” nie pojawił się w naszej szkole). Program „Nasze Zasady – Twoje Bezpieczeństwo” ma na celu wyeliminowanie tych szkodliwych substancji ze szkół i otoczenia.

Magdalena Grosy

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

 • O naprawie Kotpospolitej
  sobota, 22 paź, 2016, 18:19:24 |

  Dobra inicjatywa, zwłaszcza w czasach obecnych, w których nasza młodzież mocno się stacza.
  „I tylko onym świecidełka w głowie! i drogie futra! i samochody! i imprezy aż po świt!
  i kocia muzyka! i mleka wyskokowe! i karmy odurzające! A jasnym jest przecie,że takie
  będą Kotpospolite jakie ich kociąt chowanie!”
  Andrzej Kot-Modrzewski „O naprawie Kotpospolitej”

Skomentuj