Józef Rufin Wybicki – bo znać wypada naszego sąsiada!
Rok 2017 jest dla mieszkańców Wielkopolski okazją do propagowania postaci Józefa Rufina Wybickiego – autora słów polskiego hymnu, który niemal 39 lat spędził w Manieczkach.
W tym roku obchodzimy 90. rocznicę wybrania Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski (26 lutego), 195. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego (10 marca), 220. rocznicę napisania hymnu (między 16 a 19 lipca) i wreszcie – 270. rocznicę urodzin tego wybitnego Polaka (29 września).
W związku z tym uczniowie Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pecnej (wioski położonej około 15 km od Manieczek) rozpoczęli realizację projektu: „Józef Rufin Wybicki – bo znać wypada naszego sąsiada”. Pierwszym zadaniem, z którym się zmierzyli, był wielkoformatowy komiks ścienny, ilustrujący najważniejsze wydarzenia z życia autora hymnu. Powstał on na zajęciach, które odbywały się w trakcie zimowych ferii. Następnie uczniowie klas Ia i Ib, pod opieką mgr Elżbiety Węglewskiej stworzyli mniejszą wersję pierwowzoru.
Kolejnym zadaniem, z którym zmierzą się uczniowie gimnazjum, będzie przygotowanie fragmentów dramatycznych z repertuaru literackiego Józefa Wybickiego.
Komiks – str. 1
Komiks – str. 2
Komiks – str. 3
Komiks – str. 4
(źródło: Gimnazjum w Pecnej)
Wasze komentarze (6)
Ciekawe, ile osób wie, że Wybicki tyle lat mieszkał w Manieczkach… 🙂 Poza tym – interesujący projekt, nieszablonowa forma edukacji.
Juz wiemy skąd w Polsce tak popularne jest techno – bo kojarzy się z Manieczkami i hymnem narodowym! 🙂
Szkoda tylko, że dwór Wybickiego wraz z przyległym parkiem w Manieczkach popada w ruinę
Bardzo fajna koncepcja i super wykonanie – chętnie zobaczyłabym wersję oryginalną na papierze.
W MUZEUM HYMNU NARODOWEGO
W BĘDOMINIE na Kaszubach,gdzie urodził się Józef Wybicki.
tak WYBICKI wielki czlowiek i polak w Mosinie jest nawet ulica jego im.Manieczki”troche” jeszcze jest natomiast w Brodnicy jest grob STRASZNY STAN….