Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | niedziela, 15 mar, 2020 |

Zakończyła się kwarantanna uczniów przebywających w północnych Włoszech

Zakończyła się dwutygodniowa kwarantanna uczniów, przebywających od 9 do 27 lutego na praktykach zagranicznych we włoskim mieście Rimini.

– Informuję, że w dniu 11 marca br. zakończyła się dwutygodniowa kwarantanna domowa uczniów i nauczycieli, którzy przebywali w Rimini. Przekazuję informację, że u żadnego z uczestników wyjazdu nie zostały w tym czasie zaobserwowane objawy zarażenia koronawirusem. – poinformował Paweł Zawieja Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

Uczniowie wyjechali do Rimini 9 lutego. Do Polski wrócili 27 lutego przed zaplanowanym terminem. Przedwczesny powrót spowodowany był rozprzestrzeniającym się w północnych Włoszech zagrożeniem zarażenia koronawirusem. Przed wjazdem do Mosiny opiekunowie dokonali w autobusie przeglądu stanu zdrowia uczestników wyjazdu i u nikogo nie stwierdzili występowania objawów zarażenia.

Uczniami zaopiekowali się wówczas ich rodzice, a nauczyciele udali się bezpośrednio do swoich domów. – Uczniowie oraz nauczyciele, którzy przebywali we Włoszech do 8 marca nie będą pojawiać się w szkole. – Zostali oni poinformowali o konieczności ograniczenia do minimum kontaktów z otoczeniem zewnętrznym. – zapewniał wówczas Paweł Zawieja. Zasada ta dotyczyła również nauczycieli, którzy wrócili z uczniami.

W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej i komunikatem Starosty Poznańskiego z dnia 11 marca Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, podobnie jak inne placówki oświatowe został zamknięty do 25 marca. Ograniczone zostało do niezbędnego wychodzenie z domu i kontakty z rówieśnikami.

– Zawieszenie zajęć lekcyjnych od 12 do 25 marca, to nie dodatkowe ferie. Przerwa w zajęciach spowodowana jest koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. – czytamy w komunikacie ZS

Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego zostały wprowadzone specjalne działania zapobiegawcze takie jak ograniczenie przemieszczania się czy czasowe wyłączenie z funkcjonowania niektórych instytucji i zakładów.

Wprowadzone zostały ograniczenia:

  • pełne przywrócenie granic, strzeżonych przez straż graniczną i wojsko, przekraczanie granic możliwe tylko na wyznaczonych przejściach;
  • Polacy i cudzoziemcy wracający do pracy do Polski będą poddani 14-dniowej kwarantannie;
  • pozostali cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do kraju;
  • wstrzymanie zagranicznych połączeń lotniczych i kolejowych (poza czarterami, którymi Polacy będą wracali do kraju);
  • ruch samochodowy Polaków wracających do kraju zostanie utrzymany (tylko przez wskazane przejścia);
  • ruch wewnątrz kraju będzie się odbywał bez zmian;
  • przepływ towarów zostaje utrzymany;
  • zamknięte galerie handlowe (poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami);
  • zawieszenie działalności restauracji, kawiarni, kasyn, pubów, kasyn, etc. (możliwa opcja „na wynos” lub „na dowóz”);
  • zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób (w tym religijnych, ale też prywatnych).

Ministerstwo zdrowia wdrożyło też ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie odbywa się często w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu – bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie.

źródło: Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie (komunikat dyrektora szkoły), policja, Ministerstwo zdrowia

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj