Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 23 wrz, 2022 | komentarze 4

Most w Rogalinku będzie nosił imię byłego prezydenta

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Mosinie, w dniu 29 września, radni podejmą decyzję w sprawie nadania nazwy nowemu mostowi w Rogalinku. Z trzech propozycji wybrano na patrona prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego.

Do burmistrza wpłynęły trzy propozycje nazwy dla nowopowstałego mostu: imienia Pawła Edmunda Strzeleckiego, Stanisława Mikołajczyka oraz prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego. Most leży na terenie gminy Mosina oraz miasta Puszczykowo, dlatego decyzja o jego nazwie musi zostać podjęta wspólnie przez Radę Miasta Puszczykowo oraz Radę Miejską w Mosinie. 23 sierpnia puszczykowscy radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali nadanie mostu imienia byłego prezydenta RP. Teraz czas na decyzję radnych z Mosiny.

Życiorys Edwarda Bernarda Raczyńskiego nierozerwalnie związany jest z okolicą Rogalinka. Polityk, dyplomata, a przede wszystkim prezydent RP na uchodźstwie w latach 1979-1986 założył pod koniec 1990 roku Fundację im. Raczyńskich w Poznaniu, przekazując jej pałac i park w Rogalinie, Galerię Rogalińską przy Muzeum Narodowym oraz prawa do majątku ziemskiego wokół pałacu i łąk rogalińskich. Po śmierci, w 1993 roku, został pochowany w krypcie rodowej pod kościołem p.w.  świętego Marcelina w Rogalinie.

Nowa przeprawa przez Wartę w Rogalinku (most)

Nowa przeprawa przez Wartę w Rogalinku (most)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Ryszard
  piątek, 23 wrz, 2022, 13:14:29 |

  Brawo za tak rozsądną propozycję bo w dzisiejszych czasach to nie jest takie oczywiste a miejsce i wyjątkowy oraz zasłużony człowiek z nim związany bardzo ze sobą pasują .
  Jeszcze raz brawo, bo jako rodowity mosiniak jestem z tego dumny.Bo Rogalin i Raczyńscy to perła naszego regionu.I myślę że radni też będą tego zdania.

 • Gość
  poniedziałek, 26 wrz, 2022, 16:44:35 |

  Czy ten most będzie oświetlony?
  Nie ma na nim żadnych latarni…
  Tak miało być?
  I kamery jakieś by się przydały.
  Jakieś dwa tygodnie temu po ciągu pieszo rowerowym na moście jechali motocykliści na terenowych motocyklach.
  Pomimo pieszych i rowerzystów.

  • mieszkaniec
   piątek, 30 wrz, 2022, 0:09:55 |

   jeszcze do tego przypisaną lotną brygadę policji, rogatki z dwóch stron, drony i kolczatki :/

   Z drugiej strony, skoro rowerzyści mogą jeździć po drodze pomimo ścieżki rowerowej, to w sumie rozumiem tych motocyklistów.

 • Mieszkaniec
  piątek, 30 wrz, 2022, 0:10:24 |

  A swoją drogą, to most i każde inne ustrojstwo musi mieć zawsze jakąś nazwę czy patrona?

Skomentuj