Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 8 sie, 2023 |

Mosińska Kolej Drezynowa ma już 10 lat!

W najbliższą sobotę, 12 sierpnia, Mosińska Kolej Drezynowa w związku ze swoim 10. jubileuszem istnienia zaprasza na wystawę do Galerii Sztuki w Mosinie. Mamy ogromną przyjemność objąć to wydarzenie patronatem medialnym.

Linia kolejowa 361 Puszczykówko – Ludwikowo działała od 1912 roku. Swoje lata największej świetności przeżywała w okresie międzywojennym, gdy stanowiła najbardziej uczęszczaną linią kolejową w województwie poznańskim. Tłumy turystów, letników, a przede wszystkim mieszkańców Poznania wyruszało na odpoczynek nad wody Jeziora Góreckiego, by zaznać kąpieli i odpocząć na łonie natury. Po wojnie, w 1945 roku linia zmieniła nazwę na Puszczykówko – Osowa Góra, ponownie zyskując na popularności. W połowie lat 50. w celu ochrony unikatowych terenów utworzono Wielkopolski Park Narodowy. Tym samym zamknięto kąpielisko nad Jeziorem Góreckim, a co za tym idzie, popularność trasy kolejowej zaczęła maleć. Ostatni kurs na linii przejechał 1 października 1999 roku, miejsce opustoszało, a z roku na rok budynek stacji Osowa Góra oraz tory coraz bardziej niszczeć pod wpływem ekspansji bujnej zieleni.

Sto lat (!) po utworzeniu linii kolejowej prywatna inicjatywa Mosińskiej Kolei Drezynowej dała nowe życie temu wyjątkowemu miejscu. Gmina Mosina zyskała atrakcję, która jest unikatowa na skalę kraju: została dwukrotnie uhonorowana przez samorząd powiatu poznańskiego certyfikatem Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego, znajdując się w folderach turystycznych tuż obok pałacu w Rogalinie i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Więcej o wskrzeszeniu linii 361 pisaliśmy w 2013 roku.

W najbliższą sobotę, 12 sierpnia o godzinie 17 w Galerii Sztuki w Mosinie odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej linii kolejowej 361 oraz działalności Mosińskiej Kolei Drezynowej. Na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcia historyczne, a także współczesne, począwszy od chwili, gdy drezyny przyjechały z odległego Sianowa na Kaszubach na stację Mosina Pożegowo w 2013 roku. Prezentowane będą również udokumentowane zdjęciami przejazdy drezynami na przestrzeni minionych 10 lat. Specjalnie na okoliczność jubileuszu inicjatywą MKD zorganizowany został cykl sesji fotograficznych, stylizowanych na lata 20-te XX wieku pomiędzy Dworcem Letnim w Poznaniu (skąd historycznie biegła trasa do Osowej Góry), poprzez Puszczykowo, Mosinę, aż do stacji końcowej.

Wystawa wzbogacona zostanie makietą z poruszającym się po niej miniaturowym pociągiem oraz artefaktami kolejowymi z kolekcji Mateusza Krześlaka. Wystawę w Galerii Historycznej można będzie obejrzeć do 2 września.

Plakat - Mosińska Kolej Drezynowa ma 10 lat!

Plakat – Mosińska Kolej Drezynowa ma 10 lat!

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj