Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 21 sie, 2023 |

Zegar zabytkowego dworca w Puszczykowie przejdzie renowację

Zapadła decyzja w sprawie remontu zabytkowego dworca przy ul. Wczasowej 1. Drewniany budynek, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych Puszczykowa, otrzyma dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Przy peronie nr 1 stacji Puszczykowo znajduje się zabytkowy budynek dworca kolejowego z charakterystyczną wieżą zegarową, z przełomu XIX i XX wieku. Od tego obiektu rozpoczął się rozwój i budowa miasta Puszczykowa. W 1983 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. Fasada od strony peronu jest wizytówką miasta, a budynek jedną z największych atrakcji turystycznych Puszczykowa. W 2019 roku, dzięki dofinansowaniu z budżetu powiatu, zakończono renowację dworca. Dokonano renowacji drewnianej konstrukcji wieży zegarowej oraz okien, wyremontowano kominy, instalację odgromową i elektryczną, a całość prac zakończyła, prowadzona w kilku etapach, renowacja elewacji zewnętrznej. Obecnie mieści się tutaj restauracja „Lokomotywa”.

Dzięki pozytywnej decyzji Prezesa Rady Ministrów, ten niezwykły obiekt zostanie poddany kolejnemu remontowi. Jednym z najważniejszych planów jest naprawa oryginalnego mechanizmu zegara w drewnianej wieży. Ten unikalny element architektury ma ogromne znaczenie dla dziedzictwa historycznego Puszczykowa. Dodatkowo, w ramach dofinansowania zostanie wymieniony system ogrzewania, na taki, który jest dostosowany do potrzeb drewnianej konstrukcji obiektu. – Planowane prace przy zabytku to naprawa oryginalnego mechanizmu zegara w drewnianej wieży oraz zmiana systemu ogrzewania budynku na dostosowany do potrzeb drewnianej konstrukcji obiektu – poinformowali urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Puszczykowie.

Remont zabytkowego dworca przy ul. Wczasowej 1 w Puszczykowie” otrzymało promesę wstępną (potwierdzenie gotowości finansowania inwestycji)). To oznacza, że projekt zostanie dofinansowany ze środków publicznych, a jego realizacja stanie się możliwa. Jednak, zanim te fundusze zostaną przekazane, projekt musi spełnić określone warunki zawarte w promesie wstępnej. Koszt prac został oszacowany na kwotę 149 900 zł przy dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na poziomie 98% i udziale własnym 2%.

Warto podkreślić, że projekt „Remont zabytkowego dworca przy ul. Wczasowej 1 w Puszczykowie” został wybrany do dofinansowania jako jedyny z dziesięciu wniosków złożonych przez Miasto Puszczykowo w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w marcu tego roku.

Remont zabytkowego dworca przy ul. Wczasowej 1 w Puszczykowie to nie tylko przywrócenie blasku tej historycznej budowli, ale także inwestycja w przyszłość miasta. To krok w kierunku zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, który cieszy zarówno mieszkańców Puszczykowa, jak i miłośników historii, w szczególności fanów kolejnictwa.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Puszczykowie po remoncie

Charakterystyczną wieża zegarowa, z przełomu XIX i XX wieku doczeka się renowacji. Zabytkowy dworzec kolejowy w Puszczykowie

Zabytkowy dworzec kolejowy w Puszczykowie po remoncie

Zabytkowy dworzec kolejowy i zegar w Puszczykowie po remoncie w 2019 roku

zabytkowy dworzec w Puszczykowie

Zabytkowy dworzec kolejowy i peron w Puszczykowie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj