Bieliki mają „pełne szpony roboty”. Radość i przestroga z Wielkopolskiego Parku Narodowego

Wielkopolski Park Narodowy po raz kolejny potwierdza, że jest ostoją dzikiej przyrody, również tej największej i najbardziej majestatycznej. Jak informuje WPN, w tym sezonie lęgowym bieliki wyjątkowo intensywnie zajęte są opieką nad potomstwem.

„- W tym roku nasze bieliki mają pełne szpony roboty by wykarmić liczne potomstwo” – przekazuje park w jednym z najnowszych wpisów na swoim profilu społecznościowym. To nie tylko powód do dumy, ale także sygnał, że środowisko naturalne w granicach parku funkcjonuje w zdrowej równowadze.

Bielik – symbol polskiej przyrody i jeden z największych ptaków drapieżnych w Europie – od lat znajduje w granicach parku dogodne warunki do gniazdowania. „- Cieszymy się bardzo, że te piękne, duże drapieżniki, znajdują w Wielkopolskim Parku Narodowym odpowiednie warunki, by zakładać tu gniazda i wychowywać kolejne pokolenia królujące na naszym niebie” – podkreśla Kamil Karaśkiewicz z Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Choć obecność bielików to powód do dumy, to ich obecność wiąże się też z pewnym ryzykiem, zwłaszcza dla właścicieli zwierząt domowych. W naturalnym jadłospisie tych ptaków znajdują się bowiem także ssaki, w tym… koty. „- W menu znajdują się też koty, warto więc pilnować swoich pupili i nie wypuszczać ich bez opieki!” – ostrzega WPN.

Bieliki w Wielkopolskim Parku Narodowym
Gniazdo Bielików w Wielkopolskim Parku Narodowym; fot. Krzysztof Nowacki (WPN)

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Korki na wjeździe do Mosiny drogą wojewódzką nr 430 (Szosa Poznańska)

Drugi start obwodnicy Mosiny. Gmina ponownie szuka projektanta

Gmina Mosina ponownie ogłosiła przetarg dotyczący przygotowania dokumentacji dla drugiego etapu obwodnicy Mosiny w ciągu …

Dodaj komentarz