Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 25 kwi, 2017 |

60-lecie Wielkopolskiego Parku Narodowego

W dniu 24 kwietnia w sali konferencyjnej hotelu Poznańskiego w Luboniu odbył się jubileusz z okazji 60 – lecia istnienia Wielkopolskiego Parku Narodowego. W spotkaniu uczestniczyło liczne grono osób związanych z Parkiem: dyrektorzy parków narodowych z całej Polski, przedstawiciele ministerstwa, pracownicy WPN, przedstawiciele Rady Naukowej, Lasów Państwowych, instytucji ochrony przyrody i lokalnych podmiotów współdziałających z Parkiem, a także przedstawiciele lokalnych władz gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, w tym liczne grono władz samorządowych gminy Mosina oraz Puszczykowa. W spotkaniu uczestniczył też starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski.

Jubileusz 60 – lecia rozpoczął się od uroczystej Mszy św. w Kościele pw. Matki Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita Lwowski Mieczysław Mokrzycki. Dalsze uroczystości odbywały się w hotelu Poznańskim w Luboniu.

Jubileusz WPN - zaproszenie goście

Jubileusz WPN – zaproszenie goście

Uroczystości przewodził dyrektor WPN Adam Kaczmarek oraz Przewodniczący Rady Naukowej Piotr Trojanowski. To właśnie do tych osób kierowane były liczne podziękowania za współpracę od przybyłych gości.

„Park rodził się w trudnym momencie historycznym.”

Dyrektor WPN - Adam Kaczmarek przy mikrofonie - przemówienie

Dyrektor WPN – Adam Kaczmarek

Licznie przybyłe władze samorządów lokalnych podkreślały, że współpraca gmin przylegających do WPN z Parkiem układa się bardzo dobrze.

– Chciałabym podziękować za bardzo udaną współpracę, pogratulować wielu osiągnięć i powiedzieć, że dla nas, mieszkańców Puszczykowa WPN jest naszym wielkim dobrodziejstwem. Są to nasze zielone płuca. Dzięki temu mieszkańcy Puszczykowa mogą żyć w bardzo komfortowych warunkach. – Małgorzata Hempowicz, przewodnicząca Rady Miejskiej Puszczykowa.

Jubileusz WPN - podziękowania

Jubileusz WPN – podziękowania

Nie zabrakło też słów m.in od organizatora ostatniej  imprezy biegowej pn. Król Parku,  Waldemara Demutha:

Było to największe sportowo-logistyczne przedsięwzięcie w Wielkopolskim Parku Narodowym. Jako gmina Mosina podjęliśmy się tego wyzwania. Było to wielkie przeżycie i wielkie emocje z szacunkiem do przyrody. Myślę, że sprostaliśmy temu zadaniu wspólnie, dzięki temu, że WPN jest otwarty na kulturę fizyczną. A jest to nie jedyny bieg organizowany wspólnie z WPN na jego terenie. 

Jubileusz WPN - Waldemar Demuth

Jubileusz WPN – Waldemar Demuth

Z okazji 60 lat działalności WPN nie zabrakło też licznych nagród i medali dla osób związanych z Parkiem oraz długoletnich jego pracowników.

Jubileusz WPN - orkiestra

Jubileusz WPN – orkiestra

Podczas uroczystości wygłoszono też następujące referaty:

  • „60 lat Wielkopolskiego Parku Narodowego” mgr inż. Krzystof Kanas
  • „Dynamika flory roślin naczyniowych Wielkopolskiego Parku Narodowego” prof. dr hab. Waldemar Żukowski, dr hab. Zbigniew Celka
  • „Środowisko fizyczno – geograficzne Wielkopolskiego Parku Narodowego – aktualny stan, przemiany” prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski

Na 25 kwietnia zaplanowana została wycieczka terenowa po Wielkopolskim Parku Narodowym oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego w Rogalinie.

W spotkaniu uczestniczyło liczne grono osób związanych z Parkiem: dyrektorzy parków narodowych z całej Polski, przedstawiciele ministerstwa, pracownicy WPN, przedstawiciele Rady Naukowej, Lasów Państwowych, instytucji ochrony przyrody i lokalnych podmiotów współdziałających z Parkiem - Jubileusz WPN

W spotkaniu uczestniczyło liczne grono osób związanych z Parkiem: dyrektorzy parków narodowych z całej Polski, przedstawiciele ministerstwa, pracownicy WPN, przedstawiciele Rady Naukowej, Lasów Państwowych, instytucji ochrony przyrody i lokalnych podmiotów współdziałających z Parkiem

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj