Zmiany w zarządzie mosińskich spółek komunalnych
W mosińskich spółkach komunalnych – Zakładzie Usług Komunalnych (ZUK) oraz Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych (PUK) – trwają istotne zmiany na szczeblu zarządczym. Po nierozstrzygniętym konkursie na stanowisko członka zarządu, ogłoszono nowy nabór na prezesa zarządu obu spółek.
W styczniu 2025 roku przeprowadzono postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko członka zarządu ZUK i PUK. Spośród 11 zgłoszeń, po weryfikacji formalnej i merytorycznej, do dalszego etapu zakwalifikowano 5 kandydatów, z których jeden wycofał swoją aplikację przed rozmową kwalifikacyjną. 9 stycznia 2025 roku Rady Nadzorcze przeprowadziły rozmowy z pozostałymi czterema kandydatami. Kandydat z najwyższą oceną zrezygnował jednak z ubiegania się o stanowisko. – W związku z powyższym Rady Nadzorcze podjęły decyzję o nierozstrzygnięciu konkursu – tłumaczy Joanna Nowaczyk z Urzędu Miejskiego w Mosinie.
W odpowiedzi na tę sytuację, 25 lutego 2025 roku Rady Nadzorcze ZUK i PUK podjęły uchwały o wszczęciu nowego postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu obu spółek. Wśród ocenianych kryteriów znalazły się m.in.: wiedza o działalności spółek, doświadczenie w zarządzaniu, znajomość przepisów prawa dotyczących działalności spółek oraz umiejętność kierowania zespołami pracowników. Ogłoszenie o naborze opublikowano 26 lutego 2025 roku na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Mosinie, a aplikacje można składać od 28 lutego do 14 marca 2025 roku.
Zmiany w zarządzie spółek są kontynuacją procesu sukcesji rozpoczętego we wrześniu 2024 roku. Dotychczasowa prezes, Monika Kujawska, pełni swoją funkcję od 2021 roku, kiedy to spółki borykały się z problemami rentowności, stanem technicznym sprzętu oraz kwestiami pracowniczymi. W trakcie jej kadencji zakupiono kilkanaście pojazdów, w tym śmieciarki, autobusy i busy do przewozu osób z niepełnosprawnościami oraz specjalistyczne ciężarówki, co znacząco poprawiło operacyjność spółek. Ponadto, rozszerzono działalność o nowe usługi, takie jak pogotowie dla zwierząt czy monitorowanie stanu dróg .
Jak tłumaczy spółka, proces sukcesji ma na celu zapewnienie płynnego przejścia i niezakłóconej ciągłości zarządzania w spółkach.
Nie brakuje głosów, które wskazują na niejasności w procesie sukcesji i rekrutacji nowego prezesa. Inni zwracają uwagę na brak komunikacji ze strony burmistrza, który jako formalny właściciel spółek powinien zająć wyraźne stanowisko wobec całej sytuacji. Te wątpliwości pokazują, że proces rekrutacyjny nowego prezesa będzie bacznie obserwowany przez mieszkańców.
Tagi: burmistrz, Monika Kujawska, PUK, Urząd Miejski w Mosinie, ZUK, ZUK Mosina
Wasze komentarze (30)
Dlaczego GMP nie opisała w jakim trybie Monika Kujawska została prezesem ZUK-u/PUK-u i kto był jej promotorem na to stanowisko, co się działo w UM Mosina przed jej powołaniem – rzekomy konflikt ówczesnej sekretarz gminy Kujawskiej ze skarbniczką Cynką, rzucanie wypowiedzeniami umów o pracę oraz powroty przed końcem roku itp. itd. Czy to jest sprawowanie funkcji prezesa ZUK-u/PUK-u na zasadzie: pełniąca obowiązki, czy może to była uznaniowa nominacja?
Promotorem na to stanowisko jest zawsze aktualny burmistrz.Jeżeli obecny jej nie odwołał to tylko ooznaczy,że istnieje parafialna ciągłość władzy.
Gość poniedziałek, 3 mar, 2025, 16:00:42 | # Bredzisz. Promotorem Kujawskiej na szefową Królestwa ZUK-u/PUK-u był Mieloch.
Właśnie to napisałem,mianował ją wtedy aktualny burmistrz czyli Mieloch.
Gość poniedziałek, 3 mar, 2025, 17:08:52 | # Piłeś nie pisz.
Mnie interesuje inna kwestia, czy ktokolwiek zestawił wydatki gminy/mieszkańca na gospodarkę odpadami w czasach przynależności do Związku Międzygminnego Selekt, z wydatkami po opuszczeniu Związku.
zasadne pytanie
ciąg dalszy tragifarsy mosińskiej. Genialny strateg z kantoru – pracując całe zawodowe życie jako kasjer walutowy od 2 lat ogłasza ciemnemu ludowi, że robi zmiany, zmian de facto nie robiąc. Prezes ZUK/PUK, która podobno cuda uczyniła w ZUK/PUK (w tym jak ktoś słusznie napisał z gminy dostała ufundowany sprzęt za ponad 13 milionów złotych za nic) nadal trwa i pracownikom śmieje się w twarz. Tylu kandydatów, posiedzeń, przesłuchań i co? ano wielkie NIC. Po prostu Michalak utrzymuje cały czas swoją wybrankę na stanowisku i tyle. W Mosinie rządzi teraz Mieloch-BIS.
Jeżeli jest tak dobrze, jak w artykule napisane, pozyskano nowy sprzęt, nowe usługi, również poza Gminą Mosina to po co zmieniać prezesa?
A tym bardziej po co zmieniać, kiedy ten nowy przez jakiś czas będzie na przyuczeniu u obecnego?
Będzie wybrany niedouczony prezes, aby zastąpić obecnego, który tak dobrze sobie radzi?
Święte słowa. Po takim przuczeniu przyszłego zarządcy Królewstwa ZUK-u/PUK-u to każdy customowy dyplom NBA Kolegium Humanum straci swoją magiczną moc. Zwieńczeniem przyuczania kandydata będzie mianowanie go na Króla Królewstwa ZUK-u/PUK-u.
Ja tam nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem. Przecież ta cała akcja ze zmianą prezesa, to tylko opium dla ludu pracującego w tych firmach i tych, którzy interesują się ZUKIEM/PUKIEM. Pozorowane ruchy i tyle dla uspokojenia załogi. Obecna prezes załogę wkur..a Jeszcze będziecie płakać za Andrzejem. Płaczą. No a chłopcy bawią się w kotka i myszkę. Tylko szkoda ludzi. Wielokroć mówiłem, że najlepszym burmistrzem gminy byłby Mieciu Rożek, zasłużony pracownik ZUKU/PUKU
[Komentarz ukryty, zawierał treści o charakterze zniesławiającym, znieważającym inne osoby ;(red.)
Jedynym prawowitym burmistrzem Gminy Mosina jest pan ksiądz Edward Majka.
Parafialna ciągłość władzy stanowi o charakterze i sile Mosiny.
Komunistyczna metoda. Zrobić w dyskusji z adwersarza pijaka i pedofila, mimo, że ani nie pije, ani nie jest pedofilem. A takie głupki jak Ty będą się upierać. Komunikacja naboru- jesień 2024. Mamy marzec 2025, i nic. kolejny nabór. Z resztą, co mnie to obchodzi. Niech chłopcy się bawią dalej.
Panie Łukaszu, jak się chłopcy bawią to za nasze!
Po raz kolejny zwracam się do Pana w sprawie wniosków sołectw i osiedli do budżetu Gminy na 2025 rok. Burmistrz obiecał Panu taki wykaz udostępnić. Dobrze byłoby wiedzieć co chce lud a co daje mu władza.
W takim zestawieniu powinno też być miejsce na wpisanie przyczyny nieuwzględnienia wniosku.
Wykaz ten powinien być ogłoszony na stronie Urzędu.
Tylko Pan mający bezpośredni kontakt z gospodarzem może to załatwić !
Jestem pełen podziwu dla autora tego artykułu, pierwszy od lat w miarę obiektywny przekaz. Nawet kogoś zapytali o fakty. I tu mam zgrzyt z tym co usłyszeliśmy na ostatniej sesji,a tym co czytany tutaj. W artykule jest informacja o rezygnacji najlepszego kandydata, a na sesji burmistrz jakoś mgliście to tłumaczył i nic o rezygnacji nie wspomniał, tylko o niedokonani
u wyboru. To był ten wybór najlepszego kandydata, czy nie? Swoją drogą zastanawiające dlaczego zrezygnował. Do radnego Kasprowicza: jakieś szczegóły czym obecna prezes denerwuje pracowników? Może masz takie info od kogos zwolnionego? I o co chodzi z tym tekstem, że zapowiedź zmiany prezesa ma pracowników uspokoić? Bo z
tego co wiem to właśnie wiadomość o zmianie prezesa znowu wprowadziła niepokój wśród pracowników, bo sytuacja już była uspokojona i stabilna. Chyba faktycznie masz Pan doradców, którzy już tam z różnych powodów nie pracują i nie mają pojęcia co się dzieje, albo czegoś nie dostali i gadają co im ślina na język przyniesie na fali hejtu, którzy tacy jak Pan uskuteczniają bez powodu. Jak ten tekst od któregoś z „gości”, że to człowiek Mielocha, inny, że Michalaka, dlatego wywalić…z takim zaściankowym myśleniem Mosina zawsze będzie lata za cywilizacją.
Czy nowe autobusy i śmieciarki zostały już poświęcone przez pana proboszcza?
Może zmiany są potrzebne.
Dzisiaj przechodziłam obok Mosinovy i jej dwóch kontenerów oznakowanych napisem Zmieszane. Po tylu latach segregowania, tam wkłada się do zmieszanych butelki plastikowe, duże fragmenty mebli…
Czy w Mosinie osiągany jest obowiązujący w 2025 55% poziom segregowanych frakcji?
Jeśli nie, to będzie nałożona na gminę kara finansowa sięgająca nawet milona złotych.
Wszystkie zapłacone przez gminę kary uderzą w mieszkańców, więc każdemu powinno zależećna czystości segregowanychfrakcji.
Na koniec przypomnę przydatną, darmową aplikację „EcoHarmonogram”, która podpowie,gdzie wrzucić problematyczny odpad oraz kiedy, co wystawić do zabrania.
Nie usłyszałem odpowiedzi…
Powtórzę w skrócie pytanie
Firma dobrze prowadzona i wyprowadzona z kłopotów, rozwijająca działalność i poza Gminą Mosina ma mieć zmienionego prezesa? Dlaczego?
I dlaczego następca, gorszy od prezesa, bo ma być przyuczany przez obecnego prezesa, ma ostatecznie zastąpić prezesa?
A mnie nadal interesuje to, dlaczego burmistrz na sesji nie mówił prawdy apopos wyboru członka zarządu. No i dlaczego teraz wybierają prezesa, jak prezes ma wprowadzać prezesa…nie rozumiem tego. A poprzedni prezesi też byli wprowadzani przez kogoś? Czy w jakiejkolwiek spółce komunalnej jakiś aktualny prezes prowadzał przyszlego/aktualnego, po czym tego aktualnego/przeszłego zwalniali z
obowiązku? Wszystko co ten burmistrz robi jest jakieś mętne, niedomówione, podejrzane i nieszczere.
Myślę, że pracownicy ZUKU PUKU nie zapomną nasłanie na nich firmy detektywistycznej/ śledczej. I to denerwuje chłopaków. Garb administracyjny jest oczywiście zadowolony. Dlaczego fachowiec F został zwolniony? Bo wkurzał część załogi i nie tylko. @Marek, faktycznie, to niebywałe, by aktualny prezes wprowadzał nowego prezesa, po czym sam został zwolniony. To tylko w Mosinie. W sumie, to spodziewałem się takiego finału. Ja w sumie Monikę lubię, fajna dziewucha, tylko tu by trzeba usiąść i omówić funkcjonowanie spółek, wyznaczyć kierunki, oczekiwania społeczne, a przede wszystkim pracującej załogi
czy tak ma wyglądać poważne rządzenie gminą i spółkami komunalnymi?.
Zero profesjonalizmu, czysta amatorka. Burmistrz z Radą ZUK/PUK tylko się ośmieszają, fundując mieszkańcom farsę pod nazwą „wybór kogoś na coś”.
Najpierw ma być niby Prezes z funkcją wiceprezesa a teraz ma być już Prezes z niewiadomą rolą najwspanialszej dotychczasowej prezesowej. Do tego pseudo transparentny burmistrz mataczący i wprost mijający się (delikatnie mówiąc) z prawdą. To dopiero rok takich rządów, więc co to będzie dalej?.
W Śremie szykuje się referendum odwołujące nowego burmistrza, w Mosinie raz już się udało takie referendum, więc do dzieła i niech w końcu ktoś rozsądny rządzi tą gminą
Znowu chcecie zaczynać od d… strony? Tak jak pisałem przed referendum o odwołaniem poprzedniego tak miałem rację. Żeby odwoływać jakiegokolwiek, to trzeba mieć REALNĄ sensowną alternatywę w postaci osoby która coś potrafi i chce zrobić. Samo odwołanie dla odwołania i że jakoś to będzie, świadczy tylko o niskim stanie pojmowania rzeczywistości przez osoby nawołujące do referendum. Idealny przykład tego mamy w Mosinie. Po co odwoływać jednego, jak na jego miejsce wejdzie drugi podobny. Jak nie ma konkretnego kandydata który może coś zmienić przed takim referendum, to żal naszych pieniędzy na samo referendum jak i proces zmiany władzy. Chyba że nawołujący do referendum kierują się zasadą, że to NASZ ma być przy korycie. To wtedy nie mam pytań.
Wyjaśni ktoś- dlaczego postępowanie nowego prezesa rozpocznie się na nowo po rezygnacji najlepszego kandydata skoro pozostało jeszcze 3 kandydatów?
Zatrudnijcie Włodka Koralewskiego z Obornik Wlkp na prezesa ZUK-u/PUK-u, on już ma duże doświadczenie jako prezes mosińskiego basenu i świetnie sobie radził.
Tylko Włodek w zuk musiałby mieć pensje 3x taką. Bo w zuk się pracuje. A w spółce basenowej nie. Dlaczego burmistrz nie wytoczy pozwu o zmarnowane pieniądze? Włodek i Mieloch jak ówczesny ogran właścicielski odpowiadają za straty. Obecny burmistrz MA OBOWIĄZEK odzyskać publiczne pieniądze. Dlaczego tego nie robi?
Włodka Koralewskiego z Obornik Wlkp nie było by gdyby nie wybrała go Rada Nadzorcza basenu i udawała, że wszystko jest ok a Mieloch grał razem z nimi.
Dlatego winnych trzeba rozliczyć. Dlaczego pan Michalak nie działa w kierunku odzyskania zmarnowanych pieniędzy?