Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Elżbieta Bylczyńska | poniedziałek, 27 maj, 2013 | komentarze 4

Upadną polskie firmy – ustawa śmieciowa

Już niedługo, 1 lipca 2013 r. zacznie obowiązywać nowa ustawa o zagospodarowaniu odpadów komunalnych, wprowadzająca wiele zmian. Najważniejszą z nich jest ta, która odpowiedzialnością za zorganizowanie systemu odbioru i utylizacji odpadów komunalnych obarcza jednostki samorządu terytorialnego, czyli gminy.

Przeczytaj też: Zaniżają ceny, żeby zdobyć rynek — ustawa śmieciowa

Ustawa śmieciowa

Dotąd właściciele nieruchomości mieli podpisane indywidualne umowy na odbiór odpadów komunalnych z firmą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wywozu. Jednak 1 lipca 2013 r. wszystkie dotychczas podpisane umowy stracą ważność. Zamiast nich wejdzie w życie tzw. opłata śmieciowa, którą będziemy wnosić do gminy. Gmina wyłoni w przetargu firmę, która zajmie się wywozem śmieci.

Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT

Przeczytaj też nasz artykuł pt. Gminy w Selekcie

Gminy mogą nałożone przez ustawę obowiązki realizować samodzielnie lub wspólnie. W przypadku Puszczykowa, Mosiny oraz ponad 20 okolicznych gmin, zagospodarowaniem śmieci zajmie się Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT„.

Gospodarka odpadami

Na majowej sesji RM Puszczykowa radni zadali burmistrzowi pytania dotyczące gospodarki odpadami, w związku z przetargiem, który odbył się kilka dni przed sesją. Odpowiedział na nie Zastępca Burmistrza Puszczykowa, Władysław Ślisiński:

– Z uwagi na to, że oficjalne otwarcie ofert nie było objęte żadną klauzulą tajności, możemy powiedzieć, że przy otwarciu niestety najlepszą – najniższą cenę podała firma, która nigdy nie funkcjonowała na rynku puszczykowskim. Na drugim miejscu była firma, która dotychczas obsługuje Puszczykowo. W przetargu wzięło udział pięć firm, w tej chwili trwa badanie ofert, ale musimy z przykrością powiedzieć, że nie tylko w Puszczykowie, lecz już w kilkunastu gminach doszło do bardzo bulwersujących władze poszczególnych gmin sytuacji. Wygrywają firmy zewnętrzne, proponujące ceny bardzo niskie. Mówi się głośno o tym, że firmy mające dobre zasoby finansowe podają niskie ceny po to, aby upadły konkurencyjne, mniejsze przedsiębiorstwa, podobne do puszczykowskiego. W tej chwili okazało się rzeczywistością to, co było przedstawiane posłom i senatorom, że dojdzie do sytuacji, gdzie firmy, które miasta i gminy budowały kilkanaście lat (zakłady komunalne), wyposażone w sprzęt, zatrudniające wielu ludzi z danej gminy, poprzez tą ustawę, która wchodzi od 1 lipca, upadną. Zniszczy się to, co budowano przez wiele, wiele lat. I mówi się głośno także o tym, że na polskim rynku (nie wiem czy posłowie i senatorowie tego nie słyszą) zostaną trzy lub cztery firmy z kapitałem zagranicznym, które obejmą całą gospodarkę śmieciową w kraju. (eb)

Napisano przez Elżbieta Bylczyńska opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (4)

 • stary mieszkaniec
  poniedziałek, 27 maj, 2013, 17:19:16 |

  O to wałśnie chodziło.Przejąć rynek „śmieciowy”wart ok 5 mld ktoś czegoś nie zauważył???

 • mieszkaniec
  poniedziałek, 27 maj, 2013, 18:04:56 |

  …Bo wśród władz naszego kraju króluje smarowanie. Kto dobrze posmaruje w odpowiednim miejscu, ten wszystko przepchnie. Sądzę, że komuś bardzo zależało, żeby tak właśnie się zadziało.

 • śmieć
  środa, 29 maj, 2013, 9:45:23 |

  Kupują nasz kraj. A dopóki będziemy krajem łapówkarskim i mieli w rządzie złodziei dopóty nie zmieni się ta szara polska rzeczywistość.

 • mieszkaniec
  środa, 29 maj, 2013, 13:56:52 |

  Nie dajmy się okraść bardziej. To nasz jedyna nadzieja.

Skomentuj