Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 16 sty, 2018 | komentarzy 14

Niebezpieczne drzewa na odcinku Luboń-Mosina – list do redakcji

Do redakcji wpłynął list od zaniepokojonego Czytelnika, dotyczący drogi wojewódzkiej nr 430. Publikujemy go, zapraszając jednocześnie do dyskusji i dzielenia się informacjami w temacie.

Piszę do Państwa jako mieszkaniec ziemi mosińskiej oraz użytkownik drogi wojewódzkiej nr 430 – której dotyczy temat. Jak pewnie wielu z Nas korzystam z niej na co dzień, widząc zagrożenia wynikające z niebezpiecznych drzew (głównie na odcinku Luboń-Mosina).

Interesując się tematem znalazłem na stronie WZDW Poznań (rejon RDW KOŚCIAN) opis przetargu dotyczącego korekty drzew znajdujących się przy tej jezdni, wraz ze szczegółowym opisem. Ogłoszenie o wyborze wykonawcy nastąpiło już w listopadzie 2017, wykonanie prac powinno nastąpić do początku grudnia również 2017r. (szczegóły dotyczące zamówienia znajdują się TUTAJ – przyp. red.)

Patrząc na zakres prac zawarty w załącznikach do przetargu – a porównując z rzeczywistością – nie zostało wykonane praktycznie NIC. A do dnia dzisiejszego wykonawca powinien był zapłacić już prawie 20 000 zł kar (1 % odsetek dziennie, wgląd do umowy, szczegółów ofert również zawarty na stronie WZDW Poznań).

Kończąc, boli mnie takie prawdopodobne marnotrawienie publicznych pieniędzy, bez efektów dla użytkowników i mieszkańców okolic tej drogi.

(personalia Autora listu znane redakcji)

Więcej na temat Inwestycji drogowych w artykule: Strategiczne inwestycje drogowe dla gminy Mosina i Puszczykowa

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (14)

 • janek
  wtorek, 16 sty, 2018, 12:53:50 |

  Mogę napisać tylko jedno – jak latem zbliża się burza/wiatr i akurat jadę tą drogą to grzecznie skręcam z drogi w bezpieczne miejsce i czekam aż przejdzie. Drzewa praktycznie wchodzą na ulicę, niektóre czekają aż ktoś je tylko „dotknie” i polecą jak zapałki.

 • Jojo
  wtorek, 16 sty, 2018, 21:38:49 |

  Dobra zmiana :
  Data ogłoszenia: 2017-09-20
  Prowadzący postępowanie: RDW Kościan
  Termin składania ofert: do 2017-09-28 09:45:00
  Siedem dni na złożenie oferty i wszystko jasne.

 • J.
  czwartek, 18 sty, 2018, 19:57:57 |

  Dodajac: pan jasnie hrabia burmistrz ze swoim kolega na samym poczatku kadencji orzeklu ze poszerzenie drogi do poznania (plan gotowy od 10 lat) ich nie interesuje :) bo wystarczy wylaczyc zbedne swiatla (nie wylaczone). Wywiad dostepny w tej ich gminnej pelnej sukcesow i szczescia gazetce. Z poczatku kadencji. To ten sam numer gdzie pidniesli sobie pensje likwidujac stanowisko 2 wiceburmistrza. :) Jaki szeryf taka wiocha :)

 • mosiniak
  piątek, 19 sty, 2018, 9:35:52 |

  @J
  Jak chcesz kłamać, to zrób to porządnie.
  Obecny burmistrz otrzymuje wynagrodzenie tej samej wielkości, jakie poprzednikowi przyznała Rada Miejska w Mosinie. Od 17 grudnia 2010 roku wynagrodzenie burmistrza (także obecnie) wynosi brutto 10920 zł (to jest około 7500 zł netto) i jak widać jest niezmienne od 7 lat.
  Popatrz tutaj:
  http://czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/3528/wynagrodzenie-burmistrza-gminy-mosina
  Nie jest także prawdą wypowiedź w sprawie drogi 430. Przeciwnikami tej koncepcji są: gmina Puszczykowo oraz WPN.
  Pobocze drogi 430 (w obszarze pasa drogowego) należy do służb Marszałka Województwa. Przecież droga ta jest drogą wojewódzką. Jeśli jednak chodzi o drzewa, to w większości należą one do obszaru WPN.

 • orient
  piątek, 19 sty, 2018, 10:44:31 |

  @mosiniak – fakt, wypowiedź @J. zalatuje hejtem ale nie kłamstwem. Nie pisał nic o wynagrodzeniu burmistrza tylko o podniesieniu przez was pensji (mógł mieć na myśli np. urzędników, radnych)… I co to za powiedzenie: „jak chcesz kłamać to rób to porządnie?” Mam rozumieć, że Ty robisz to porządnie (manipulujesz)? Trochę na to wychodzi. Po pierwsze dane, na które się powołujesz są już nieaktualne. Po drugie: drzewa należą w większości do WPNu co jest raczej logiczne, zważywszy, że mieszkamy w większości w obszarze parku TYLKO co to ma do tematu ich wycinki w pasie drogowym? Droga 430 też należy do WPNu?

  • mosiniak
   piątek, 19 sty, 2018, 18:23:51 |

   @orient
   Nie wiem, co dla Ciebie oznacza, że jak piszesz: „Nie pisał nic o wynagrodzeniu burmistrza tylko o podniesieniu przez was pensji”.
   Po pierwsze jakich „was”, a po drugie, komu ja miałbym podnosic pensję nie będąc pracodawcą.
   Nie rozumiem także co masz na myśli mówiąc, „że mieszkamy w większości w parku”. A to już bardzo ciekawe stwierdzenie z którego zapewne ucieszy sie sam dyrektor WPN, bo jak sądzę, jeszcze o tym nie wie, że ma tak wielu lokatorów na swoim terenie!

   • Przemyslaw Wielki
    sobota, 20 sty, 2018, 10:16:26 |

    Przemysławie Mieloch(mosiniak)-wyloguj się:)

    • Kacha
     sobota, 20 sty, 2018, 16:02:08 |

     Dlaczego proponujesz nierówne traktowanie?

 • mosiniak
  piątek, 19 sty, 2018, 14:16:35 |

  @orient
  W sprawie drogi 431 zadaj pytanie Marszałkowi. Jesteś leniwy i nie chce się Tobie poszukać informacji na temat tego, że nadal pensja pokazane w linku obowiązuje, o czym mówi kolejny link:
  http://czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6129/wynagrodzenie-burmistrza-i-inne-sprawy
  O ile mi wiadomo w okresie od powołania do dzisiaj nikt nie wnosił z zmianę uposażenia burmistrza – i dobrze.
  @J natomiast zasugerował coś zupełnie odmiennego. Niech więc @J wskaże uchwałę Rady Miejskiej, która tego dokonała.
  Tak na marginesie, nie obchodzi mnie pensja szeryfa ani radnych (ci także nie maja zmienionych diet o czym w tym samym linku).

 • orient
  piątek, 19 sty, 2018, 14:35:39 |

  Może jestem leniwy, może aż tak mnie to nie interesuje, może po prostu chciałem wskazać jak manipulujesz faktami i wypowiedziami innych. Nie tędy droga. Trochę za bardzo odbiegasz od tematu.
  p.s dyskutujemy o drodze nr 430

 • mosiniak
  piątek, 19 sty, 2018, 15:39:47 |

  @orient
  Moja wypowiedź odnosiła się do stanowiska @J.
  Jeśli chodzi o temat zasadniczy, jest to sprawa zarządcy drogi 430. Powinien wykonać korektę drzew w pasie drogowym, lub powinien wystąpić o taką zgodę do WPN. Wnioskodawcą w tej sprawie może być każdy, a wniosek powinien być skierowany do zarządcy drogi. Gdyby nawet trafił do WPN, to tenże powinien (według własciwości) skierować pismo do WZDW.

 • Szymon
  niedziela, 21 sty, 2018, 19:46:06 |

  Zasadniczo przetarg na korektę drzew został ogłoszony, wybrany wykonawca i zakończony. Efekty tych prac,a raczej ich brak widzi chyba każdy. To jest sedno tego artykułu i temat do przemyślenia dla każdego. Dokumenty do pobrania są ogólnie dostępne na stronie WZDW Poznań. Prace powinny zakończyć się do pierwszych dni grudnia, mamy końcówkę stycznia. Odsetki 1 % wartości umowy dla kwoty około 430000 zł. Co się stało z tymi pieniędzmi, kto rozliczył Wykonawcę – proszę zadać sobie to pytanie każdy z osobna.
  Pozdrawiam

  • podatnik
   poniedziałek, 22 sty, 2018, 11:32:24 |

   Co ciekawe, jest to jeden z wielu tego typu przekrętów. Cieszę się, że ktoś zwraca uwagę jak „wydawane” są publiczne pieniądze, zwłaszcza, że jest to wierzchołek góry lodowej zarówno w tych jak i w gminnych zamówieniach publicznych. Szkoda tylko, że nie zajmują się tym profesjonalne służby.

 • Szymon
  czwartek, 25 sty, 2018, 18:04:48 |

  Szkoda że do tej pory nic w tym temacie nie zostało jeszcze zdziałane. Pewnie reszcie użytkowników tej drogi to nie przeszkadza;)

Skomentuj