Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Magdalena Zgrzeba | czwartek, 21 paź, 2021 | komentarzy 13

Duże remonty w centrum Mosiny. Co ze ścieżkami rowerowymi?

Przy pomyślnym rozstrzygnięciu ogłoszonych przetargów, czekają nas spore zmiany w centrum Mosiny: planowana jest wymiana jezdni i chodników na ulicy Wawrzyniaka wraz ze zmianą organizacji ruchu oraz remont chodnika na ulicy Śremskiej – od Kolejowej do świateł. Prace mają być zakończone jeszcze w tym roku.

Ulica Wawrzyniaka to niewątpliwie jedna z kluczowych dróg w Mosinie, szczególnie dla ruchu związanego z handlem. Przy współpracy z powiatem poznańskim Gmina Mosina będzie realizować zadanie związane z wymianą nawierzchni jezdni, chodników oraz zmianę organizacji ruchu w okolicy Kokotka. – Plan inwestycji zakłada przesunięcie przejścia dla pieszych oraz przeorganizowanie wjazdu na ulicę Rzeczną poprzez utworzenie jednokierunkowego wjazdu do „Mosinovej” z Wawrzyniaka oraz przekierowanie wyjeżdżających samochodów w kierunku ulicy Mostowej – komentuje radny Dominik Michalak. – Niestety, remont nie zakłada na tym etapie wprowadzenia udogodnień dla rowerzystów (ścieżki rowerowej lub chociaż dopuszczenia ruchu rowerowego na chodniku) oraz dla kierowców w postaci zapowiadanego przez zastępcę burmistrza, Tomasza Łukowiaka, prawoskrętu w okolicy ulicy Mostowej.

Podczas wykonywania planowanych prac plan inwestycji zakłada zamknięcie ulicy Wawrzyniaka i kierowanie ruchu samochodowego objazdem: ulicami Śremską, Kolejową i Dworcową. Jednocześnie wykonawca zobowiązany jest do utrzymania ruchu pieszego na remontowanym odcinku oraz umożliwienie dojazdu do posesji.

W tym samym czasie, czyli w ostatnich dniach października, rozstrzygnięty zostanie drugi przetarg, dotyczący tej samej okolicy – remontu chodnika na ulicy Śremskiej. Na odcinku od ulicy Kolejowej do świateł ma zostać wymieniona kostka chodnikowa, wyremontowana nawierzchnia zjazdów indywidualnych i publicznych oraz placu przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Wskazany czas na realizację zadania to także koniec 2021 roku.

Zarówno pierwsza, jak i druga inwestycja dotyczy dróg powiatowych, zarządzanych na zasadzie porozumienia przez gminę, stąd współfinansowanie kosztów. W uchwale budżetowej powiatu poznańskiego czytamy, że szacowany, całościowy koszt remontu ulicy Wawrzyniaka to 725 937 zł, a ulicy Śremskiej 537 845 zł. Gmina Mosina zobowiązana jest do pokrycia 50% kosztów tych inwestycji.

Wasze komentarze (13)

 • Rodowity Mosinianin
  czwartek, 21 paź, 2021, 12:55:14 |

  Może było warto najpierw wybudować w końcu tę ulicę Lema żeby nie zakorkować całkowicie miasta? Tymczasem znów będzie powtórka z „rozrywki” i tego pseudo remontu Leszczyńskiej. Całe miasto będzie stać w korku. Super…

 • Rower jest fajny :)
  czwartek, 21 paź, 2021, 16:12:29 |

  Redakcjo proszę zastanówcie się trochę z lobbowaniem za tymi ścieżkami. Jeździcie państwo rowerem regularnie czy tylko w ciepłe letnie weekendy? Ścieżki rowerowe takie jak buduje się w Polsce nie sprawdziły się. Wiem to ja i każdy co rowerem jeździ. Wystarczy spojrzeć na to paskudztwo na Leszczyńskiej. Albo pas ruchu dla rowerów, albo wcale. Okej propozycja radnego czyli chodnik z dopuszczonym ruchem nie jest zły ale jako alternatywa. Ale nie ścieżka pieszo roworowa i mieszanie rowerów z pieszymi. To niebezpieczne i nieergonomiczne. To nie działa dobrze. Zwłaszcza w Śródmieściu. Pokonanie skrzyżowania to katorga. To ma zachęcić do zmiany auta na rower? Nie to nie zachęca.

 • Kierowca
  czwartek, 21 paź, 2021, 17:06:16 |

  Proponuję bardzo proste badanie zapotrzebowania na ścieżki. Wystarczy spacer na dworzec PKP w dzień powszedni. Podpowiem , że to dziesiątki rowerów, rekordowo naliczyłem swego czasu ok 140. A pogoda wcale nie była wówczas łaskawa.
  Jak najbardziej powinno być to rozdzielone, ale nie zawsze sie da.
  Czytając informacje o remoncie bez uwzględnienia ruchu rowerowego pozbywam się ostatnich złudzeń, że cokolwiek w Mosinie sie zmieni. Nie zmieni. I tak właśnie wygląda myslenie o ułatwiane ludziom życia, zmniejszaniu korków, wydawaniu pieniędzy w sensowny sposób. To jest u Nas fikcja i puste deklaracje. Proszę tylko potem nie wylewać zali, że w sobotę robia sie korki na mieście. Chyba czas rozejrzec sie za innym miejscem do życia.

 • M.
  czwartek, 21 paź, 2021, 17:31:51 |

  @kierowca- pełna zgoda z tym co piszesz. Infrastruktura jest potrzeba, tylko trzeba ją budować z rozmysłem. Masz rację, że nie wszędzie się da. Dlatego jestem przeciwnikiem ścieżka rowerowa za wszelką cene, zwłaszcza na chodniku. To kończy się problemami. Ja jeżdżę cały rok. Nawet zimą. Da się :) pozdrawiam M.

 • Gość
  czwartek, 21 paź, 2021, 17:38:26 |

  Osobiście czekam na prace naprawcze na świeżo wykonanej ulicy Leszczyńskiej. Problem z jakością wykonanej inwestycji zgłosił radny Cebulski – wg zapewnień burmistrza wykonawca zobowiązał się do wyrównania nawierzchni – jak do tej pory nic się nie zmieniło, koleina na koleinie… Na wysokości łączeń asfaltu wyboje, przy każdej studzience odpływowej konkretny uskok. Tak nie powinna wyglądać świeżo wykonana nawierzchnia!!!
  Czy tak właśnie maja wyglądać inwestycje w Mosinie? Dla świętego spokoju jakiś ignorant będzie w dalszym ciągu odbierał zwykłe partactwo i marnował miejskie pieniądze. Jak dla mnie wykonawca ulicy Leszczyńskiej powinien jeszcze raz położyć asfalt i tyle!

  • jack
   czwartek, 21 paź, 2021, 19:49:08 |

   A skoro jesteśmy przy tym mikro remoncie to warto wspomnieć, że o równoległej drodze rowerowej zapomniano. A po cholerę popękany asfalt od korzeni i ze starości naprawiać. Zielona gmina przyjazna rowerzystom. No i druga sprawa to niech ktoś mi powie czy to jest droga rowerowa, bo takie są znaki czy chodnik, bo chodzą tam piesi, choć chodnik jest po drugiej stronie. Czepiam się, ale niekonsekwencja drogowców jest okrutna. Jak to w Mosinie.

  • Alpc
   piątek, 22 paź, 2021, 22:04:44 |

   Pieniądze nie miejskie, a podatnika! No cóż gospodarka jak u rozmiarów, tak mówi przysłowie!

 • Gość
  czwartek, 21 paź, 2021, 20:43:19 |

  Partactwo goni partactwo.

 • Gość
  czwartek, 21 paź, 2021, 22:34:42 |

  Mam nadzieję że ktoś tam w urzędzie za to odpowiedzialny pomyśli o ujednoliceniu nawierzchni chodników w mieście..Czy też co chodnik to inna nawierzchnia.. Podpowiem to się nazywa..spójność architektoniczna.

  • Aaa
   piątek, 22 paź, 2021, 9:30:19 |

   Dokładnie, wszystko z innej parady. A wystarczy spojrzeć na sąsiadujące miasta jak Czempiń, Puszczykowo. Tam wszystko wygląda spójnie, a u nas jak zawsze chaos.

 • Dudis
  sobota, 23 paź, 2021, 0:39:04 |

  Faktycznie nadzór nad inwestycjami drogowymi pozostawia dużo do życzenia, ale nie ma się co dziwić skoro nadzory zleca znajomym urzędniczka bez uprawnień budowlanych. Dotyczy też zlecanych projektów drogowych opiniujących przez tą urzędniczkę. Różnorodność nawierzchni, np ul Ogrodowa asfaltowa równoległe i Torowa w kostce. Poza tym dziwne rozwiązania komunikacyjne chociażby na ul. Ogrodowej, nienormatywne spadki poprzeczne na na chodnikach itd.

 • Ul Leszczyńska
  środa, 3 lis, 2021, 23:31:30 |

  Skoro jest tak źle wykonana ulica Leszczyńska gdzie był Inspektor nadzoru albo osoba z referatu inwestycji. Co do osoby z ramienia magistratu chodzą opinie o braku uprawnień budowlanych tej osoby, braku prawa jazdy (na rower też)

 • Gość
  czwartek, 25 lis, 2021, 9:13:11 |

  Witam moze by wkoncu Mostowa do konca zrobili glowna ulica miasta a chodniki z kazdej innej parafi.Szkoda gadac miejmy nadzieje ze juz na nastepna kadecje burmistrza nie wybiora.Chodz w Mosinie nie ma kto dobrze rzadzic.

Skomentuj