Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 7 gru, 2023 | komentarzy 26

Zima w pełni, a mieszkańcy czekają na jesienne profilowanie dróg

– Stan dróg w gminie Mosina jest katastrofalny – to zdanie pojawiło się wielokrotnie w komentarzach mieszkańców, podczas rozmów telefonicznych, w mailach, pod wysyłanymi zdjęciami. Nastroje nie dziwią: jesienne profilowanie dróg w wielu miejscach w ogóle się nie odbyło.

Urząd wydał komunikat na swojej stronie w tej sprawie. A jest o czym rozmawiać, bo na terenie gminy jest około 134 km dróg publicznych oraz 153 km dróg gminnych wewnętrznych. Większość z nich to drogi gruntowe.

Jesienne równanie miało zakończyć się 3 listopada

Do tej pory każdego roku prace związane z profilowaniem dróg odbywały się dwa razy, wiosną i jesienią. Wiosenne prace odbyły się na wszystkich nieutwardzonych drogach w gminie. – Jesienne prace poprzedzone były analizą i oceną ich stanu, a także konsultacjami z Przewodniczącymi Osiedli, Sołtysami oraz mieszkańcami biorącymi udział w spotkaniach wiejskich i osiedlowych – tłumaczy magistrat.

Zgodnie ze zleceniem do Zakładu Usług Komunalnych, bieżące utrzymanie dróg miało zakończyć się 3 listopada. – Niestety ze względu na kwestie organizacyjne, ruszyła dopiero po 6 listopada – tłumaczy urząd. – Działania rozpoczęły się od części Osiedla nr 7 nad Jeziorem, następnie części Krosinka i Krosna oraz Osiedla nr 3 „Przy Strzelnicy”. Równolegle były realizowane mniejsze prace utrzymaniowe na drogach, m.in. w Rogalinie, Daszewicach czy Rogalinku. W związku z tym, że prowadzenie prac na drogach zawsze jest uzależnione od panujących warunków atmosferycznych, na które niestety nie mamy wpływu, zostały one wstrzymane (opady deszczu i tworzące się zastoiska wody uniemożliwiły prawidłową realizację zlecenia) – wyjaśnia magistrat.

Żabinko, 26.11.2023. Kierowcy wymijają kałużę chodnikiem.

Żabinko, 26.11.2023. Kierowcy wymijają kałużę chodnikiem. Fot. Czytelnik

„ZUK nie wywiązuje się z umowy”. Gmina szukała innej firmy

Zgłoszenia, zażalenia, skargi i uwagi mieszkańców z niemal całej gminy spływały różnymi kanałami. Stan dróg po pierwszych jesiennych deszczach stał się nieakceptowalny, a frustracja mieszkańców zaczęła wzrastać. – Mając na uwadze przekazywane w tym temacie przez mieszańców zgłoszenia do Urzędu oraz wiedząc, że ZUK nie wywiązuje się z umowy, w celu przyspieszenia zakończenia równania dróg, Gmina Mosina podjęła działania mające na celu znalezienie wykonawcy/wykonawców, którzy pomogliby w sfinalizowaniu tego zadania – tłumaczy urząd. – Nie było to łatwe, ze względu m.in. na termin realizacji zadania, dostępność wykonawców czy koszty. Finalnie jednak udało się znaleźć firmę, która przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wyjedzie na drogi – zapewniają urzędnicy.

– Obecnie z uwagi na niekorzystne i szybko zmieniające się warunki atmosferyczne w celu poprawy sytuacji, zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu lokalnego uzupełniania nierówności kruszywem łamanym, jak tylko pogoda na to pozwoli – zapewnia Roman Kolankiewicz, zastępca burmistrza. – W tegorocznym budżecie nie ma bowiem zabezpieczonych środków finansowych na prowadzenie działań związanych z utwardzeniem dróg o nawierzchniach gruntowych, polegających na kompleksowej wymianie materiału. O tej sprawie informowaliśmy mieszkańców podczas corocznych wrześniowych zebrań, na których byliśmy obecni i gotowi do udzielenia odpowiedzi na każde pytania – podsumowuje Roman Kolankiewicz.

„Mam świadomość, że to trudny temat dla każdego mieszkańca”

Burmistrz Dominik Michalak apeluje o wyrozumiałość. – Na bieżąco zarówno ja, moi Zastępcy, jak i pracownicy Urzędu monitorujemy sytuację w Gminie w tym zakresie. Dziękuję za wszystkie informacje i zgłoszenia kierowane do Urzędu. Mam świadomość, że to bardzo trudny temat dla każdego mieszkańca, który przy takiej drodze mieszka, dlatego proszę o zrozumienie – podsumowuje.

Tegoroczny budżet zakładał wydatki związane z profilowaniem dróg na kwotę 638 tysięcy złotych. – Mamy świadomość, że ich efekt często odbiega od oczekiwań mieszkańców, a jeszcze częściej na efekt dopiero co wykonanej pracy nakłada się niekorzystna pogoda, dlatego rozumiemy oczekiwania i postulaty zgłaszane do Urzędu – zapewnia magistrat. Jak zapewnia burmistrz, budżet na rok 2024 ma zawierać odpowiedni poziom środków, by sukcesywnie modernizować drogi gruntowe. – W tym zakresie uzyskaliśmy również duże wsparcie od mieszkańców w postaci wygospodarowania np. z funduszów sołeckich części środków z przeznaczeniem na te działania, za co dziękujemy. Wspólnymi siłami łatwiej to zadanie będzie nam realizować – tłumaczy burmistrz Dominik Michalak.

Żabinko. Droga po opadach deszczu jest w fatalnym stanie.

Żabinko. Droga po opadach deszczu jest w fatalnym stanie.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (26)

 • Gość
  czwartek, 7 gru, 2023, 18:11:14 |
 • Skalar
  czwartek, 7 gru, 2023, 21:04:54 |

  Pomyślę, że za tą kwotę 640-tu tyś.zl bezsensownie wyrzuconycy w błoto można by położyć około 6km.dróg z płyt betonowych łącznie z robocizną i wykorzystaniem pracowników ZUK-u. Jedna płyta 300x150x15cm to kost detalu około 105zł churtowo pewnie taniej. A skutek napewno byłby o wiele bardziej zadawalający choć wiem,że to prowizorka. Ale ta gmina nie wykazuje rządnej chęci pomocy zwykłym mieszkańcom. Tak przy okazji wysłałem kilka maili do mosinskich urzędów,rządnej odpowiedzi. Tu to tK jak w amerykańskich filmach,jeden rządzi miasteczkiem a reszta w gacie robi. Kłaniam się.

  • Gosc
   czwartek, 7 gru, 2023, 22:42:27 |

   Za 600 stów to sobie możesz zrobić kostkę pod domem 300metrow z podbudowa a nie 6 kilometrów drogi zejdź na ziemię

  • Gość
   czwartek, 7 gru, 2023, 22:45:25 |

   Idź na kierownika do zuku takich potrzebują jak za 600 tysięcy chcesz zbudować 6 kilometrów czarodzieju złoty

 • Skalar
  czwartek, 7 gru, 2023, 21:07:03 |

  Hurtowo oczywiście samo H.

 • Harry
  czwartek, 7 gru, 2023, 21:39:49 |

  Dajcie burmistrzowi czarodziejską różdżke i po problemie

 • JC
  czwartek, 7 gru, 2023, 21:40:42 |

  Już się nawet nie chce pod każdym artykułem wylewać tych samych żali. Czy ktoś wreszcie zrobi porządek z ZUK?! Co to na znaczy, że nie wywiązuje się z umowy, więc Urząd szuka innego wykonawcy? Co się zwykle robi, jeśli kontrahent nie wywiązuje się z umowy? Rozwiązuje umowę i nalicza kary umowne za każdy dzień zwłoki. W przypadku, gdy właścicielem spółki jest gmina, bierze się zarząd i osobiście rozlicza za niewykonywanie powierzonych obowiązków. Czy któraś z osób zarządzających gminą ma odwagę moralną zrobić porządek z ZUKiem i p. Kujawską? To już nawet nie jest kpina. O jaką wyrozumiałość p. Burmistrz Michalak prosi? Wyrozumiałość można mieć, jak Urząd we współpracy z ZUK robią co mogą i pomimo niesprzyjających warunków starają się zapewnić jakiekolwiek utrzymanie dróg. Nie w przypadku, kiedy ZUK nic nie robi, Urząd zamiast ogarnąć temat błądzi jak we mgle, a mieszkańcy albo toną po kolana w błocie, albo dewastują samochody na zamarzniętych dziurach. Wyrozumiałość mógłbym mieć, gdyby p. Burmistrz wraz z Radnymi zwolniłby zarząd ZUKu, rozgonił leśnych dziadów ze spółki i w takich warunkach, jakie są za oknem szukał kompetentnych ludzi, którzy potrafią zarządzać taką spółka. Na utrzymywanie takiego papudractwa nie mam wyrozumiałości.
  Jeśli chodzi o samo równanie, to jako mieszkaniec wolałbym, żeby te 600tys. zł gmina wydała na cele charytatywne, niż przepierniczyła na przejazd równiarki, który zupełnie nic nie daje i po pierwszym deszczu jest gorzej, niż było. Co tu jest do monitorowania? Niezmiennie jest źle. I samo się nie polepszy.
  Jeśli p. Burmistrz to czyta, a zakładam, że powinien, to może się ustosunkuje? Może któreś z pań lub panów Radnych? Bo jakoś nie widać, żeby ostatnio się tu udzielali? Strach już odezwać się do mieszkańców?

  • Gość
   piątek, 8 gru, 2023, 13:42:05 |

   Altanka edukacyjna czeka, tam nie ma dziur i błota tylko las i nic więcej!
   Podwyżkę dla prezes ZUK i bonus świąteczny dla tych dziadów,wolne między świętami trochę L4-żyć nie umierać.

 • Chłop bez roli
  czwartek, 7 gru, 2023, 22:03:41 |

  Szanowne robaczki, w ten weekend nadchodzi odwilż. Ma też padać deszcz. A wiecie co to oznacza jak deszcz spadnie na miękki śnieg, a pod nim jest jeszcze zmarznięty grunt? Będziecie się babrać w tym gnoju jeszcze gorzej niż miesiąc temu. Ja też. Ale mam na to wyj****** kupiłem gumofilce w promocji w składzie GS. Robił tak mój ojciec i dziad, no bo w tej gminie nic się nie zmienia. Ale popołudniu można wypocząć w altance edukacyjnej.
  A teraz dosyć żartów.
  Panie Kolankiewicz, zastępca burmistrza, niedawno radny. Słuchaj pan. Nie wciskaj pan kitu o tym, że nie ma pieniędzy na wymianę gruntu i utwardzenie kruszywem. Dobrze wiemy, że na takiej siedzę woda wysoka jeszcze gorzej. Właśnie Żabinko jest tego przykładem. Tam gdzie sypano tłuczeń tam stoi najwięcej wody. To są wszystko półśrodki.

 • Gosc
  czwartek, 7 gru, 2023, 23:15:44 |

  Przestańcie bzdury opowiadać ze takie sytuacje tylko u was. Po wyprowadzce z Drużyny mieszkam od kilku lat we Wrocławiu na totalnym zadupiu i mamy to samo co wy a nawet chyba miałem lepiej na małej drużynie.
  https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/123345/Wroclaw-Drogi-gruntowe-to-koszmar-mieszkancow-Naprawy-wytrzymuja-kilka-dni-a-kosztuja-krocie

 • Mieszkaniec Żabinka
  czwartek, 7 gru, 2023, 23:24:43 |

  Dziś rano mojej żonie pękła sprężyna w amortyzatorze na tej usianej dziurami drodze w Żabinku. Koniec żartów. Proszę o jak najszybsze opracowanie i wdrożenie działań w celu zapewnienia w miarę bezpiecznego przejazdu. Nie mówię, że już, zaraz, bo jestem realistą, ale zaplanowanie jakiś konkretnych działań, bo przy następnej sprężynie lub uszkodzonym inaczej zawieszeniu będę domagał się odszkodowania od gminy (lub jej ubezpieczyciela) za koszty naprawy.
  Miarka się przebrała.

  Zdjęcia rozwalonego amortyzatora zachowam na przyszłość.

  • Gość
   piątek, 8 gru, 2023, 11:16:52 |

   Mieszkasz na wsi – czego się spodziewasz?

  • Rogalin
   niedziela, 10 gru, 2023, 17:31:41 |

   Niestety nic nie dostaniesz! Mi dokładnie rok temu pękła sprężyna amortyzatora na drodze dojazdowej w Rogalinie, wezwana policja, protokoły, pisma do urzędu w Mosinie. Odpowiedz była taka, że nic nie dostanę, jeśli chcę to mogę kierować sprawę do sądu…

   • Gość
    niedziela, 10 gru, 2023, 19:56:55 |

    Człowieku co tam sprężyna (to jest normalna część eksploatacyjna) mi walnęła miska olejowa ale udało się uzyskać odszkodowanie

    • Rogalin
     poniedziałek, 11 gru, 2023, 4:23:25 |

     Nie no spoko, to tylko sprężyna! Koszt wymiany + części + 1600zł (wymienia się parami).

     • Gość
      poniedziałek, 11 gru, 2023, 7:03:01 |

      Sprężyny mogą pujsc nawet bez dziur a miska olejowa nie jest częściom która się zużywa jak sprężyny

   • orient
    poniedziałek, 11 gru, 2023, 8:48:16 |

    @Rogalin gmina bez wyroku sądu nic ci nie da. Jeden z grubo ponad setki urzędników napisze piękne pismo na dwie strony a4, bełkotem prawniczo-urzędniczym, żebyś myślał, że nic z tego nie będzie. To, że mają na coroczną zmianę kostki na rynku czy budowę i wyposażenie urzędów i inne bzdety, nie znaczy, że mają kasę na jakieś tam drogi dla wsi i odszkodowania poniesione straty i skandaliczne warunki drogowe. Fakt, dróg gruntowych w Polsce jest wiele, ale w przeciwieństwie do gm. Mosiny najczęściej dba się o ich utrzymanie, choćby, żeby odszkodowań nie płacić. U nas na wszystko wywalone i rodzina na swoim. Złóż wniosek, co ci szkodzi. Daj znać choćby w tym wątku innym jak poszło, może wtedy coś się zacznie zmieniać gdy zobaczą, że ludzie biorą sprawy w swoje ręce.

 • Radosław Dąbrowski
  piątek, 8 gru, 2023, 8:34:51 |

  Mówią o osiedlowych, a przelotowe np szeroka od 431 do dworzysk, widać gdzie się zaczyna gm Kórnik po stanie drogi

 • Gość
  piątek, 8 gru, 2023, 8:48:32 |

  Znaleziony w internecie pomysł na niewystarczający budżet gminny: „Coraz częściej spotykane są przypadki współfinansowania budowy lub remontu drogi przez gminę i inwestorów prywatnych. Jest to rozwiązanie kompromisowe dla obu stron, a jednocześnie często daje mieszkańcom możliwość większej ingerencji w projekt nowej drogi.

  Wiele osób zakłada w tym celu np. osiedlowy komitet budowy drogi, zrzeszający mieszkańców, którzy deklarują gotowość współfinansowania inwestycji.

  Alternatywnym rozwiązaniem jest zaproponowanie zarządcy drogi, że mieszkańcy sfinansują tylko określoną część drogi. Oznacza to, że gmina może np. wybudować jezdnię (bitumiczną, betonową, z kostki itp.) i zjazdy do posesji ale chodniki sfinansują już sami mieszkańcy.

  Oczywiście budowa drogi to duże koszty, lecz jeśli zainteresowanych drogą osób jest stosunkowo dużo, to tego typu rozwiązanie kompromisowe może pozwolić na znacznie szybsze wybudowanie drogi niż długoletnie potyczki i czekanie na gminę.” Takie rozwiązanie wykorzystano w Puszczykowie.

  Wiele lat temu w społecznej gazetce „Kurier Puszczykowskie” ukazała się ankieta klasyfikująca pilne potrzeby mieszkańców. Po zliczeniu głosów docelowe wykonanie ulic zajęło pierwsze miejsce. Drugie było oświetlenie ulic. Oba postrzegano w charakterze „bezpieczeństwo mieszkańców”
  Ankieta była inicjatywą członków Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa, ale sprawujący wtedy władzę potraktowali wyniki ankiety poważnie, powstała lista kolejności (wg punktacji w wielu kategoriach, np. czy wszystkie działki przy danej ulicy są zabudowane, lub czy znajduje się przy ulicy obiekt użyteczności publicznej).
  Listę tworzyli dwaj ówcześni radni.
  Oczywiście przeznaczenie większej kwoty w budżecie na drogi wiąże się z rezygnacjami z innych celów, ale skoro jest taka wola mieszkańców…

  • Gość
   piątek, 8 gru, 2023, 9:32:46 |

   Mosina wybrała wyborczy basen z wodotryskami.

 • Skalar
  piątek, 8 gru, 2023, 10:11:58 |

  Gościu przeczytaj że zrozumieniem co napisałem a potem zajmuj głos. Wystarczy wyrównać i położyć płyty kapujesz. To ma być prowizorka tymczasowa a nie nowa drogą. Lepsze to niż dziury i błoto.

 • Płotka
  piątek, 8 gru, 2023, 12:59:33 |

  Wystarczy wyrównać i położyć płyty ale wcześniej trzeba uzyskać na ten zabieg zgodę Starostwa Powiatowego której i tak się nie uzyska.

 • Jolka
  piątek, 8 gru, 2023, 13:45:15 |

  [Komentarz ukryty, zawierał treści: wulgarne i powszechnie uważane za obelżywe (red.)].

 • Mieszkaniec Żabinka
  piątek, 8 gru, 2023, 20:35:47 |

  Masz rację. Mieszkam na wsi, więc nie mam prawa żądać od gminy utrzymania drogi itp. To w takim razie powiedz też mieszkańcom Mosiny, że mieszkacie w mieście, więc czemu narzekacie na smog w okresie grzewczym.
  Tak jak ja uważam, że mieszkańcom większych miejscowości należy się czystsze powietrze, tak samo proszę mi nie odbierać prawa do choćby zasypania tych dziur.

 • Julek
  sobota, 9 gru, 2023, 15:47:27 |

  Problem jest każdy widzi albo czuje, niektórzy i tym mówią a Ci których to dotyczy cierpią i wychodząc z założenia że „z gadania dzieci nie było i nie będzie” (jak np mieszkańcy ulicy Sosnowej w Mosinie którzy jeżdżą samochodami chodnikiem ) przestali interweniować będąc wyrozumiałymi od ponad 20 lat. Smutne, ale prawdziwe: Potrzebujemy czynów nie słów, przedsięwzięć nie planów, realizmu nie obietnic. Wszystkiego dobrego życzę i wielu powodów do radości.

 • Gość
  sobota, 9 gru, 2023, 19:50:13 |

  Ble ble ble

Skomentuj